GW: Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu został zamknięty dla zwiedzających.
Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w pałacu Wielopolskich w Chrobrzu został zamknięty dla zwiedzających z powodu złego stanu instalacji elektrycznej. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostaną usunięte usterki – poinformowała kielecka wyborcza.pl
Chroberz to miejscowość o blisko 900 letniej udokumentowanej historii. To ostatnia stolica sięgającej początkami 1601 roku i biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego Ordynacji Pińczowskiej. Zachowany w oryginalnym stanie Pałac wybudował wraz z otaczającym parkiem Aleksander Wielopolski, XIII ordynat pińczowski w 1857 r. wg. projektu Henryka Marconiego.
Ośrodek to tak naprawdę muzeum z bardzo ciekawą wystawą archeologiczną ze śladami osadnictwa od neolitu do czasów słowiańskich, m.in. grób „kochanków z Pełczysk” ze szkieletami kobiety i mężczyzny, którzy zmarli ponad 4 tys. lat temu. W zabytkowych wnętrzach pałacu można było oglądać ekspozycję poświęconą twórcom z Ponidzia, wśród innych jedyne w kraju miejsce z pamiątkami po poecie, pieśniarzu, założycielu Wolnej Grupy Bukowina Wojtku Belonie. Eksponowane są pamiątki regionalne i bogaty zbiór militariów, głównie z czasów Republiki Pińczowskiej, a ostatnio także wystawę zdjęć zmarłego w 2017 r. fotografika Pawła Pierścińskiego.
Od kilku dni na stronie internetowej pałacu widnieje informacja: „Z przykrością informujemy, iż w związku z problemami technicznymi instalacji elektrycznej w budynku pałacu, zwiedzanie Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu zostaje zawieszone do czasu usunięcia usterek”.
– Pracujemy nad tym, postaramy się zrobić jak najszybciej, ale nie mogę podać konkretnego terminu. Jeżeli po usunięciu usterek i wykonaniu prac pomiarowych otrzymam opinię pozwalającą na wznowienie użytkowania, to ośrodek zostanie otwarty, o czym niezwłocznie poinformujemy – mówi Anna Lach, dyrektorka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu, w skład którego wchodzi placówka.
Jarosław KRuk: Chroberz ze swoją blisko tysiącletnią historią, z Pałacem Wielopolskich, otaczającym go parkiem, z ufundowanym w 1550 r. przez wojewodę sandomierskiego Stanisława Tarnowskiego pięknym kościołem to jedna z większych pamiątek polskiej historii i kultury na Ponidziu.. Wraz z rzeką Nidą stanowi bardzo interesującą a mało znaną świętokrzyską atrakcję turystyczną.
Pałac w ubiegłym roku zwiedziło ponad 5 tys. osób. Nie ma biletów wstępu, bo posiada jedynie status szkolnej izby tradycji. Od lat czeka na remont, który objąłby także wymianę starej instalacji elektrycznej.
Byłoby wspaniale gdyby goszczący dziś na Ponidziu i w Wiślicy wicepremier rządu Rzeczypospolitej Polskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński znalazł chwilę czasu by odwiedzić Chroberz i by objął go podobnym jak w przypadku Wiślicy patronatem.
◙ Podobne informacje: