eM: Świętokrzyskie Bordeaux – przybywa winnic w naszym regionie [AKTUALIZACJA]
Liczba zarejestrowanych winnic w Polsce w minionym roku przekroczyła dwieście, a łączna powierzchnia upraw to ponad 330 hektarów. Najwięcej jest ich w województwie lubuskim – uprawia je 34 przedsiębiorców, po francusku: viticulteurs, w spolszczonej wersji: winogrodników lub winiarzy. W regionie świętokrzyskim jest ich o połowę mniej – siedemnastu.
W NAJLEPSZYCH RESTAURACJACH…
Jedną z najpopularniejszych i największych winnic w naszym regionie jest Winnica Płochockich w miejscowości Daromin w powiecie sandomierskim, zajmująca areał 4,5 hektara.
– Winiarstwem zajmujemy się od szesnastu lat. Sandomierz jest bardzo dobrym regionem do uprawy winogrona, dość powiedzieć że przed wiekami też były tutaj winnice – mówi dziennikarce Magdalenie Nowak Barbara Płochocka, właścicielka. – Prowadzenie winnicy to zajęcie bardzo pracochłonne, w sezonie zatrudniamy kilka osób do pomocy. Wino wyrabiamy sami na miejscu. Jest ono dostępne w kilkudziesięciu miejscach w kraju, głównie w Warszawie oraz Krakowie. Kupimy je w sklepach, ale napijemy się go także w wytwornych warszawskich restauracjach, na przykład w Atelier Amaro czy Belvedere. Naszego trunku można również spróbować w restauracji Solna 12 w Kielcach i w kilku hotelach i restauracjach w Sandomierzu. W tej chwili na rynku dostępny jest dziesiąty rocznik naszych win, mamy stałych odbiorców, z którymi współpracujemy od lat. W ciągu roku wytwarzamy około 20 tysięcy butelek trunków białych, różowych i czerwonych o różnym stopniu wytrawności. Ceny wahają się od 60 do… – cały artykuł na źródłowej stronie Tygodnika eM – po kliknięciu na link
…
RACZEJ HOBBY
Coraz większą popularność w Polsce zyskuje Winnica Zbrodzice, niedaleko Buska-Zdroju. Jest jedną z czterech polskich winnic, które w 2009 r. uzyskały zezwolenie na produkcję i sprzedaż swojego wina. Powstajają tu markowe polskie wina gronowe pod nazwą Herbowe.
– Zajmujemy się tym biznesem od 15 lat,tyle mają krzewy, natomiast wino produkujemy od 2009 roku. Wytwarzamy białe Solaris z elementami smakowymi zielonej renty i lipowego miodu, które idealnie nadaje się do serów oraz delikatnych ryb.Mamy też Czerwony Regent, zawierający elementy smakowe czarnej porzeczki oraz czekolady. Pasuje do krwistego mięsa i dziczyzny, ale i serów. Nasze wino zawiera resweratol, który zmniejsza ryzyko zawału serca o 35 procent – informuje Paweł Szarek, zarządca Winnicy Zbrodzice. – Produkowane przez nas trunki można kupić w restauracjach i pensjonatach w Busku-Zdroju, w Kielcach – między innymi Museum Wine&Spirit czy w Hotelu Odyssey – ale także w Krakowie. W zależności od rocznika kosztują one od 40 do … – cały artykuł na źródłowej stronie Tygodnika eM – po kliknięciu na link
CAROLUS ZE SZCZEKI
We wsi Szczeka, w gminie Rytwiany w województwie świętokrzyskim położona jest winnica Carolus.
Wacław Szczoczarz , właściciel winnicy, od dawna związany jest ze Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpacia, a od roku 2016 również ze Stowarzyszeniem Winiarzy Sandomierskich. Do winnicy prowadzi droga ze środka wsi w kierunku starej szkoły i lasu.
Zajmująca 0,5 ha uprawa winorośli założona została w 2007 r. Nazwa winnicy pochodzi od imienia króla szwedzkiego Karola XII, który w 1702 r. podczas wojny północnej, przemieszczając się z wojskiem między Krakowem a Lublinem nocował w Szczece.
– Dobrze jest też, co jakiś czas oderwać się od codzienności i spotkać z przyjaciółmi przy lampce własnego wina – mówi pan Wacław, lubiący przytaczać parafrazę epopei narodowej, w brzmieniu: – popatrzeć na świat przez pryzmat małej winnicy nad brzegiem ruczaju, na pagórku niewielkim, obok brzozowego gaju…
Gospodarz przyznaje, że winnica to absorbujące czasowo i finansowo hobby, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Na co zajmuje się hodowlą ryb, głównie karpi, a że wino znakomicie komponuje się z rybnymi potrawami, to jego winiarskie hobby jest równocześnie elementem promocji ryb.
Wino Regent z winnicy Carolus wraz z wędzonym rytwiańskim karpiem znalazło się na stołach papieży Benedykta XVI i Franciszka.
8 Wyniki Międzynarodowego Galicyjskiego Konkursu Win 2019 – (.pdf)