ED: "Polski karp, polskie wino" - 21.09 - świetna impreza w Rytwianach z degustacją różnych potraw i win - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

ED: „Polski karp, polskie wino” – 21.09 – świetna impreza w Rytwianach z degustacją różnych potraw i win

21 września 2019 | Echo Dnia Agata Chrobot 17.09.2019 / Jarosław Kruk 18.09.2019 | | 0 komentarzy

Wino i ryby to idealne połączenie. Będą mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy przyjdą w sobotę, 21 września na Festiwal „Polski karp, polskie wino”. Wydarzenie odbędzie się nad stawami w Rytwianach. Będą degustacje i wiele atrakcji. Za darmo zostanie rozdanych 300 solidnych porcji dań z karpia. Początek o godzinie 9. Wstęp i degustacje są bezpłatne.

plakat w większym rozmiarze po kliknięciu myszką

W najbliższą sobotę, 21 września, Winnica Carolus oraz Rytwiański Karp nad stawami w Rytwianach organizują Ogólnopolski Festiwal Winiarzy i Karpiarzy „Polski karp, polskie wino”. Właściciele zapraszają nie tylko na degustacje, ale i konferencje oraz towarzyszące wydarzeniu atrakcje: zawody wędkarskie, zwiedzanie stawów, nauka wędzenia karpia, koncert muzyki Fado.

Więcej informacji w źródłowym artykule Echa Dniapo kliknięciu na link


 

Jarosław Kruk:  Odległe od Buska o ok. 45 km Rytwiany to ciekawe miejsce na weekendową wycieczkę. Miejscowość ma bogatą historię, ściśle związaną z historią pobliskiego miasta Staszowa. Jak informuje Wikipedia:  Okolice Rytwian zamieszkane były przez ludzi od neolitu, czego świadectwem są znalezione na tym terenie kamienne siekierki.

Barokowy kościół Zwiastowania NMP i klasztor pokamedulski „Pustelnia Złotego Lasu” XVII wiek – położony 3 km od wioski, zabytek klasy I / fot: Agnieszka Kwiecień, Wikipedia

Pierwszym udokumentowanym właścicielem wsi był w XIII wieku Piotr Bogoria Skotnicki. Na przestrzeni wieków kolejnymi właścicielami byli: Mikołaj z Kurowa, prymas Polski Wojciech Jastrzębiec, Jan Rytwiański, Mikołaj z Kurozwęk, Hieronim Łaski, Marcin Zaborowski, Tęczyńscy, Opalińscy, Lubomirscy, Potoccy, Radziwiłłowie.

Biskup Wojciech Jastrzębiec (a następnie arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski) wybudował w Rytwianach gotycki zamek obronny. Zamek wzniesiono w rozlewiskach rzeki Czarnej w latach 1425–1436. Służył on kolejnym właścicielom wsi i w pierwszej połowie XIX wieku nadal był użytkowany, pomimo częściowej ruiny. W 1629 roku właścicielem wsi w powiecie sandomierskim województwa sandomierskiego był Jan Magnus Tęczyński[7]. Warownię, zniszczoną w 1657 roku przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Rakoczego, częściowo odbudowano, a w 1859 rozebrali ją Potoccy na materiał budowlany. Po zamku pozostał już tylko fragment (narożnik) jednej z baszt, wysoki na trzy piętra.

Za czasów Tęczyńskich Rytwiany stały się prawdziwym dworem magnackim i przeżywały najświetniejszy okres w swojej historii. W 1621 roku Jan Tęczyński sprowadził do Rytwian kamedułów, którzy wybudowali klasztor i kościół. W 1819 roku przeniesiono ich do Warszawy, a kościół klasztorny służy nielicznym okolicznym mieszkańcom jako kościół parafialny.

Ostatni właściciele wsi – Radziwiłłowie wybudowali na przełomie wieków XIX i XX własną rezydencję. W 2005 roku pałacyk, będący własnością Elektrowni Połaniec został wyremontowany i przeznaczony na hotel.

12 sierpnia 1893 roku w Rytwianach urodził się pułkownik dyplomowany piechoty Andrzej Bronisław Bruno Liebich.

Po uchwyceniu przyczółka baranowsko-sandomierskiego przez armię radziecką w 1944 roku Rytwiany stały się tymczasową siedzibą Kieleckiej Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Zabytki

Ruiny gotyckiego zamku obronnego (1425) – baszta
Barokowy kościół Zwiastowania NMP i klasztor pokamedulski „Pustelnia Złotego Lasu” XVII wiek – położony 3 km od wioski, zabytek klasy I
Pałac Radziwiłłów (1919)
Kaplica, szkoła, młyn rzeczny – dawne zabudowania Radziwiłłów
Cegielnia, tartak i dawna gorzelnia (przełom XIX i XX wieku)

Ciekawostki

Ze względu na wyjątkowy urok okolicy klasztoru pokamedulskiego, nakręcono tam w 1973 roku IV i X odcinek serialu historycznego Czarne chmury. 28 września 2013 r. w refektarzu otwarto muzeum tego filmu. Zgromadzono w nim eksponaty wykorzystywane przy kręceniu serialu. W ogrodach przyklasztornych posadzono aleję osób związanych z filmem. Składają się na nią 22 drzewa podpisane imieniem i nazwiskiem danej osoby.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl