ED: „Polski karp, polskie wino” – 21.09 – świetna impreza w Rytwianach z degustacją różnych potraw i win
Wino i ryby to idealne połączenie. Będą mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy przyjdą w sobotę, 21 września na Festiwal „Polski karp, polskie wino”. Wydarzenie odbędzie się nad stawami w Rytwianach. Będą degustacje i wiele atrakcji. Za darmo zostanie rozdanych 300 solidnych porcji dań z karpia. Początek o godzinie 9. Wstęp i degustacje są bezpłatne.
W najbliższą sobotę, 21 września, Winnica Carolus oraz Rytwiański Karp nad stawami w Rytwianach organizują Ogólnopolski Festiwal Winiarzy i Karpiarzy „Polski karp, polskie wino”. Właściciele zapraszają nie tylko na degustacje, ale i konferencje oraz towarzyszące wydarzeniu atrakcje: zawody wędkarskie, zwiedzanie stawów, nauka wędzenia karpia, koncert muzyki Fado.
Więcej informacji w źródłowym artykule Echa Dnia – po kliknięciu na link
Jarosław Kruk: Odległe od Buska o ok. 45 km Rytwiany to ciekawe miejsce na weekendową wycieczkę. Miejscowość ma bogatą historię, ściśle związaną z historią pobliskiego miasta Staszowa. Jak informuje Wikipedia: Okolice Rytwian zamieszkane były przez ludzi od neolitu, czego świadectwem są znalezione na tym terenie kamienne siekierki.
Pierwszym udokumentowanym właścicielem wsi był w XIII wieku Piotr Bogoria Skotnicki. Na przestrzeni wieków kolejnymi właścicielami byli: Mikołaj z Kurowa, prymas Polski Wojciech Jastrzębiec, Jan Rytwiański, Mikołaj z Kurozwęk, Hieronim Łaski, Marcin Zaborowski, Tęczyńscy, Opalińscy, Lubomirscy, Potoccy, Radziwiłłowie.
Biskup Wojciech Jastrzębiec (a następnie arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski) wybudował w Rytwianach gotycki zamek obronny. Zamek wzniesiono w rozlewiskach rzeki Czarnej w latach 1425–1436. Służył on kolejnym właścicielom wsi i w pierwszej połowie XIX wieku nadal był użytkowany, pomimo częściowej ruiny. W 1629 roku właścicielem wsi w powiecie sandomierskim województwa sandomierskiego był Jan Magnus Tęczyński[7]. Warownię, zniszczoną w 1657 roku przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Rakoczego, częściowo odbudowano, a w 1859 rozebrali ją Potoccy na materiał budowlany. Po zamku pozostał już tylko fragment (narożnik) jednej z baszt, wysoki na trzy piętra.
Za czasów Tęczyńskich Rytwiany stały się prawdziwym dworem magnackim i przeżywały najświetniejszy okres w swojej historii. W 1621 roku Jan Tęczyński sprowadził do Rytwian kamedułów, którzy wybudowali klasztor i kościół. W 1819 roku przeniesiono ich do Warszawy, a kościół klasztorny służy nielicznym okolicznym mieszkańcom jako kościół parafialny.
Ostatni właściciele wsi – Radziwiłłowie wybudowali na przełomie wieków XIX i XX własną rezydencję. W 2005 roku pałacyk, będący własnością Elektrowni Połaniec został wyremontowany i przeznaczony na hotel.
12 sierpnia 1893 roku w Rytwianach urodził się pułkownik dyplomowany piechoty Andrzej Bronisław Bruno Liebich.
Po uchwyceniu przyczółka baranowsko-sandomierskiego przez armię radziecką w 1944 roku Rytwiany stały się tymczasową siedzibą Kieleckiej Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Zabytki
Ruiny gotyckiego zamku obronnego (1425) – baszta
Barokowy kościół Zwiastowania NMP i klasztor pokamedulski „Pustelnia Złotego Lasu” XVII wiek – położony 3 km od wioski, zabytek klasy I
Pałac Radziwiłłów (1919)
Kaplica, szkoła, młyn rzeczny – dawne zabudowania Radziwiłłów
Cegielnia, tartak i dawna gorzelnia (przełom XIX i XX wieku)
Ciekawostki
Ze względu na wyjątkowy urok okolicy klasztoru pokamedulskiego, nakręcono tam w 1973 roku IV i X odcinek serialu historycznego Czarne chmury. 28 września 2013 r. w refektarzu otwarto muzeum tego filmu. Zgromadzono w nim eksponaty wykorzystywane przy kręceniu serialu. W ogrodach przyklasztornych posadzono aleję osób związanych z filmem. Składają się na nią 22 drzewa podpisane imieniem i nazwiskiem danej osoby.
◙ Podobne informacje: