ED: Ewelina Ścisło z PSP w Siesławicach „Nauczycielem na Medal”w powiecie buskim: Podejście do dzieci jest kluczowe | Czy wiesz, że: Elementarz Mariana Falskiego
Ewelina Ścisło z Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach została Nauczycielem na Medal w powiecie buskim w kategorii nauczycieli klas 0-3. Kim jest na co dzień? – informuje 11 stycznia 2023 portal Echo Dnia
Od przeszło stu lat obecny na rynku – najdłużej funkcjonujący elementarz na świecie. W Polsce uczyło się z niego wiele pokoleń. Elementarz Mariana Falskiego to obowiązkowa pozycja w każdym polskim domu. Nawet dziś. I ze względu na tradycję, i z powodów metodycznych – nadal z powodzeniem może służyć do nauki czytania i pisania. We WSiP wydajemy go od prawie siedemdziesięciu lat. Nieustannie. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Obecnie w naszym sklepie mamy dwie wersje Elementarza: reprint z 1971 roku i wydanie z pięknymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego.
Ewelina Ścisło to nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej z językiem angielskim. Wcześniej była też nauczycielem żłobkowym w prywatnym przedszkolu w Busku-Zdroju.
– Praca nauczyciela od samego początku bardzo mi się spodobała. Uważam, że w naszym zawodzie trzeba mieć pasję. Dla mnie to hobby i zabawa, ale także obowiązki. Bez odpowiedniego podejścia do dzieci ani rusz. Jednak odnajduję się w tym zajęciu. To czysta przyjemność, nie tylko mnie, ale także dla moich podopiecznych. Miło razem spędzamy czas – mówi Ewelina Ścisło.
Ewelina Ścisło: Uważnie obserwuję dzieci
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach♂, wklasie, której jest wychowawcą, ma dziewięcioro dzieci. Każde z nich jest wyjątkowe dla pani Eweliny.
– Na każde bowiem trzeba patrzeć jak na odrębną istotę, nie być schematycznym w tym, co się robi. Wtedy jest szansa znalezienia wspólnego języka i zrozumienie. Mogę wtedy podążać za nimi, patrzeć, w jakim kierunku chcą iść, jak się uczyć. Konieczne jest, by być po prostu elastycznym – tłumaczy.
>>> Piknik Rodzinny w szkole ze 100-letnią tradycją (foto/wkrótce video) <<<
busko.com.pl [13.06.2022]: – W sobotę, 4 czerwca 2022 r., Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach świętowała stulecie istnienia. Wprawdzie placówka oświatowa rozpoczęła swą działalność w niepodległej Polsce już w roku 1921, niemniej uroczystości jubileuszowe zostały przesunięte w związku z pandemią…♂
Dzięki temu, że w swojej karierze pracowała z dziećmi ze żłobka, przedszkola i najmłodszych klas szkolnych, w stosunkowo niedługim czasie zdobyła bardzo dużo doświadczenia, które przydaje jej się na co dzień.
– Potrzeby dzieci zależnie od wieku są zupełnie inne. Podopieczni żłobka chcą więcej zabawy. Im są jednak starsi, tym bardziej koncentrują się na nauce. Te prace wymagają zupełnie odmiennego podejścia – opowiada Ewelina Ścisło.
Szkoła w Siesławicach nie jest… – cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Echa Dnia♂
Jarosław Kruk: Serdecznie gratuluję!
Czy wiesz, że: Elementarz Mariana Falskiego’ Był najczęściej wydawanym polskim elementarzem oraz najdłużej wydawaną pozycją tego typu na świecie?
♦ Wikipedia: Elementarz – podręcznik Mariana Falskiego’ do nauki czytania i pisania dla dzieci we wczesnym wieku szkolnym. Pierwsze wydanie pod tytułem Nauka czytania i pisania dla dzieci ukazało się w roku 1910 w Krakowie i zrewolucjonizowało metodykę nauki czytania w Polsce. Był ilustrowany przez Jana Rembowskiego. Wydany został w wielu wersjach i licznych wznowieniach. Był najczęściej wydawanym polskim elementarzem oraz najdłużej wydawaną pozycją tego typu na świecie.
Marian Falski’ był z wykształcenia inżynierem, a doświadczenie pedagogiczne zdobywał, opiekując się przez dwa lata synem znajomych. Tam zauważył pewne prawidłowości w rozwoju umiejętności dziecka w zakresie czytania i pisania, które wykorzystał, pisząc podręcznik nauki czytania i pisania.
Pierwsze wydanie ukazało się w 1910 roku pod tytułem Nauka czytania i pisania. W tej wersji autor na pierwszych kilkunastu stronach zastosował metodę całościowego rozpoznawania wyrazów. Jednak badania przeprowadzone przez niego samego w latach 1910–1920 wykazały, że metoda ta ma nikłe wartości dydaktyczne i już w następnym wydaniu w roku 1921, które ukazało się pod tytułem Elementarz powiastkowy dla dzieci zrezygnował z tej metody na rzecz analizy i syntezy wyrazów. W tym celu ułożył teksty z krótkich i językowo łatwych wyrazów, które się często powtarzały dla wykształcenia nawyków. W okresie międzywojennym ukazały się następujące wersje…W♂
○ źródło: 1. WSIP♂ | 2.,3. Wikipedia♂ | 4. Marian Falski, Wikipedia♂
◙ Podobne informacje:
Jedna odpowiedź do “ED: Ewelina Ścisło z PSP w Siesławicach „Nauczycielem na Medal”w powiecie buskim: Podejście do dzieci jest kluczowe | Czy wiesz, że: Elementarz Mariana Falskiego”
TEJ SZKOŁY W PLANACH BURMISTRZA NIE BYŁO. A tu patrzcie państwo :Dobra szkoła, dobrzy i lubiani nauczyciele.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.