Cukrzyca coraz powszechniejsza. Uzdrowisko Busko-Zdrój sprawdzi stan zdrowia mieszkańców regionu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Cukrzyca coraz powszechniejsza. Uzdrowisko Busko-Zdrój sprawdzi stan zdrowia mieszkańców regionu

29 marca 2019 | Radio Kielce Izabela Mortas 29.03.2019 13:57 / Jarosław Kruk 2019.03.29 14:45 | | 0 komentarzy

Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. zbada stan zdrowia mieszkańców województwa świętokrzyskiego pod kątem tej groźnej choroby. W Urzędzie Marszałkowskim zostało dziś przekazane na ten cel prawie 8,2 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Na zdjęciu (od lewej): Wojciech Lubawski – prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój, marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Renata Janik .

– Cukrzyca jest podstępnym zabójcą, który rozwija się w społeczeństwach wysoko cywilizowanych – mówił marszałek Andrzej Bętkowski, podczas podpisywania umowy z Uzdrowiskiem.

Kontrolą zostanie objętych ponad 240 tysięcy osób w wieku 45 – 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie były diagnozowane w kierunku cukrzycy, a także te z grup ryzyka.

– Po wykonaniu badań zostanie wytypowanych 40 tysięcy osób zagrożonych cukrzycą – poinformował Wojciech Lubawski, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. – Wtedy podejmiemy zaawansowane badania i jeśli potwierdzą one cukrzycę, rozpoczniemy działalność edukacyjną. Fachowcy podpowiedzą pacjentom, jak żyć z tą groźną chorobą, by nie miała skutków śmiertelnych – wyjaśniał.

Z uczestnikami projektu zostaną najpierw przeprowadzone wywiady zdrowotne, w tym diagnozujące poziom wskaźnika BMI (nadwaga, otyłość). Osobom, które zostaną wytypowane do szczegółowych badań diagnostycznych będzie mierzone stężenie glukozy we krwi. Kolejnym etapem będą konsultacje dietetyków i specjalistów od aktywności fizycznej, badanie składu masy ciała, warsztaty dietetyczne, itp.

Zapadalność na cukrzycę w Polsce, według danych z 2014 r.,  wynosi 378 osób na każde 100 tys mieszkańców. W Świętokrzyskiem wskaźnik ten wynosił nieco więcej, 381, co stawia województwo na 7 pozycji w kraju

Liczba chorych na tę chorobę w Polsce, w przeliczeniu na 100 tysięcy osób wynosi 3769. W województwie świętokrzyskim 3954. Plasujemy się na 4 pozycji w kraju. Statystyczny polski cukrzyk ma 64 lata, choruje od 10 lat, a jego BMI wynosi ponad 31, czyli 6 punktów ponad normę.

źródło: Radio Kielce

Zdjęcie tytułowe: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl