BWA: Wystawa malarstwa Marka Wawro w buskiej Galerii „Zielona”
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza do swojej filii – Galerii „Zielona” w Busku-Zdroju do zwiedzania wystawy malarstwa Marka Wawro „Obieg-Konteksty/Circulation-Contexts” w terminie od 18 czerwca do 18 lipca 2020r. – informuje za BWA Kielce portal busko.com.pl
Na wystawie można zobaczyć prace z ostatniego pięcioletniego okresu pracy twórczej jednego z najbardziej znanych kieleckich malarzy. Są wśród nich obrazy tworzone w różnych technikach, także z wykorzystaniem fotografii oraz grafiki cyfrowej.
Marek Wawro urodził się w 1953 r. w Busku-Zdroju, mieszka w Kielcach. Uprawia malarstwo, grafikę warsztatową, rysunek i art video. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2000, 2005 i 2007.
W latach 1980-2019 brał udział w 61 wystawach zbiorowych, w tym 27 razy w Interdyscyplinarnym Konkursie Plastyki Województwa Świętokrzyskiego „Przedwiośnie”, w którym zdobył 21 nagród, w tym cztery razy otrzymał Grand Prix. Dwukrotnie był laureatem Nagrody Miasta Kielce za twórczość artystyczną. Brał udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą.
Zrealizował 46 wystaw indywidualnych, wielokrotnie w Kielcach i Busku-Zdroju oraz m.in.: w Gdyni, Krakowie, Warszawie, Olkuszu, Przemyślu, Gorzowie Wlkp., Londynie, Belgradzie, Dringenbergu, Paderborn (Niemcy), we Lwowie. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą.
► busko.travel: – Willa „Polonia” : – wzniesiona została w 1900 roku na posesji przy ulicy Mickiewicza pod numerem 7. Budowniczym obiektu był lekarz zdrojowy – doktor Julian Majkowski. Willa jest obecnie jedynym drewnianym budynkiem w obrębie tak zwanej „Buskiej starówki”. Jest to parterowa budowla o powierzchni zabudowy około 200 metrów kwadratowych, z użytkowym poddaszem i wysoką podmurówką wzniesioną z kamienia.
Frontowa, zachodnia strona obiektu, przylegająca do ulicy Mickiewicza posiada ryzalitową przybudówkę. Na jej parterze znajduje się ganek wejściowy, do którego wiodą ograniczone balustradami schody a nad gankiem usytuowana jest weranda, na którą wychodzą okna i drzwi ze środkowego pokoju piętra – facjaty. Od strony południowej znajduje się drugi ganek, przeszklony z odrębnymi schodami i wejściem.
Wschodnia strona willi przylega do niewielkiego placu, częściowo wykorzystywanego jako parking. Od strony północno- wschodniej do willi przylega parterowa drewniana oficyna, którą wzniesiono jako pomieszczenia mieszkalne dla służby, i która jest połączona z parterem willi. Od strony wschodniej znajduje się wejście do klatki schodowej wiodącej na piętro, gdzie obecnie znajdują się sale ekspozycyjne Muzeum Ziemi Buskiej.
W 1905 roku pierwszy właściciel willi dr Julian Majkowski sprzedał nieruchomość innemu… – cały artykuł na źródłowej stronie busko.travel – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje:
BWA – Galeria Zielona: wernisaż jubileuszowej wystawy „30 lat Galerii Zielona” – 9 maja 2019.
Wernisaż „Świętokrzyskie Krajobrazy” – Busko-Zdrój 2018 – fotogaleria