Beskid Żywiecki. Propozycja zwiedzania
Beskid Żywiecki to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Oferuje on wiele ciekawych tras zarówno dla niedzielnych turystów, jak i doświadczonych piechurów. Oto kilka szlaków, które zdecydowanie warto sprawdzić.
Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego
Bardzo popularnym kierunkiem turystycznym w Beskidzie Żywieckim jest oczywiście jego najwyższy szczyt, a także jedna z najsłynniejszych polskich gór – Babia Góra. Jej najwyższy punkt, zwany również Diablakiem, położony jest na wysokości 1725 m n.p.m. i jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Na Babią Górę wiedzie wiele szlaków – z łatwością możesz więc dostosować trudność trasy do swoich możliwości. Niezależnie od trasy jest to jednak wyprawa, która zajmie kilka godzin – warto zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia.
Popularną i stosunkowo łatwą ścieżką jest ta rozpoczynająca się na Przełęczy Krowiarki. Możesz także dostać się na szczyt przez schronisko Markowe Szczawiny i Przełęcz Brona, a także postawić na kolejny popularny, choć wymagający szlak, jakim jest Perć Akademików. Na szczycie możesz natomiast podziwiać piękną panoramę na Beskid Żywiecki i Tatry.
Rysianka – poznaj piękno beskidzkich krajobrazów
Rysianka, której wysokość to 1322 m n.p.m., to kolejny popularny beskidzki szczyt. Popularna jest ona jednak nie tylko ze swojego najwyższego punktu, który porośnięty jest drzewami, ale również z uwagi na Halę Rysianka, która jest jednym ze sztandarowych miejsc całych Beskidów. Znajduje się tu także schronisko będące bardzo częstym celem podróży zarówno rodzin, jak i zaprawionych turystów.
Zarówno sama Hala Rysianka, jak i krajobrazy, które dane Ci będzie zobaczyć po drodze, pozwalają odkryć prawdziwe piękno Beskidu Żywieckiego. Ta przyjemna trasa zachwyca bogactwem natury, pięknymi krajobrazami i miejscami, w których wręcz należy chociaż na chwilę się zatrzymać. To dobre miejsce na piknik z rodziną lub znajomymi i aktywny wypoczynek. W bliskiej okolicy (zaledwie 900 metrów) warto również odwiedzić Halę Lipowską. To dobry sposób, by urozmaicić trasę i zrobić pętlę po pięknym Beskidzie Żywieckim.
Wielka Racza – dobra trasa dla początkujących
Wielka Racza to kolejny stosunkowo prosty szlak, na którym bez trudu odnajdą się osoby bez górskiego doświadczenia. Niewielka długość nie powinna sprawiać większego problemu, chociaż warto nastawić się na ciągłe podejście bez chwil na wypłaszczenie. Nie jest ono strome, lecz osoby niewprawione w górskich wędrówkach mogą potrzebować paru postojów. Mimo wszystko jednak nie jest to zbyt wymagające podejście – z parkingu na sam szczyt o wysokości 1236 m n.p.m. można dojść w mniej niż 2 godziny! Więcej o Wielkiej Raczy dowiesz się tutaj: https://wierch.pl/wielka-racza/.
Na samym szczycie znajduje się wieża widokowa, która znacznie ułatwia podziwianie pięknych beskidzkich krajobrazów. Wielka Racza to odpowiednie miejsce, jeśli chcesz zakochać się w Beskidzie Żywieckim. Niedługa, stosunkowo prosta trasa oferuje piękne widoki. Dobrym miejscem na postój jest także urokliwe schronisko położone pod szczytem. Oferuje ono dość tanie noclegi oraz dostęp do prądu i wody.
○ Artykuł sponsorowany
◙ Podobne informacje:
PTTK: Zimowy wchód słońca na Babiej Górze – zaproszenie 9-10 LUTEGO [aktualizacja]
Jedna odpowiedź do “Beskid Żywiecki. Propozycja zwiedzania”
Babia Góra- wchodzimy z przełęczy Krowiarki – wejście na szczyt 2h 30 minut, realnie 3 h, 30 minut.Wejscie to przede wszystkim walka z własnymi ograniczeniami.