eM: Świętokrzyskie Bordeaux - przybywa winnic w naszym regionie [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

eM: Świętokrzyskie Bordeaux – przybywa winnic w naszym regionie [AKTUALIZACJA]

9 czerwca 2019 | Radio eM Magdalena Nowak 02.06.2019 / Jarosław Kruk 08.06.2019 | | 0 komentarzy

Liczba zarejestrowanych winnic w Polsce w minionym roku przekroczyła dwieście, a łączna powierzchnia upraw to ponad 330 hektarów. Najwięcej jest ich w województwie lubuskim – uprawia je 34 przedsiębiorców, po francusku: viticulteurs, w spolszczonej wersji: winogrodników lub winiarzy.  W regionie świętokrzyskim jest ich o połowę mniej – siedemnastu.

Winnica w Napa Valley w Kalifornii / fot: Brocken Inaglory, Wikipedia

W NAJLEPSZYCH RESTAURACJACH

Jedną z najpopularniejszych i największych winnic w naszym regionie jest Winnica Płochockich w miejscowości Daromin w powiecie sandomierskim, zajmująca areał 4,5 hektara.

– Winiarstwem zajmujemy się od szesnastu lat. Sandomierz jest bardzo dobrym regionem do uprawy winogrona, dość powiedzieć że przed wiekami też były tutaj winnice – mówi dziennikarce Magdalenie Nowak Barbara Płochocka, właścicielka. – Prowadzenie winnicy to zajęcie bardzo pracochłonne, w sezonie zatrudniamy kilka osób do pomocy. Wino wyrabiamy sami na miejscu. Jest ono dostępne w kilkudziesięciu miejscach w kraju, głównie w Warszawie oraz Krakowie. Kupimy je w sklepach, ale napijemy się go także w wytwornych warszawskich restauracjach, na przykład w Atelier Amaro czy Belvedere. Naszego trunku można również spróbować w restauracji Solna 12 w Kielcach i w kilku hotelach i restauracjach w Sandomierzu. W tej chwili na rynku dostępny jest dziesiąty rocznik naszych win, mamy stałych odbiorców, z którymi współpracujemy od lat. W ciągu roku wytwarzamy około 20 tysięcy butelek trunków białych, różowych i czerwonych o różnym stopniu wytrawności. Ceny wahają się od 60 do… – cały artykuł na źródłowej stronie Tygodnika eM – po kliknięciu na link 

RACZEJ HOBBY

Coraz większą popularność w Polsce zyskuje Winnica Zbrodzice, niedaleko Buska-Zdroju. Jest jedną z czterech polskich winnic, które w 2009 r. uzyskały zezwolenie na produkcję i sprzedaż swojego wina. Powstajają tu markowe polskie wina gronowe pod nazwą Herbowe.

– Zajmujemy się tym biznesem od 15 lat,tyle mają krzewy, natomiast wino produkujemy od 2009 roku. Wytwarzamy białe Solaris z elementami smakowymi zielonej renty i lipowego miodu, które idealnie nadaje się do serów oraz delikatnych ryb.Mamy też Czerwony Regent, zawierający elementy smakowe czarnej porzeczki oraz czekolady. Pasuje do krwistego mięsa i dziczyzny, ale i serów. Nasze wino zawiera resweratol, który zmniejsza ryzyko zawału serca o 35 procent – informuje Paweł Szarek, zarządca Winnicy Zbrodzice. – Produkowane przez nas trunki można kupić w restauracjach i pensjonatach w Busku-Zdroju, w Kielcach – między innymi Museum Wine&Spirit czy w Hotelu Odyssey – ale także w Krakowie. W zależności od rocznika kosztują one od 40 do … – cały artykuł na źródłowej stronie Tygodnika eM – po kliknięciu na link 


 

CAROLUS ZE SZCZEKI 

We wsi Szczeka, w gminie Rytwiany w województwie świętokrzyskim położona jest winnica Carolus.

Stoisko Winnicy Carolus podczas „Kiermaszu z ekologią, tradycją i regionalizmem” przy Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju, 31 maja 2019 r.  / fot. Jarosław Kruk

Wacław Szczoczarz , właściciel winnicy, od dawna związany jest ze Stowarzyszeniem Winiarzy Podkarpacia, a od roku 2016 również ze Stowarzyszeniem Winiarzy Sandomierskich. Do winnicy prowadzi droga ze środka wsi w kierunku starej szkoły i lasu.

Zajmująca 0,5 ha uprawa winorośli założona została w 2007 r. Nazwa winnicy pochodzi od imienia króla szwedzkiego Karola XII, który w 1702 r. podczas wojny północnej, przemieszczając się z wojskiem między Krakowem a Lublinem nocował w Szczece.

– Dobrze jest też, co jakiś czas oderwać się od codzienności i spotkać z przyjaciółmi przy lampce własnego wina – mówi pan Wacław, lubiący przytaczać parafrazę epopei narodowej, w brzmieniu: – popatrzeć na świat przez pryzmat małej winnicy nad brzegiem ruczaju, na pagórku niewielkim, obok brzozowego gaju…
Gospodarz przyznaje, że winnica to absorbujące czasowo i finansowo hobby, szczególnie w pierwszych latach uprawy. Na co zajmuje się hodowlą ryb, głównie karpi, a że wino znakomicie komponuje się z rybnymi potrawami, to jego winiarskie hobby jest równocześnie elementem promocji ryb.

Wino Regent z winnicy Carolus wraz z wędzonym rytwiańskim karpiem znalazło się na stołach papieży Benedykta XVI i Franciszka.

W maju br. , w Międzynarodowym konkursie Win Galicja Vitis 2019, brało udział 488 winnic. W gronie 157 zgłoszonych polskich win 15 zdobyło złoty laur, wśród nich Carolus – czerwone wytrawne – Ro XVIII!

 

8   Wyniki Międzynarodowego Galicyjskiego Konkursu Win 2019 – (.pdf)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl