W niedzielę obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowe Święto Chrztu Polski - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

W niedzielę obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowe Święto Chrztu Polski

14 kwietnia 2019 | eKAI 14.04.2019 11:51 / Jarosław Kruk 14.04.2019 | | 0 komentarzy

W niedzielę 14 kwietnia po raz pierwszy obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm RP 22 lutego tego roku. Ma ono upamiętniać wydarzenie, które legło u fundamentów państwa polskiego i jednocześnie skłaniać do wdzięczności, zadumy i zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dla dobra Ojczyzny zrobić.

Jan Matejko – Zaprowadzenie chrześcijaństwa RP965, z cyklu „Dzieje Cywilizacji w Polsce”

W myśl przyjętej ustawy 14 kwietnia ma być dniem „narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osoba za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność”.

Święto – jak napisano – powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Ze względu na państwowy charakter, jesteśmy tego dnia zachęcani do wywieszenia biało-czerwonych flag.

Motyw do szczególnej pamięci i dumy święto to powinno stanowić dla mieszkańców Wielkopolski skąd Polska rosła nie tylko w wymiarze duchowym, ale i państwowym.

Przed trzema laty, w 2016 roku najpierw w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim, a później w Poznaniu, 1050. rocznicę chrztu Polski upamiętniono w sposób wyjątkowo uroczysty i podniosły. Jak napisał wówczas papież Franciszek: „Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość”.

„Mesco dux Poloniae baptizatur” czyli „Mieszko książę Polski został ochrzczony” tak lakonicznie opisano ten przełomowy moment w kronice pod rokiem 966. Co do daty historycy…. – cały artykuł na źródłowej stronie eKai – po kliknięciu na link

Jak ten chrzest wyglądał?

– Pewne wyobrażenie może dawać obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa” – mówi dla Gazety Krakowskiej prof. dr hab. Stanisław Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Rzecz dzieje się nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Biskup Wojciech stoi przy chrzcielnicy i polewa wodą święconą głowy członków rodziny książęcej. Oczywiście dziś wiemy, że chrzcić nie mógł ich Wojciech, bo był wtedy dzieckiem . Możemy podawać w wątpliwość lokalizację tej sceny, ale i tak może w niej być trochę prawdy. Chrzest Polski mógł też przypominać chrzest Litwy, który opisał Długosz: pięćdziesięciu mężczyzn naraz wchodziło do jeziora, z którego po chwili wychodziło pięćdziesięciu Stanisławów. Potem do jeziora wchodziło pięćdziesiąt kobiet i wychodziło z niego pięćdziesiąt Marii. Taka, mówiąc żartobliwie, masowa impreza.

Cały wywiad z profesorem Stanisławem Sroką, a w nim m.in. o Wiślicy i Wiślanach, w artykule pt.” Kraków pierwszy przyjął chrzest? Pozostają nam tylko domysły” na stronie Gazety Krakowskiej – po kliknięciu na link.

 

8  Ustawa o ustanowieniu Święta Chrztu Polski – Uchwalono na pos. nr 77 dnia 22-02-2019 – Tekst ustawy w formacie html    Tekst ustawy w formacie pdf,   ścieżka legislacyjna Ustawy – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl