W niedzielę obchodziliśmy po raz pierwszy Narodowe Święto Chrztu Polski
W niedzielę 14 kwietnia po raz pierwszy obchodzimy Narodowe Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm RP 22 lutego tego roku. Ma ono upamiętniać wydarzenie, które legło u fundamentów państwa polskiego i jednocześnie skłaniać do wdzięczności, zadumy i zastanowienia się nad tym, co każdy z nas może dla dobra Ojczyzny zrobić.
W myśl przyjętej ustawy 14 kwietnia ma być dniem „narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osoba za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność”.
Święto – jak napisano – powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Ze względu na państwowy charakter, jesteśmy tego dnia zachęcani do wywieszenia biało-czerwonych flag.
Motyw do szczególnej pamięci i dumy święto to powinno stanowić dla mieszkańców Wielkopolski skąd Polska rosła nie tylko w wymiarze duchowym, ale i państwowym.
Przed trzema laty, w 2016 roku najpierw w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim, a później w Poznaniu, 1050. rocznicę chrztu Polski upamiętniono w sposób wyjątkowo uroczysty i podniosły. Jak napisał wówczas papież Franciszek: „Chrzest, który w roku 966 przyjął książę Mieszko I wraz ze swoimi najbliższymi, oznaczał początek Państwa Polskiego. Z tego powodu wspomnienie tej rocznicy nie tylko chrześcijanom, lecz wszystkim Polakom daje szczególną sposobność do uroczystego świętowania, radowania oraz ufnego patrzenia w przyszłość”.
„Mesco dux Poloniae baptizatur” czyli „Mieszko książę Polski został ochrzczony” tak lakonicznie opisano ten przełomowy moment w kronice pod rokiem 966. Co do daty historycy…. – cały artykuł na źródłowej stronie eKai – po kliknięciu na link
Jak ten chrzest wyglądał?
– Pewne wyobrażenie może dawać obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa” – mówi dla Gazety Krakowskiej prof. dr hab. Stanisław Sroka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Rzecz dzieje się nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Biskup Wojciech stoi przy chrzcielnicy i polewa wodą święconą głowy członków rodziny książęcej. Oczywiście dziś wiemy, że chrzcić nie mógł ich Wojciech, bo był wtedy dzieckiem . Możemy podawać w wątpliwość lokalizację tej sceny, ale i tak może w niej być trochę prawdy. Chrzest Polski mógł też przypominać chrzest Litwy, który opisał Długosz: pięćdziesięciu mężczyzn naraz wchodziło do jeziora, z którego po chwili wychodziło pięćdziesięciu Stanisławów. Potem do jeziora wchodziło pięćdziesiąt kobiet i wychodziło z niego pięćdziesiąt Marii. Taka, mówiąc żartobliwie, masowa impreza.
8 Ustawa o ustanowieniu Święta Chrztu Polski – Uchwalono na pos. nr 77 dnia 22-02-2019 – Tekst ustawy w formacie html Tekst ustawy w formacie pdf, ścieżka legislacyjna Ustawy – po kliknięciu na link
◙ Podobne informacje: