"Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej" Niedzielny rajd kolejowo-pieszy im. inż. Stanisława Wysockiego po Ponidziu - 13 kwietnia 2025 r. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

„Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej” Niedzielny rajd kolejowo-pieszy im. inż. Stanisława Wysockiego po Ponidziu – 13 kwietnia 2025 r.

12 kwietnia 2025 | PTTK o/Busko-Zdrój | busko.com.pl 09.04.2025 | infoBusko.pl 12.04.2025 | | 0 komentarzy

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Busku-Zdroju zaprasza w niedzielę, 13 kwietnia 2025 r., na rajd kolejowo-pieszy po Ponidziu pod hasłem „Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej”. Patronem wydarzenia jest inż. Stanisław Wysocki, urodzony w Busku projektant, główny inżynier budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej linii kolejowej  w Królestwie Polskim informuje 09.04.2025 za PTTK o/Busko-Zdrój portal busko.com.pl

Plakat rajdu / fb PTTK o/Busko-Zdrój♂| ○ Ponidzie: Ogłowione wierzby na polach gminy Czarnocin / fot. Michał Janyst/ Ponidziańskie Krajobrazy♂

Wydarzenie organizowane jest w przeddzień 220. rocznicy urodzin patrona – wybitnego inżyniera, projektanta i budowniczego pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim. Wpisuje się w hasło programowe roku ogłoszone przez buski oddział PTTK: „Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej”, podkreślające rolę kolei w rozwoju i dostępności turystyki aktywnej.

Rajd ma również na celu przybliżenie walorów krajoznawczych północnej części Ponidzia – terenów o unikalnym charakterze przyrodniczym, kulturowym i historycznym. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich miłośników wędrówek, historii oraz kolei – rajd to nie tylko aktywny sposób spędzenia niedzieli, ale także okazja do poznania regionu przez pryzmat jego przeszłości i dziedzictwa technicznego.

Trasa rajdu poprowadzi przez malownicze obszary krasowe i śródleśne, oferując uczestnikom wyjątkowe doznania krajoznawcze i rekreacyjne. Rozpoczęcie nastąpi na stacji kolejowej Busko-Zdrój w Siesławicach  o godz. 9:30.

Następnie uczestnicy przejadą pociągiem do przystanku Kije, skąd wyruszą pieszo przez: Stawiany – Gartatowice – Borków – Chomentówek – Szarbków – jeziorko Pleban – Chrabków – Górną Kamienicę – aż do miejscowości Szaniec. Długość podstawowej trasy wynosi około 20 km. Dla chętnych istnieje możliwość… – cały artykuł i komplet informacji na źródłowej stronie busko.com.pl♂

* * *

♦ Wikipedia: – Stanisław Wysocki (ur. 14 kwietnia 1805 w Busku, zm. 21 maja 1868 w Warszawie) – polski inżynier, projektant i główny inżynier budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, malarz. Założył pierwszą w Polsce fabrykę asfaltu.

Syn nauczyciela gimnazjalnego Tomasza Wysockiego i Katarzyny z d. Rudzkiej. Brat kompozytora Kacpra Wysockiego. Absolwent Gimnazjum Św. Anny w Krakowie. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim – filozofię, budownictwo i miernictwo. Uczył się malarstwa i raz wystawił swoje prace. W roku 1830 powołany na inżyniera Banku Polskiego.

W powstaniu listopadowym porucznik w Gwardii Narodowej. Z ramienia Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji regulował rzeki Nidę i Kamienną. Po upadku powstania podjął ponownie pracę inżyniera w Banku Polskim (w tym okresie Bank Polski prowadził oprócz działalności bankowej również inwestycje drogowe i przemysłowe, stąd zatrudnianie inżynierów). W roku 1834 kierował budową spichrzów we Włocławku. Od roku 1835 naczelny inżynier Banku Polskiego. W 1839 roku został głównym inżynierem budowy drogi żelaznej Warszawa-Wiedeń, od 1844 był członkiem zarządu tejże drogi. Od 1857 roku był inspektorem głównym dróg żelaznych w Królestwie Polskim. W trakcie powstania styczniowego ostro upomniany za brak przeciwdziałania pomocy kolejarzy powstaniu. W roku 1865 przeszedł na emeryturę. Doradca techniczny Kolei Warszawsko-Terespolskiej.

Zmarł 21 maja 1868 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie przed katakumbami (kwatera 22/23).


>>>  Michał Jurecki:  ” Ponidzie. W świętokrzyskim stepie”  <<<

przewodnik – miniEncyklopedia wiedzy o Ponidziu – wersja on-line♂  


Wyjątkowe fotokadry  Ponidzia wykonane w różnych porach roku i o różnych porach dnia prezentowane są na facebookowym profilu Krajobrazy Ponidzia♂, z którego pochodzi poniższe ujęcie meandrów Nidy w promieniach zachodzącego słońca.

 

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: PONIDZIE. NIEDOCENIANA „POLSKA TOSKANIA”

RK: Co dalej z Ciuchcią Express Ponidzie? | JKR: A gdyby tak przedłużyć tory ciuchci do Wiślicy?

Niezalezna: Pociągi retro przyciągają turystów do Małopolski | JKR: A co z naszą Ciuchcią Expres Ponidzie?…

I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban

▲ PTTK: Wycieczka w Góry Świętokrzyskie z cyklu powtórka KGŚ: PASMO DYMIŃSKIE i POSŁOWICKIE – niedziela, 12 listopada 2023 r. [VIDEO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl