Zmiana w składzie buskiej Rady Miejskiej. Paweł Ściubisz zrzekł się mandatu radnego. Zastąpi go Robert Grabski
Na VII sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju radny Paweł Ściubisz, wybrany w wiosennych wyborach samorządowych z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja Obywatelska poinformował o swojej rezygnacji z mandatu. Ma to związek z objęciem przez niego stanowiska prezesa zarządu kieleckiej firmy CPP Prema. W buskiej radzie zastąpi go Robert Grabski. – informuje 24 października 2024 portal Echo Dnia
• Paweł Ściubisz rezygnuje z mandatu radnego RM w Busku. Został prezesem kieleckiej CPP Prema
• Andrzej Zoch: Paweł Ściubisz podjął dobrą decyzję
• Radnym Buska-Zdroju zostanie Robert Grabski
Zgodnie z ordynacją wyborczą mandat po Pawle Ściubiszu obejmie Robert Grabski’. Ma 61 lat, mieszka w Siesławicach. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz tamtejszym Uniwersytecie Rolniczym. W Busku-Zdroju prowadzi sklep komputerowy Abak, mieszczący się przy ulicy Kościuszki. To najstarszy tego typu punkt w mieście.
– Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie decyzja Pawła Ściubisza o rezygnacji z mandatu radnego. Szanuję ją. Przyjmę przysługujący mi mandat radnego Rady Miejskiej w Busku-Zdroju. Decyzja nie może być inna, ponieważ zobowiązują mnie do niej oddane głosy wyborców i zaufanie, którego nie mogę zawieść – powiedział w czwartek Robert Grabski.
W wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 Robert Grabski startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej. W okręgu numer 2 otrzymał 82 głosy, 2,76 procent poparcia.
• Paweł Ściubisz rezygnuje z mandatu radnego RM w Busku. Został prezesem kieleckiej CPP Prema
Paweł Ściubisz’ został radnym po wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia 2024. Otrzymał 241 głosów, 8,31 procent poparcia w okręgu numer 2, obejmującym część miasta Busko-Zdrój.
– Składam rezygnację z mandatu radnego Rady Miejskiej w Busku-Zdroju. Zrzeczenie się mandatu podyktowane jest moimi nowymi obowiązkami zawodowymi, które nie pozwolą mi pełnić funkcji radnego w sposób staranny i zgodnie z potrzebami mieszkańców. Jednocześnie pragnę podkreślić, że zrzeczenie się mandatu nie jest podyktowane i wymuszone żadnymi przepisami prawa, a ma związek z troską o zachowanie najwyższych standardów Koalicji Obywatelskiej w kwestii transparentności osób pełniących funkcje zarządcze w spółkach z udziałem Skarbu Państwa – powiedział Paweł Ściubisz na sesji 24 października.
Wspomniana przez Pawła Ściubisza spółka Skarbu Państwa to kielecka firma CPP Prema. W środę, 16 października, wygrał konkurs na stanowisko prezesa tego przedsiębiorstwa, będącego dużym producentem pneumatyki. W konkursie startowało… – cały artykuł na źródłowej stronie Echa Dnia♂
Radny (staropol. radźca, póź. rajca) – członek rady. Radnym może zostać każdy obywatel, który ukończył 18 lat i ma zaświadczenie o niekaralności. W Polsce najczęściej mianem radnych określa się członków wybieralnych organów samorządowych, np. rady gminy czy rady powiatu.W Polsce wybiera się radnych czterech szczebli: wojewódzkim, powiatowym, gminnym oraz jednostek pomocniczych gminy (sołectwa, dzielnice, osiedla).
Radny jest przedstawicielem władzy lokalnej. Wykonując swoje prawa i obowiązki, powinien kierować się przede wszystkim dobrem wspólnoty samorządowej. Radnemu jako członkowi organu kolegialnego przysługuje roszczenie o zwrot kosztów podróży i prawo do diety. Wysokość pensji przysługującej radnemu nie może w ciągu miesiąca przekroczyć półtorakrotnej kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej, dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Radny korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Głównym obowiązkiem radnego jest praca społeczna.
Do podstawowych czterech funkcji radnego należą:
- utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
- uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany,
- wybór przewodniczącego rady,
- reprezentowanie wyborców w radzie gminy i w innych instytucjach samorządowych oraz troszczenie się o ich sprawy.
Wybrani radni podejmują najważniejsze decyzje w sprawach dotyczących gmin, powiatów, województw. Decydują na przykład o utrzymaniu szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, remontach ulic i ochronie środowiska naturalnego.
Obowiązki wynikające ze sprawowania mandatu radnego
- Radny nie może wykonywać swojej funkcji lub używać swoich wpływów w prywatnym interesie, w celu osiągnięcia korzyści osobistej.
- Radny powstrzymuje się od wydawania decyzji dotyczących bezpośrednio lub pośrednio jego osobistego interesu, wcześniej sygnalizując o takiej sytuacji.
- Podczas wydawania decyzji władczych radny nie może kierować się własnym bezpośrednim lub pośrednim interesem.
- Radny zobowiązany jest do przestrzegania dyscypliny finansowej i budżetowej.
- Radny podporządkowuje się zasadom nadzoru wewnętrznego i zewnętrznego.
- Radny nie powinien nigdy ujawniać, czy używać poufnych informacji dla odnoszenia osobistych korzyści lub dyskredytowania rady.
◙ Podobne informacje:
bcpl: I Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – Transmisja LIVE | JKR: Gratulacje i życzenia
4 odpowiedzi na “Zmiana w składzie buskiej Rady Miejskiej. Paweł Ściubisz zrzekł się mandatu radnego. Zastąpi go Robert Grabski”
Dlaczego pan radny Grabski nie został dopuszczony do głosowań na IX sesji Rady Miejskiej 28 listopada 2024 roku?
Uważam to za rzecz niezrozumiałą, a może nawet kolejną bezprawną po niedopuszczaniu w poprzedniej kadencji ówczesnego radnego pana Szumilasa.
Mam nadzieję, że w osobie Pana Roberta Grabskiego mieszkańcy zyskają ponownie prawdziwego Radnego Rady Miejskiej, który będzie rzeczywiście właściwie i godnie ich reprezentował oraz będzie się wywiązywał z 4 podstawowych funkcji radnego (jak w artykule):
– utrzymanie stałej więzi z mieszkańcami i ich organizacjami,
– uczestniczenie w pracach rady i jej komisji oraz innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany,
– wybór przewodniczącego rady,
– REPREZENTOWANIE WYBORCÓW W RADZIE GMINY I INNYCH INSTYTUCJACH SAMORZĄDOWYCH ORAZ TROSZCZENIE SIĘ O ICH SPRAWY
Niestety bowiem wszyscy inni radni tej kadencji z chwilą objęcia mandatu wg mnie szybko zapomnieli o tym co obiecywali wyborcom w kampanii wyborczej i do czego się zobowiązywali publicznie w materiałach wyborczych. Oni otrzymawszy już mandat radnego zamknęli się wg mnie w swojej „wieży z kości słoniowej” Radzie Miejskiej i pobierając wynagrodzenie poświęcają wg mnie swój czas zupełnie innym tematom i sprawom niźli te którymi obiecywali wyborcom w kampanii się zajmować. Nowy burmistrz wg mnie podobnie zmienił swoje priorytety.
W pełni zgadzam się z Twoimi przygnębiającymi przemyśleniami.
Przygnębiające jest zwłaszcza, gdy oglądam, jak pod koniec kadencji 2014 – 2018 Kamil Oliwkiewicz „fikał” karierowiczom w buskiej rady pod koniec sesji w tzw. wolnych wnioskach, a teraz gdy sam jest radny na każdej sesji bez skrępowania udowadnia, że już jest ich, głosując tak, jak reszta tzn. przeciw mieszkańcom.
Jeśli ktoś ma wątpliwości po czyjej stronie jest KO, to proponuję wejść na stronę:
umig.busko.pl/baw/
Tam są wszystkie przyjęte uchwały rady miejskiej, a przy każdej z nich też wyniki głosowania, więc można odszukać którąś ze szkodliwych uchwał i zobaczyć, kto ją poparł.
KO jest w komisji skarg, wniosków i petycji. Ile z tych skarg i petycji od mieszkańców jego komisja uznała za zasadne w tej kadencji? Całe okrągłe ZERO!
Może ktoś pomyśli: „Może KO chciał dobrze, ale na komisji karierowicze typu Radosław „obrotowy” Ciepliński go przegłosowali”. Gdyby tak było, to głosowałby na sesji przeciw projektom jego komisji, a tymczasem jak jest? A no głosuje tak, jak reszta, czym pokazuje swą pogardę mieszkańcom, za to wkupia się w łaski układu.