14 września w Kościele katolickim obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego ◙ Uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium w Krakowie Mogile 14-21 września 2024 r. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

14 września w Kościele katolickim obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego ◙ Uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium w Krakowie Mogile 14-21 września 2024 r.

14 września 2024 | dzieje.pl Magdalena Gronek 14.09.2024 | infoBusko.pl 14.09.2024 | | 0 komentarzy

W Kościele katolickim 14 września obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Ustanowiono je w rocznicę wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny w 335 r. w Jerozolimie. W Polsce relikwie Krzyża świętego posiada sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego usytuowane na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. – informuje 14.09.2024 portal dzieje.pl

>>>  Niezbędnik katolika: Święto Podwyższenia Krzyża Świętego  <<<
○ niedziela.pl

Kościół w Krzyżu Jezusa widział zawsze ołtarz, na którym Syn Boży dokonał zbawienia świata. Dlatego każda jego cząstka, tak obficie zroszona Jego Najświętszą Krwią, doznawała zawsze szczególnej czci. Nie chodzi w tym wypadku o autentyczność poszczególnych relikwii, ale o fakt, że przypominają one Krzyż Chrystusa i wielkie dzieło, jakie się na nim dokonało dla dobra rodzaju ludzkiego.

Dzisiejsze święto przypomina nam wielkie znaczenie krzyża jako symbolu chrześcijaństwa i uświadamia, że nie możemy go traktować jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju.

Krzyż Chrystusa czci się także czyniąc znak krzyża. Początkowo czyniono krzyż nad przedmiotami, kreśląc go dłonią. Miał on być wyznaniem wiary, chronić od nieszczęść, sprowadzać Boże błogosławieństwo. Zwyczaj ten sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Był on traktowany jako…♂

W Cesarstwie Rzymskim śmierć na krzyżu była najokrutniejszą i najbardziej haniebną karą, jaką można było ponieść za popełnione zbrodnie. Skazańca odzierano z szat, rzucano go na ziemię, rozciągano mu ramiona i nogi, przybijając je do krzyża. Konał wówczas z omdlenia i gorączki, dusząc się. Na taką formę skazywano tylko tych, którzy należeli do narodów poddanych Rzymowi, albo niewolników.
niedziela.plOd śmierci Jezusa na Golgocie, Krzyż stał się symbolem najwyższej miłości i ofiary, dlatego Kościół umieszcza go nie tylko na szczytach swoich świątyń i kaplic, ale również w domach wiernych czy na drogach. „Ze względu na Tego, który został wywyższony na krzyżu dla naszego zbawienia, krzyż ukazuje ostateczny tryumf Bożej miłości nad złem świata” – wyjaśnił papież Benedykt XVI w czasie pielgrzymki na Cypr 27 sierpnia 2013 r.


Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich [01.04.2023] ♂


Karę śmierci przez ukrzyżowanie zniósł 316 r. cesarz Konstantyn Wielki. Po ustaniu prześladowań chrześcijaństwa, z inicjatywy matki cesarza Konstantyna – św. Heleny – odszukano drzewo Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Historycy datują to na 13 albo 14 września 326 r. W związku z tym wydarzeniem, zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania Pańskiego (Anastasis), a na jego pamiątkę, co roku 13 września obchodzono uroczystość „Podwyższenia Krzyża Świętego”. Później przeniesiono ją na 14 września, kiedy obchodzono rocznicę wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, która odbyła się dzień po poświęceniu bazylik.

Święto wprowadzono najpierw dla kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, a następnie dla Kościoła powszechnego.

Największą część relikwii drzewa Krzyża posiada… cały artykuł na źródłowej stronie dzieje.pl

* * *

 


W Diecezji Kieleckiej jest kilka parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Najbliższą względem Buska-Zdroju jest Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej♂.
* * *

Drugą jest Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach♂, ul. 1 Maja 57.

 


◙ Podobne informacje:

PR: Dziś,14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego wszyscy Polacy zaproszeni są do wspólnej modlitwy.

Druga pielgrzymka wielkopostna z gminy Wiślica i parafii Strożyska na Święty Krzyż i „Misterium Męki Pańskiej” w Kałkowie-Godowie, 1 kwietnia 2023 r. [80FOTO]

„Ora, Labora et Requiem” Wspólna adwentowa pielgrzymka gospodyń z gminy Wiślica oraz z Widuchowej do Muzeum Diecezjalnego, na Św. Krzyż i do sanktuarium w Kałkowie Godowie. Spektakl ” Opowieść Wigilijna” – 9 grudnia 2023 r. [FOTOGALERIA]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl