ILO: XVI Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej (video)
25 listopada 2022 r. na sali teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku- Zdroju odbyła się kolejna edycja Przeglądu Poezji Śpiewanej I Piosenki Poetyckiej. Zapraszamy do obejrzenia materiału video do naszej Telewizji internetowej Ponidzie.TV. – informuje 30.11.2022 portal busko.com.pl
Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju’ gościło 14 uczestników z całego województwa świętokrzyskiego.
Po burzliwych obradach jury przyznało nagrody i wyróżnienia:
I Miejsce: Marta Kołacz z Liceum z Sandomierza
II Miejsce ex aequo: Dominika Łocha z ZSP im. M. Kopernika w Busku-Zdroju oraz Alicja Handzlik z I LO im. T.Kościuszki w Busku-Zdroju
Wyróżnienia otrzymali: Julia Kałka z Liceum im. C.K. Norwida w Kielcach, Natalia Wróbel z I LO im. T.Kościuszki w Busku-Zdroju oraz Nikola Kozioł z LO im. M. Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej.
Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w Przeglądzie i już teraz zapraszają do Buska-Zdroju na XVI Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej w roku 2023r.
Zapraszamy do obejrzenia materiału video.
♦ Wikipedia: – Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki♂ – liceum ogólnokształcące mieszczące się w Busku-Zdroju, przy Alei Mickiewicza nr 13.
Szkoła została powołana do życia w 1918 r. w Stopnicy staraniem miejscowej ludności i lokalnego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Na początku było to ośmioklasowe gimnazjum, do którego uczęszczali uczniowie ze Stopnicy oraz okolicznych miast i wiosek. Pierwsze zajęcia w szkole odbyły się 1 września 1918 r. Tego dnia do nauki przystąpiło 80 uczniów. Placówką kierował Władysław Szychulski.
W 1920 r. narastające kłopoty finansowe gimnazjum rozwiązał Sejmik Powiatowy w Busku przejmując szkołę i dofinansowując ją z własnych środków. 1 września 1920 roku na dyrektora został powołany historyk Michał Kińczyk, osobisty przyjaciel premiera Wincentego Witosa. W 1923 r. dyrektor Kińczyk doprowadził do przekształcenia szkoły w placówkę koedukacyjną i od 1 września 1923 r. w gimnazjalnych ławkach zasiadły również dziewczęta. W tym samym roku odwiedzający rejon Stopnicy premier rządu Wincenty Witos złożył oficjalną wizytę w placówce.
Na początku lat trzydziestych narastający w kraju kryzys ekonomiczny nie ominął również tamtejszego regionu. Malała liczba uczniów, rosły koszty utrzymania placówki – pojawiła się groźba zamknięcia szkoły. By temu zapobiec Sejmik Powiatowy pod przewodnictwem ówczesnego starosty Feliksa Tarnogórskiego 30 stycznia 1933 r. podjął decyzję o przeniesieniu szkoły ze Stopnicy do Buska. Szkołę uruchomiono w gmachu przy ówczesnej al. 3 Maja, dzisiejszej Mickiewicza, w budynku, który Starostwo Powiatowe otrzymało od Józefy Majewskiej z Honowskich.
W 1934 r. szkole zostało nadane imię marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym samym okresie w Polsce przeprowadzana była reforma szkolnictwa. W jej ramach w buskiej szkole utworzono 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum z wydziałami humanistycznym i matematyczno-fizycznym. Systematycznie rosnąca liczba uczniów przyczyniła się do stworzenia… – cały artykuł na źródłowej stronie Wikipedii♂
◙ Podobne informacje: