Kalendarium: 9 listopada 1799 r. Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu i objął władzę we Francji jako pierwszy konsul. „Tam, gdzie nie ma wolności, nie ma ani praw, ani obowiązków”
9 listopada 1799 roku, Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu – obalił Dyrektoriat oraz zlikwidował Radę Starszych i Radę Pięciuset. Objął władzę we Francji jako pierwszy konsul. – Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki. – informuje portal PolskieRadio24.pl
Czy Bonaparte był paneuropejskim wizjonerem, któremu udało się na początku XIX wieku wprowadzić swój system w znacznej części Europy? – pytała Hanna Maria Giza w audycji z cyklu „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego”, nadanej 24 czerwca 2004 na antenie radiowej Dwójki.
○ Potęga Francji
○ Chłopiec z Korsyki
○ Geniusz militarny
○ Wyprawa do Egiptu
○ Kampania 1812 roku
○ Nadzieja dla Polski
○ Początek końca
○ Abdykacja Napoleona
○ Ucieczka z Elby
Potęga Francji
W wyniku podbojów i aneksji, Francja w roku 1812 powiększyła swe terytorium do 750 tys. km kw., mając 44 mln mieszkańców. Przyłączone do niej zostały Belgia oraz Holandia, prowincje niemieckie nad Morzem Północnym, prowincja Ilirijska na Bałkanach, a także znaczna część terenów włoskich wzdłuż zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, z Rzymem włącznie. W bezpośredniej zależności od Francji znajdowały się królestwa Hiszpanii i Włoch, niemiecki Związek Reński, szwajcarska Republika Helwecka i Księstwo Warszawskie’.
>>> Kodeks Napoleona – fundament prawa cywilnego <<<
PolskieRadio24.pl [21.03.2022]: – Kodeks Napoleona wszedł w życie 21 marca 1804 r. Prawo ustanowione przez Napoleona opierało się na ideach wolności i równości jednostek. Była to rewolucja, która wywarła ogromny wpływ na myśl prawniczą zarówno XIX, jak i XX stulecia i w dużym stopniu wpłynęła na kształt prawa współczesnego…♂
Chłopiec z Korsyki
Tę potęgę Francja zbudowała pod rządami jednego człowieka, którego żołnierze nazywali „małym kapralem”.
Chłopiec z Korsyki, zapalony matematyk, oficer artylerii, najmłodszy generał francuskiej armii, twórca znakomitego kodeksu, niezłomny wódz, architekt Europy, niespełniony mąż stanu, a wreszcie cesarz. Jaka była prawdziwa natura tego skrytego człowieka i co pozwoliło mu osiągnąć tak wiele w tak młodym wieku? – pytała Hanna Maria Giza.
Geniusz militarny
– Dla wielu był geniuszem, ojcem narodu, dla innych synonimem despoty i agresora – mówił gość programu, prof. Jarosław Czubaty z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Dysponował ogromną potęgą, zapleczem w postaci Francji i armii. W dużym stopniu kreował własną legendę.
Począwszy od 1798 roku, błyskotliwie wygrywał kolejne kampanie militarne. – Trzeba pamiętać o tym, jak to robił – komentował gość audycji. – On miał zupełnie inną filozofię toczenia wojny. Uważał, że przeciwnika należy zniszczyć i nałożyć mu swoje warunki. Wyznawał zasadę, że pokonany… – cały artykuł i audycja radiowa na źródłowej @stronie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje: