? Czy wiesz, że dzisiejsza data - 22 02 2022 - to palindrom i ambigram? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

? Czy wiesz, że dzisiejsza data – 22 02 2022 – to palindrom i ambigram?

22 lutego 2022 | | | 0 komentarzy

Dzisiejsza data – 22 02 2022 –  jest osobliwa pod względem zapisu. Jest  palindromem – można ją czytać od lewej do prawej, jak i od prawej do lewej.  Jest też ambigramem, czyli tekstem który po obróceniu „do góry nogami” czyta się w ten sam sposób.


Geometrycznie rzecz ujmując – data dzisiejsza jest symetryczna względem dwóch osi – pionowej (palindrom) i poziomej (ambigram).

Palindrom♂ (gr. παλίνδρομοςpalindromos – biegnący na powrót[1]palindromeo – biec z powrotem) – wyrażenie brzmiące tak samo czytane od lewej do prawej i od prawej do lewej. Przykładem palindromu jest: Kobyła ma mały bok. Współcześnie palindromy pełnią funkcję gry słownej. Prawdopodobnie tak było również i w przeszłości, choć pewne znaleziska sugerują, że palindromy mogły też mieć znaczenie magiczne. Przykładowe wyrazy będące palindromami: Abba, Ada, Aga, Ala, anilinaAnnaAłła, apokopa, AraAvivaAxa, Bob, bób, Ellegag, inni, łajał, łapał, łamał, łatał, kajakkokMalajalam, macam, mełłem, NatanNoyon, Olo, okoOtto, owocowo, PKP, pop, potopQaanaaqradar, rotor, sedes, senessos, towot, XanaxXotox, zakaz, zaraz, zez.

* * *

Ambigram♂ (łac. ambo oba + gr. grámma zapis) – grafika utworzona kaligraficznie lub obrazowo w taki sposób, że po obróceniu całości można odczytać ten sam lub inny tekst. W alfabecie łacińskim jedynymi „naturalnie ambigramowymi” (czyli środkowo symetrycznymi) literami są „H”, „I”, „N”, „O”, „S”, „X” oraz „Z”. W kulturze masowej zostały spopularyzowane dzięki książce Anioły i demony Dana Browna, w której to odgrywają rolę kolejnych symboli umieszczanych (a ściślej mówiąc, wypalanych) na ciałach ofiar, poprzez członków bractwa Iluminatów. Zdaniem Browna domniemanym twórcą sześciu ambigramów miał być sam naczelny architekt Watykanubarokowy artysta, Bernini, co jest jednak wątpliwą tezą. Na potrzeby książki ambigramy stworzył John Langdon, znany artysta, który użyczył swego nazwiska głównemu bohaterowi, Robertowi Langdonowi

.◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl