Uroczyste poświęcenie kościoła w Oleszkach - 21.10 - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Uroczyste poświęcenie kościoła w Oleszkach – 21.10

22 października 2018 | Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

W cieniu pierwszej tury wyborów samorządowych, w niedzielę , 21.10.2018, w parafii Oleszki miała miejsce doniosła uroczystość, historyczna dla lokalnej społeczności. Tego dnia  ordynariusz kielecki, bp. Jan Piotrowski dokonał uroczystej konsekracji miejscowej świątyni.

fot. Jarosław Kruk – obrzędu namaszczenia krzyżmem ołtarza dokonuje bp. Jan Piotrowski 

Konsekracja, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią.
W Oleszkach konsekracji dokonano nieco ponad 34 lata od chwili, kiedy 17 czerwca 1984 r. bp Stanisław Szymecki poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. Dzieło, które zapoczątkował ks. Maciej Foryś, godnie sfinalizował obecny pasterz parafii ks. Bogusław Koper. 

Na uroczystą liturgię konsekracji kościoła złożyły się: poświęcenie wody i pokropienie nią ołtarza, ścian kościoła i wszystkich w nim zgromadzonych, Litania do Wszystkich Świętych Pańskich, modlitwa poświęcenia kościoła i ołtarza oraz obrzędy namaszczenia krzyżmem ołtarza i ścian, okadzenia ołtarza i wnętrza kościoła i oświetlenia ołtarza i kościoła.
Następnie dokonano nakrycia ołtarza na znak, że ołtarz jest miejscem Ofiary Eucharystycznej oraz stołem Pańskim. Po tym liturgicznym akcie uroczyście zapalono wszystkie światła w kościele. Oświetlenie ołtarza i kościoła przypomina, że Chrystus jest Światłem, którego blaskiem jaśnieje Kościół, a dzięki niemu także cała ludzkość.

W uroczystości uczestniczyła duża liczba duchownych, wśród nich księża buskiego dekanatu, do którego należy parafia Oleszki, z dziekanem ks. Markiem Podymą i wicedziekanem ks. Tadeuszem Szlachtą. I oczywiście byli baaardzo licznie parafianie, z których wielu, nie pomieściwszy się w murach kościoła, uczestniczyło w uroczystościach stojąc na zewnątrz. Byli obecni również przedstawiciele władz.

Rys historyczny parafii Oleszki [1]:
Pierwsze plany powołania w Oleszkach parafii pojawiły się już w 1939 r. Wierni z okolicznych miejscowości, aby uczestniczyć we Mszy św., musieli udawać się aż do kościoła w Busku Zdroju. Odległości były dość znaczne. Z najodleglejszych zakątków parafii trzeba było przebyć kilkanaście kilometrów, aby znaleźć się w świątyni. Starania ówczesnego proboszcza buskiej parafii, ks. Antoniego Otrembskiego, niestety nie zostały zakończone sukcesem. Wszystkie plany przekreślił wybuch wojny.  Lata powojenne też nie były zbył łaskawe, aby myśleć o utworzeniu parafii. Dopiero w latach 80 tych ubiegłego wieku marzenia o nowej świątyni nabrały realnych kształtów.  W 1982 r. w Kostkach Dużych, w budynku, w którym kiedyś mieściła się  szkoła, przyjeżdżający z Buska Zdroju w niedziele i święta ksiądz odprawiał Msze św. Równocześnie czyniono starania o nabycie terenu pod budowę kościoła i plebanii. W kronice parafialnej czytamy: „W lipcu 1983 r. został skierowany do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Maciej Foryś”. Ówczesny dziekan parafii Busko Zdrój, ks. Gosek, za zgodą bpa Stanisława Szymeckiego, wyznaczył ks. Forysia do zorganizowania ośrodka duszpasterskiego w Oleszkach. Ksiądz, pełniąc funkcję wikarego w Busku, równocześnie dojeżdżał do Kostek Dużych, by odprawiać Mszę św. Nadzieja na rychłe wybudowanie kościoła nabrała realnych kształtów, a to za sprawą dwóch rodzin: Lechowskich oraz Morusów z Oleszek. Podarowały one teren pod budowę kościoła i plebanii. Działka szybko została wydzielona z gruntów ornych ofiarodawców i można było przystąpić do pierwszych prac.

17 czerwca 1984 r. bp Stanisław Szymecki poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. Szybko wybudowano tymczasową kaplicę, która oficjalnie funkcjonowała… jako magazyn materiałów budowlanych. Kilka miesięcy później bp Szymecki wyraził zgodę, aby ks. Maciej Foryś zamieszkał w Oleszkach i mógł codziennie sprawować Eucharystię.

Od października tego roku prowadzone są już parafialne księgi.  Po zakończeniu formalności związanych z przekształceniem gruntów ornych na własność parafii rozpoczęto przygotowywanie dokumentacji technicznej na budowę kościoła i plebanii.  14 maja 1985 r. tymczasową kaplicę, która powstała dzięki ofiarom wiernych, poświęcił bp Mieczysław Jaworski. Budowę plebanii zakończono w 1989 r. Od razu zaczęto gromadzić materiały pod budowę kościoła. Rozpoczęte prace kontynuował następca ks. Macieja Forysia, ks. Jerzy Sikora. Dzięki ofiarom wiernych, którzy z entuzjazmem zabrali się do pracy przy budowie kościoła, wzniesione zostały mury świątyni. Przez czas posługi ks. Sikory świątynia w Oleszkach wypiękniała. Otynkowano i pomalowano wewnętrzne mury, zamontowano okna, nagłośnienie, ułożono marmurową posadzkę. Od 1 grudnia 2003 r. prace kontynuował ks. Bogusław Koper.

Odpust: Najświętszego Serca Pana Jezusa – piątek po oktawie Bożego Ciała

/JKR

przypisy:

[1] – Diecezja Kielecka – OLESZKI, Najświętszego Serca Jezusa

niedziela.pl: – Czym jest konsekracja?

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl