I ❤ Ponidzie: Konkurs fotograficzny „Wierzba w krajobrazie Ponidzia” rozstrzygnięty. A wierzb coraz mniej... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

I ❤ Ponidzie: Konkurs fotograficzny „Wierzba w krajobrazie Ponidzia” rozstrzygnięty. A wierzb coraz mniej…

11 stycznia 2021 | XXIV Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny „Ponidzie 2020” | | 11 komentarzy

Pod koniec minionego roku, mimo pandemii   COVID-19, zorganizowany został kolejny, XXIV Ogólnopolski Przegląd Fotograficzny „Ponidzie 2020”. W ramach tegorocznej rewii fotograficznej, w konkursie  ZŚiNPK „Wierzba w krajobrazie Ponidzia”, w gronie trojga laureatów znalazło się dwóch fotografów z Buska-Zdroju, panowie Marcin Baran i Adam Wawrzszczykinformuje @strona Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych

Od 9 lat Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych ♂ włącza się w organizację przeglądu fotograficznego „Ponidzie”. Co roku ZŚiNPK ogłasza inny temat konkursowy, zawsze jednak jest on związany z doliną Nidy. Taka konwencja pozwala pokazać wyjątkowe walory tej urokliwej krainy z odmiennych perspektyw.

W tym roku temat przewodni brzmiał „Wierzba w krajobrazie Ponidzia”. W fotoszranki stanęło 24 autorów przesyłając do oceny 69 prac. Konkursowe jury wyróżniło trzech zwycięzców, panów Marcina Barana, Przemysława Sękowskiego i Adama Wawszczyka.

Ich nagrodzone prace, podobnie jak i inne biorące udział w XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Fotograficznym „Ponidzie 2020”♂ prezentowane są w Buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz Galerii Sztuki Zielona. W internecie  dostępny jest również @katalog z wystawy w wersji pdf ♂.

Jedna z nagrodzonych prac / fot. Marcin Baran


Jarosław Kruk: Gratulacje dla laureatów! Uznanie dla Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych za tegoroczny temat „Wierzba w krajobrazie Ponidzia”. Wierzba♂ to wyjątkowe drzewo, to roślina głęboko wpisana w polską tradycję, kulturę i krajobraz. Kiedyś była bardzo popularnym „odnawialnym źródłem energii”. Obcinane co jakiś czas jej szybko rosnące gałęzie służyły za łatwo dostępny materiał opałowy. Dlatego wierzba była licznie sadzona, bardzo często wzdłuż wiejskich dróg. Dziś, gdy zmieniły się trasy szlaków komunikacyjnych, spotykane jakby w szczerym polu wierzby, podobnie jak i świątki, wskazują przebieg dawnych dróg.

>> Malowana Wieś Zalipie – Zagroda Felicji Curyłowej i Dom Malarek w kolorowych kwiatach <<

Inną ważną cechą jaką wykorzystywali dawniejsi gospodarze, to według moich obserwacji zdolność przyciągania wyładowań atmosferycznych. Posiadają ją zwłaszcza drzewa „strzyżone na jeża”. Z ich „głów” wyrastają gęsto, proste jak szprychy gałęzie, które jak podejrzewam, przyciągają pioruny niczym piorunochron. Skąd moja teoria? Otóż dwie dekady temu, przez kilka lat jeździłem konno. Z tej racji byłem częstym gościem u śp. państwa Renaty i Roberta Marców na Wolicy. Pewnego razu, gdy zawitałem do nich nazajutrz po gwałtownej nocnej burzy, powiedzieli mi bym poszedł na tył padoku i zobaczył ślady jakie pozostawił jeden z piorunów. Stało tam blisko siebie kilka strzelistych topoli i jedna „jeżowata”, dużo niższa, wierzba. I to właśnie w to drzewo strzelił piorun, a nie w wysmukłe, śmigłe topole! Pamiątką wyładowania była wyrwana wzdłuż pnia dość głęboka bruzda. O sile jaka temu towarzyszyła świadczyły pokaźne drzazgi-odłamki, które wyłupane z kłody przebiły solidną siatkę pobliskiego ogrodzenia w kilku miejscach i leżały w znacznej odległości. Zafrapowało mnie to bardzo, bo powszechnie się przecież uważa, że pioruny ustrzelają w najwyższe obiekty, a tu proszę, wyładowanie dosięgło niską wierzbę a ominęło kilka razy wyższe topole rosnące tuż obok niej.

Przypomniałem sobie wtedy doświadczenie z elektrostatyki na lekcji fizyki, z użyciem generatora van de Graaffa♂ i pomyślałem, że ta „szprychowata” korona wierzby bardzo przypomina czaszę tego urządzenia i zapewne ma to jakiś wpływ na „przyciąganie” piorunów.

Myślę, że może tak być i właśnie między innymi dlatego wierzby – jak można to zobaczyć na przykład w „malowanej wsi” Zalipie – sadzone były dawniej często opodal domów i zabudowań wiejskich – prawdopodobnie też jako naturalne odgromniki.

Niestety, odwiedzając różne miejsca na przestrzeni mijających lat dostrzegam, że wierzb jest coraz mniej w naszym krajobrazie… Szkoda….

 

◙ Podobne informacje:

I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban

I ❤ Ponidzie: Tatry i od nas też dobrze widać !

Interwencja: MGOPS w Busku-Zdroju to prywatny folwark ?

RKr: Zalipie – 56. edycja konkursu „Malowana Chata” – święto fanów kultury ludowej na Powiślu Dąbrowskim: 21-23 czerwca

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

11 odpowiedzi na “I ❤ Ponidzie: Konkurs fotograficzny „Wierzba w krajobrazie Ponidzia” rozstrzygnięty. A wierzb coraz mniej…”

  1. ktoś-coś pisze:

    Kto w końcu wygrał konkurs fotograficzny „Cztery Pory Roku w Busku-Zdroju”? Nasze Miasto pisze, że Konrad Chmura, a ja słyszę, że ktoś inny, jakiś profesjonalista z Warszawy za zdjęcie tężni https://buskozdroj.naszemiasto.pl/konkurs-fotograficzny-cztery-pory-roku-w-busku-zdroju/ar/c1-8071033

  2. FOTOAUTOMOTONICIMOTO pisze:

    Zasady gry

    Tadeusz Nalepa

    Kiedyś kłamstwo miało gorzki smak
    Kiedyś podłość miała gorzki smak
    Gry zasady zmienił czas
    Dziś uderza nocą z tylu we mnie w nas
    Kiedyś przyjaźń miała stali moc
    Kiedyś miłość miała stali moc
    Gry zasady zmienił czas
    Dzisiaj zdrada w domu czeka nas
    Dzisiaj podstęp jest w cenie
    Uśmiech ma na twarzy nóż w rękawie trzyma
    Trzeba umieć kłamać żeby żyć
    Naucz się być podłym gdy chcesz żyć
    Sprawiedliwych mija czas
    Dzisiaj prawy człowiek śmieszy śmieszy nas…

    Konkurs ,,Cztery Pory Roku w Gminie Busko-Zdrój,, ilością głosów zdecydowanie wygrał Pan Konrad Chmura.W konkursie w ramach XXIV Przeglądu Fotograficznego ,,PONIDZIE,, ,,PORTRET MIASTA,, wygrywa fotografia: Nagrodę w XXIV Konkursie Fotograficznym Na Zdjęcie Roku „Busko-Zdrój portret miasta” zdobyła fotografia Michała Wyszyńskiego „Tężnia – Busko-Zdrój”.

    Piękne zdjęcie buskiej tężni, nasuwa się jednak pytanie jak można było ją sfotografować podczas trwającej budowy ? Obiekt ( plac budowy ) jest do dnia dzisiejszego ogrodzony i nie ma do niego dostępu osób postronnych. Na ogrodzeniu co kilka metrów umieszczone są napisy ,, TEREN BUDOWY WSTĘP WZBRONIONY ,, Może dla nielicznych jednak ,, TEREN OTWARTY ,, ??? Fotografujmy nasze piękne miasto w miejscach gdzie możemy …

    ZASADY GRY ZMIENIĆ CZAS …

  3. Do FOTOAUTOMOTONICIMOTO 12 STYCZNIA 2021 O 21:24 i do do powyżej: Coś tu brzydko pachnie... 13 STYCZNIA 2021 O 01:02 pisze:

    Mhhh widzę że wieszczymy spiski.

    Widać drogie osoby że podczas budowy jeszcze nie byliście w nowym parku jak i nie widzieliście ogrodzenia budowlanego które zabezpiecza teren.
    Poza tym dzisiejsze aparaty to nie era lat 90tych gdzie jest słaby obiektyw. Owe ogrodzenie nawet nie ma dwóch metrów więc wystarczy dobrze stanąć i widać całą tężnie. I by zrobić owe zdjęcie to wystarczy wystawić ręce z aparatem za ogrodzenie i jak paparazzi cykać zdjęcia. Przechodząc obok tężni widziałem mnóstwo ludzi kuracjuszy turystów jak i mieszkańców którzy w ten sposób fotografowali naszą piękną tężnie i sam tak robiłem. I owy autor tego owego zdjęcia mógł z pewnością zrobić to samo lub wykorzystać tzn rekwizyt w postaci jakiegoś podnóżka.
    Drogie osoby więcej dystansu i podchodzenia sceptycznie do danego tematu.

  4. do powyżej pisze:

    Baju baj, baju baj, proszę Pana!
    Ja nie jestem taka pierwsza lepsza Anna.
    Znam ten styl,Znam ten kit już na pamięć.
    Czego pan chce? Poskarżę się mojej Mamie!
    https://youtu.be/DEj71zExHoE

  5. Do osoby z 13 STYCZNIA 2021 O 16:05 pisze:

    Jeśli ktoś nie potrafi przyjąć racjonalnego wytłumaczenia to będzie brnąć w absurdy.

  6. Mąciwoda XXIV pisze:

    Uważam że fotografia tężni śmiało mogła brać udział ale w konkursie Place budów w Busku-Zdroju. Obiekt nie jest oddany do użytku i dostępny dla ludności. Jak może być coś portretem miasta co jest jeszcze w budowie ???

  7. Do powyżej pisze:

    Zdjęcie wykonano od strony starego parku i patrząc po tym zdjęciu to nawet nic nie widać że była by to jakaś budowa. Zdjęcie zostało pięknie wykonane i to się liczy.

  8. Do powyżej pisze:

    Zdjęcie wykonano od strony starego parku i patrząc po tym zdjęciu to nawet nic nie widać że była by to jakaś budowa. Zdjęcie zostało pięknie wykonane i to się liczy.

  9. Do powyżej pisze:

    Na pierwszym planie palety z kostką brukową i krawężnikami czyli jednak plac budowy i nic więcej. Mam wrażenie że rozmawiam ze ślepym o kolorach … A ty chyba nie widziałeś pięknych zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl