PR24: Sokrates Starynkiewicz – rosyjski prezydent Warszawy, który zmodernizował zacofaną stolicę
Całkowicie zmienił oblicze Warszawy w drugiej połowie XIX wieku. Z ośrodka o zacofanej infrastrukturze i rozwiązaniach miejskich rodem ze średniowiecza zrobił nowoczesną metropolię, która bez kompleksów mogła wejść w XX wiek. – sylwetkę wybitnego prezydenta przy okazji 199. rocznicy jego urodzin przypomina Polskie Radio 24
Sokrates Starynkiewicz’ urodził sie 18 grudnia 1820 roku w Taganrogu, w Rosji nad Morzem Azowskim. Choć był prezydentem Warszawy z nadania carskiego, swoimi działaniami zyskał szacunek i sympatię mieszkańców stolicy.
Chłodne przyjęcie
Starynkiewicz zaczął pełnić obowiązki prezydenta Warszawy 18 listopada 1875 roku z mianowania warszawskiego generała-gubernatora Pawła Kotzebue. Na tym stanowisku pozostawał przez 17 lat, do chwili swojej dymisji. Początkowo mieszkańcy Warszawy nie spodziewali się niczego nadzwyczajnego po kolejnym prezydencie w carskim mundurze.
– Trzeba pamiętać, że cały zabór rosyjski, w tym Warszawa, po powstaniu styczniowym przeżywał okres, kiedy Rosjanie robili wszystko, żeby zatrzeć jakiekolwiek odrębności dzielące Królestwo Polskie od Cesarstwa Rosyjskiego – mówił Andrzej Sołtan z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. – Służyła temu rusyfikacja urzędów, sądownictwa, oświaty, a ludzie reprezentujący zaborcę nie przedstawiali sobą szczególnie interesujących charakterów.
Na tym tle Sokrates Starynkiewicz okazał się absolutnym wyjątkiem. Szybko zorientowano się, że nowy prezydent Warszawy jest człowiekiem niesłychanie odpowiedzialnym, uczciwym i pracowitym, który chce dla miasta dobrze. Swój rosyjski patriotyzm oraz lojalność wobec cara Starynkiewicz pojmował inaczej niż wielu jego współrodaków. Uważał, że przede wszystkim powinien się sumiennie wywiązywać z obowiązków, które nałożono na niego, czyli dobrze administrować miastem. Ówczesna Warszawa bardzo tego potrzebowała.
Rosyjskiemu prezydentowi stolica zawdzięcza także m.in.: utworzenie publicznego transportu miejskiego, powstanie wielkiego cmentarza na Bródnie, zadrzewienie ulic, renowację już istniejących parków oraz utworzenie nowego – Parku Ujazdowskiego, budowę gazowni na Woli oraz pierwszych hal targowych
Wprowadził Warszawę w XX wiek
W pierwszym roku urzędowania Starynkiewicz rozpoczął modernizację i rozbudowę kanalizacji miejskiej. Chciał zapewnić miastu odpowiednią ilość wody pitnej. Stan sanitarny Warszawy był wtedy fatalny, ścieki odprowadzano otwartymi kanałami i rynsztokami. W takich warunkach często wybuchały epidemie chorób zakaźnych, które powodowały śmierć wielu ludzi.
Projekt miejskiej sieci kanalizacyjno-wodociągowej Starynkiewicz powierzył…. – cały artykuł i 33 min audycja na źródłowej stronie Polskie Radio 24 – po kliknięciu na link
Jarosław Kruk: Na dolnym zdjęciu Ostatnie posiedzenie Magistratu Warszawy z udziałem prezydenta Sokrata Starynkiewicza, 1892 r. – kilkuset tysięcznym miastem sprawnie zarządzał prezydent Starynkiewicz i 11 rajców – czy to możliwe?…