Kalendarium: 6 listopada 1912 r. urodził się Leonard Szczęsny Zub-Zdanowicz, Cichociemny, Żołnierz Wyklęty Niezłomny, szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 6 listopada 1912 r. urodził się Leonard Szczęsny Zub-Zdanowicz, Cichociemny, Żołnierz Wyklęty Niezłomny, szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej

6 listopada 2023 | Romuald Rzeszutek 5.11.2019 / Jarosław Kruk 7.11.2019, 06.11.2023 | | 0 komentarzy

6 listopada 1912 r. w Popowcach (obecnie Ukraina) urodził się Leonard Szczęsny Zub-Zdanowicz, przyszły Cichociemny, Żołnierz Wyklęty Niezłomny podpułkownik w NSZ, szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej – szczególnie znienawidzony przez komunistów przypomniał na swoim fb’profilu Romuald Rzeszutek

źródło: fb’Romuald Rzeszutek

„Ząb”, taki obrał pseudonim Zub-Zdanowicz, brał udział w licznych walkach przeciwko Niemcom, komunistycznym zbrodniarzom z tzw. AL i sowieckiej agenturze z NKWD współpracującej z rodzimymi zdrajcami.
Po brawurowym rajdzie Brygady Świętokrzyskiej na teren Czech, brał udział w wyzwoleniu niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w czeskim Holiszowie. Uratowanych zostało wówczas ok. 800 kobiet, wśród nich wiele Żydówek i Polek. Na początku lat 50-tych wyemigrował z Wielkiej Brytanii do USA, gdzie rozpoczął działalność charytatywną w organizacjach polonijnych na rzecz przyjaciół i opozycji w Ojczyźnie. Był fundatorem rozbudowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zmarł 12 sierpnia 1982 r. w miejscowości Waterbury w USA. Pochowany na Cmentarzu Polskich Weteranów w amerykańskiej Częstochowie w Doylestown.

??  Cześć i Chwała Bohaterom!


Wikipedia:

Leonard Szczęsny Zub-Zdanowicz ps. „Ząb”, „Dor”, „Szprung” (ur. 6 listopada 1912 w Popowcach, zm. 12 sierpnia 1982 w Waterbury) – kapitan Wojska Polskiego, cichociemny (w momencie skoku awansowany na rotmistrza) i żołnierz Armii Krajowej, major kawalerii NSZ, od stycznia 1945 podpułkownik w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ[1].

28 sierpnia 1942 r: Gen. Władysław Sikorski w ośrodkach szkoleniowych cichociemnych w Audley End objętych ppor. Michała Fijałkę („Kawę”) Orderem Virtuti Militari . W pierwszym szeregu stoją od lewej po cywilnemu: ppor. Jan Woźniak („Kwaśny”), por. Bolesław Kontrym („Żmudzin”), por. Tadeusz Gaworski („Lawa”), por. Hieronim Łagoda („Lak”), za nim ppor. Władysław Kochański („Bomba”), por. Zub-Zdanowicz („Dor”), por. Stanisław Winter („Stanley”).  / Narodowe Archiwum Cyfrowe ; Wikipedia

Spis treści

1 Młodość i działalność w II RP

2 Udział w kampanii wrześniowej 1939

3 Udział w walkach przeciwko Niemcom w Norwegii i Francji oraz pobyt w Anglii

4 Przybycie do kraju jako cichociemny i działalność w AK

5 Przejście i walki w ramach NSZ

6 Służba w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ

7 Działalność emigracyjna

8 Ordery, odznaczenia i upamiętnienie

9 Przypisy

10 Bibliografia

11 Linki zewnętrzne

Młodość i działalność w II RP

Urodził się w Popowcach na Wołyniu w rodzinie ziemiańskiej herbu Jastrzębiec o tradycjach patriotycznych. Ojciec Meliton Zub-Zdanowicz był dyrektorem filii Lubelskiego Syndykatu Rolniczego w Opolu Lubelskim, matka Maria z domu Dunin-Juniewicz. L. Zub-Zdanowicz początkowo pobierał nauki w domu. Od 1928 uczył się w Państwowym Gimnazjum Humanistycznym im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. W czerwcu 1930 otrzymał świadectwo dojrzałości.

Słuchacz V rocznika Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu od 16 sierpnia 1930 do 30 czerwca 1931. Szkołę ukończył w stopniu tytularnego plutonowego podchorążego i otrzymał przydział do 1 pułku strzelców konnych w Garwolinie, w którym odbył praktykę na stanowisku podoficerskim (do 15 września 1931). Z dniem 1 stycznia 1933 awansowany na podporucznika rezerwy kawalerii.

W 1931 rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który ukończył w grudniu 1935 jako magister prawa. W czasie studiów należał do Stowarzyszenia Bratniej Pomocy Studentów „Bratniak”, „Legionu Młodych”, Korporacji Akademickiej „Concordia” oraz „Sodalicji Mariańskiej”. Wkrótce rozpoczął pracę zawodową w Izbie Skarbowej w Lublinie, potem w Garwolinie i Łukowie.

15 września 1938 jako oficer rezerwy powołany został na IX Kurs Aplikacyjny dla Oficerów Młodszych w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu. Kurs ukończył 30 stycznia 1939 i skierowany został na praktykę do plutonu żandarmerii Białystok. Po zakończeniu praktyki i złożeniu egzaminu powołany został do czynnej służby wojskowej w korpusie oficerów żandarmerii. Otrzymał przydział do 3 Dywizjonu Żandarmerii w Grodnie.

pełny biogram na Wikipedii – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 20 września 1942 roku powstała druga największa polska partyzancka organizacja zbrojna – Narodowe Siły Zbrojne

Kalendarium: 14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

Kalendarium: 13 czerwca 1930 roku urodził się płk Ryszard Kukliński ps. Jack Strong, Mewa, Polski Viking

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl