RK: Odpust na Świętym Krzyżu. Uroczystości rozpoczną się 8 września i potrwają dziewięć dni - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Odpust na Świętym Krzyżu. Uroczystości rozpoczną się 8 września i potrwają dziewięć dni

5 września 2019 | Radio Kielce Marlena Płaska 01.09.2019 / Jarosław Kruk 05.09.2019 | | 0 komentarzy

W najbliższą niedzielę, 8 września, w najstarszym polskim sanktuarium rozpoczną się dziewięciodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W tym roku będzie im towarzyszyć hasło: „Patrząc na krzyż – uczmy się miłości”. Są to słowa zaczerpnięte z nauczania św. Jana Pawła II. Papież wypowiedział je podczas spotkania w Masłowie w 1991 roku.

Święty Krzyż – widok od wschodu / Fot. Jakub Hałun, Wikipedia

 

Tygodniowy odpust zainauguruje w przyszłą niedzielę, 8 września, msza na błoniach świętokrzyskich pod przewodnictwem biskupa Wiesława Meringa z Włocławka – zapowiada o. Dariusz Malajka, rektor bazyliki na Świętym Krzyżu.

– Sumę tradycyjnie poprzedzi uroczysta procesja z bazyliki, na czele której niesione będą relikwie Drzewa Krzyża Świętego w XVII-wiecznym pacyfikale. Ksiądz biskup i kapłani przyjadą do ołtarza zrekonstruowanym samochodem papieskim, którym Jan Paweł II przemieszczał się podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. W ten sposób podkreślona zostanie 40. rocznica tego wydarzenia – zaznacza o. Dariusz Malajka.

Do opactwa, które w okresie panowania dynastii Jagiellonów było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim, które siedmiokrotnie odwiedzał król Władysław Jagiełło (m.in. w drodze na koronację w Krakowie oraz w drodze pod Grunwald), przez cały najbliższy tydzień poza indywidualnymi pielgrzymami będą przybywać kolejno: leśnicy, małżonkowie i rodziny z małymi dziećmi, kapłani, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, a także chorzy i starsi.

Główne uroczystości odpustowe odbędą się 14 września. Sumie o godzinie 12.00 na błoniach świętokrzyskich będzie przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wydarzenie będzie transmitowane przez Radio Kielce. O godzinie 14.00 rozpocznie się… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link


Wikipedia:
Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – kościół świętokrzyskiego opactwa i sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, na terenie diecezji sandomierskiej w parafii Nowa Słupia. Święty Krzyż jest integralną częścią Nowej Słupi. Najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególnego kultu w wieku XV.
Historia:  Pierwszy kościół w stylu romańskim został ufundowany przez między 1102-1138 przez Bolesława Krzywoustego[3]. Początkowo świątynia była dedykowana Świętej Trójcy, ale od XV wieku dodano wezwanie Świętego Krzyża, po tym gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego[4][5] (przechowywane od XVIII wieku w kaplicy Oleśnickich i wg legendy podarowane przez Emeryka, królewicza z Węgier).

W połowie XV wieku opat Michał z Lipia przy finansowym wsparciu króla Kazimierza Jagiellończyka rozbudował romański kościół o gotyckie prezbiterium i zakrystię oraz o nową część od zachodu, a kardynał Zbigniew Oleśnicki sfinansował budowę nowego chóru, ołtarza głównego oraz nawy, które poświęcono 12 marca 1455 r.

W okresie panowania dynastii Jagiellonów, opactwo było najważniejszym sanktuarium religijnym w Królestwie Polskim. Siedmiokrotnie odwiedzał je Władysław Jagiełło (m.in. w drodze na koronację w Krakowie oraz w drodze pod Grunwald), dziesięciokrotnie przebywał w klasztorze był król Kazimierz Jagiellończyk, sześciokrotnie król Zygmunt Stary, trzykrotnie król Zygmunt August.

W 1643 roku opat Stanisław Sierakowski rozpoczął przebudowę kościoła dodając do fasady gotyckiego korpusu dwie barokowe wieże, wczesnobarokową kamieniarkę odrzwi i okien o wysokim poziomie artystycznym[6] i od południa kaplicę Matki Boskiej Bolesnej[7]. W 1655 roku kościół złupili Szwedzi, którzy wymordowali część zakonników. Dnia 22 marca 1661 roku, jak… – cały artykuł na źródłowej stronie Wikipedii – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl