60-lecie Domu Kultury w Busku-Zdroju – Transmisja LIVE
W czwartek, 5 grudnia 2024 roku, Dom Kultury w Busku-Zdroju będzie obchodził swój wyjątkowy jubileusz – 60-lecie działalności. Z tej okazji o godzinie 17:00 odbędą się obchody, które będzie można śledzić na żywo dzięki transmisji w telewizji internetowej Ponidzie.TV. – informuje 5.12.2024 portal busko.com.pl
18 lipca 2024 roku minęło 60 lat działalności Buskiego Domu Kultury. Placówka od 6 dekad odgrywa kluczową rolę w rozwoju życia kulturalnego regionu, organizując wydarzenia, wspierając lokalnych artystów oraz integrując mieszkańców. Jubileusz to nie tylko moment wspomnień, ale także spojrzenie w przyszłość i podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju tej instytucji.
Okrągły jubileusz o doskonała okazja, aby przypomnieć sobie bogatą historię tej niezwykłej instytucji, która od dekad stanowi serce kulturalnego życia Buska-Zdroju.
Tuż po II wojnie światowej funkcję Domu Kultury pełnił „Dom Strzelca”, obecna siedziba Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika. W 1964 roku, w obecnej lokalizacji tuż obok wejścia do parku zdrojowego, oddano do użytku nowy budynek Powiatowego Domu Kultury, co uznaje się za początek działalności tej instytucji.
Pierwszym dyrektorem domu kultury był Andrzej Włodarczyk, który odegrał kluczową rolę w kształtowaniu instytucji. Pod obecną nazwą – Buskie Samorządowe Centrum Kultury – funkcjonuje od lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Budynek, położony na terenie dawnych ogrodów owocowych, jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń. W 1986 roku obok budynku odsłonięto kontrowersyjny pomnik Braterstwa Broni, który został zdemontowany w 2017 roku. W 1992 roku Domowi Kultury nadano imię Wojtka Belona – muzyka i poety, piewcy Ponidzia, który swoją młodość spędził właśnie w Busku-Zdroju. Jego pamięć upamiętniają tablica pamiątkowa, ławeczka z pomnikiem oraz drewniana rzeźba „Majster Bieda”.
W latach 2006-2007 budynek przeszedł wielką modernizację i rozbudowę, dzięki czemu dzisiaj oferuje jeszcze bogatszy program kulturalny.
Obecnie w skład Buskiego Samorządowego Centrum Kultury wchodzi m.in. duża sala widowiskowa, kilka sal konferencyjnych i warsztatowych, Kino Zdrój, klub muzyczny Stradivarius, galeria sztuki Antresola oraz Scena Letnia. Instytucja prowadzi również Uniwersytet Trzeciego Wieku, Szkołę Muzyczną oraz redakcję internetowego portalu miejskiego.BSCK opiekuje się nowoczesnymi obiektami kompleksu #TężniaBusko, Muszlą Koncertową w Parku Zdrojowym oraz niedawno wyremontowaną Buską Galerią Sztuki w zabytkowym budynku Willi Polonia.
>>> „Śniadanie Artystów” w Buskiej Galerii Sztuki „Willa Polonia”. Spotkanie w smakowitych i miłych klimatach burmistrza Sikory i przedstawicieli władz samorządowych z lokalnymi twórcami <<<
○ infobusko.pl [27 października 2023]
Jako instytucja kulturalna w mieście uzdrowiskowym, oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych i turystycznych zarówno dla mieszkańców, jak i kuracjuszy oraz turystów. Imprezy odbywają się w różnych obiektach BSCK oraz w przestrzeni miejskiej – w Parku Zdrojowym, na alei Mickiewicza, na rynku miejskim i innych lokalizacjach. Organizowane są również festyny i pikniki rodzinne na terenie całej gminy Busko-Zdrój.
_____
_____
Dzięki portalowi buskonostalgicznie.pl’ można wybrać się w podróż w czasie i zobaczyć, jak wyglądał Dom Kultury na przestrzeni lat dzięki zdjęciom Piotra Kalety.
Gratulujemy jubileuszu i życzenia kolejnych lat owocnej działalności!
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania za pośrednictwem naszej transmisji online!
○ źródło: busko.com.pl♂
◙ Podobne informacje:
Buska Orkiestra Zdrojowa zaprasza w marcu na dwa wyjątkowe koncerty: „Zielono Mi…” i „Perły Klasyki”
Kultura w czasach zarazy. Czat z Karoliną Kępczyk, dyrektorem BSCK
Bcpl: Spotkanie z podróżnikiem Aleksandrem Dobą w BSCK, 29.07.2020 [VIDEO]
39 odpowiedzi na “60-lecie Domu Kultury w Busku-Zdroju – Transmisja LIVE”
Gratuluję rocznicy!
Szkoda tylko, że nikt poza kilkunastoma osobami nie widział o tym wydarzeniu a szkoda. Warto byłoby okrągłe lecia świętować z tymi, dla których i dzięki którym Dom Kultury istnieje, mianowicie nami – mieszkańcami.
A DLACZEGO TO PAN DĄBAL NIE BYŁ NA SCENIE , PRZECIEŻ BYŁ KILKA LAT DYREKTOREM ?
Na prawie cytatu z busko.com.pl:
„_ (2024-12-06 09:51:32)
Czemu nie było żadnej informacji na temat tego -lecia? Ani na stronie BSCK, ani na plakatach dot. grudniowych wydarzeń?
No i dlaczego na scenę nie zaproszono Roberta Dąbala? Czemu nie było p. Wiśniewskiej i p. Kępczyk?
Przecież to są jakieś jaja a nie 60-lecie.
(2024-12-06 09:05:08)
Panie Burmistrzu nie tego od pana oczekiwała ,, Buska kultura ,,”
A p. Andrzej Włodarczyk, pierwszy dyr. BSCK?
Temu kto w urzedzie wymyślił żeby tą panią zrobić dyrektorem można tylko pogratulować braku podstawowej wiedzy o dobrym menadżerze kultury. Jaki jest koń każdy widzi. Chyba że kosze słodyczy były obfite. Godne ubolewania. Czy Busko nie zasługuje nawet na konkurs z prawiwego zdarzenia. Czy tylko znajomi króliczka z Armiru mają preferencje.
Zażalenie proszę składać do Pana Jerzego Szydłowskiego. Przecierz to on obiecał Wam transparentność naborów.
I wybór był!!! między koszem słodyczy a srebrnikami PSL.
Jaki burmistrz taka i kultura.
Panie Burmistrzu strzeliłeś sobie w kolano a szkoda.
„Temu kto w urzedzie wymyślił żeby tą panią zrobić dyrektorem można tylko pogratulować braku podstawowej wiedzy o dobrym menadżerze kultury.” tym kimś kto wymyślił żeby KŁ zrobić dyrektora jest Pan Burmistrz Jerzy I Szydłowski. Sama Kasia to powiedziała że sceny w trakcie gali mówiąc, że dziękuje panu burmistrzowi Szydłowskiemu za dzielony jej kredyt zaufania. Słychać to wyraźnie w relacji video.
Pana Dyrektora Włodarczyka nie było ba sali. Czy nie był zaproszony czy sposób zaproszenia był infantylny. Pań Dyrektor Kępczyk i Wiśniewskiej też nie było. Pytanie jest podobne. Ale Pan Dyrektor Robert Dąbal był na sali w gronie innych Dyrektorów i jako jedyny nie dostąpił zaszczytu pojawienia się na scenie. Czy to celowe czy pomyłka. W wyborach na burmistrza popierał Michała Marońskiego otwarcie. Czy to przypadek??!!!!
Czy po prostu brak kultury, stylu i ogłady.
Ten kredyt odbije się czkawką jsk każdemu kto zadaje się z tą lansiarą.
Otóż to, to jest osoba bez skrupułów.
Jeszcze tydzień temu pod zarządzeniami widniał taki oto podpis:
„Burmistrz Miasta i Gminy
wz. Mirosław Wieczorek
Z-ca Burmistrza”
Teraz jest już tak:
„pełniący funkcję Burmistrza Miasta i Gminy
Busko-Zdrój
Mirosław Wieczorek”
Hm, funkcję Burmistrza pełni Jerzy Szydłowski, a Mirosław Wieczorek pełni funkcję vice-Burmistrza lub z-cy Burmistrza.
Co możne oznaczać ta zmiana tak się zastanawiam…
Zmiana oznacza to, że istotnie mamy „NOWEGO BURMISTRZA”. Mówi o tym art. 28g ustawy o samorządzie gminnym. Jeśli Burmistrz przebywa na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni jego funkcję przejmuje pierwszy zastępca, o czym Przewodniczący Rady Miasta w ciągu 48 godzin powiadamia Wojewodę.
W świetle prawa zatem Pan Mirosław Wiczorek pełni obecnie funkcję Burmistrza, czyli można tak powiedzieć, że „mamy nowego Burmistrza”, a na jak długo to kto wie, kto wie co będzie dalej.
Proszę państwa 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm, a w Busku proszę państwa w grudniu 2024 burmistrzem Buska został Mirosław Wieczorek!
Współczuję bardzo panu burmistrzowi Jerzemu Szydłowskiemu i życzę szybkiego wyzdrowienia. Warto się zastanowić, co będzie, jeśli się okaże, że pan Jerzy Szydłowski jest podobnie chory jak kiedyś pan Maciej Gawin i przez resztę kadencji, całe 4,5 roku, będzie przebywał na zwolnieniu L4?
…no to wtedy zamiast Bolek lub Złotousty będziemy mówić Jerzy L4…
Pani Legawiec pominęła dr Dąbala
Oby ją też ktoś pominął na 70-cio leciu
Pani Legawiec pominęła dr Dąbala
Oby ją też ktoś pominął na 70-cio leciu
Rzeczywiście! Legawcowa nie zaprosiła na scenę Dąbala! On chyba się tego zupełnie nie spodziewał bo widać na video, że przyszedł na galę wystrojony i wyżelowany jakby to było rozdanie Oskarów! 🤣🤣
Proszę spojrzeć jak pięknie buska władza traktuje mieszkańców. Buskim jubilatom, którzy po 50 latach małżeństwa świętują swoje Złote Gody, Pan UMIG na imprezce (jak to mówi wice P. Kaczocha) serwuje lampkę szampana i plasterek tortu :infobusko.pl/nm-36-par-z-gminy-busko-zdroj-swietowalo-zlote-gody-piekna-uroczystosc-zlote-gody-w-gminie-pinczow-50-lat-malzenstwa-swietowalo-58-par-zobaczcie-zdjecia/. Tymczasem niektórym buskim twórcom i urzednikom urzedujacym w Domu Kultury z okazji jubileusz robi się galę jak chyba w Hollywood i wykwintny poczestunek jak może i na urodzinach Putina. Pięknie, kurna, pięknie!
Z komentarzy dowiaduję sie o wielu różnych sprawach, trudno w niektóre uwierzyć ale tutaj jest wszystko możliwe. Trudno jest wszystkim dogodzić i wszystkich zadowolić ale trzeba próbować to obowiązek szczególnie samorządowców, działaczy i polityków. Na sali kinowej w czasie publicznej gali było widać sporo wolnych siedzeń a przy odrobimie dobrej woli organizatorów mogły być zajęte. Tależyki, to kasa, ich ilość to już inna sprawa. Kłopoty zdrowotne mogą dotknąć każdego z nas i proszę unikajmy komentarzy – to bardzo wrażliwe tematy. Życze powrotu do zdrowia i do pracy Panu Burmistrzowi. Mimo wszystko trzeba jakoś opanować ten bałagan myślę że więkasza aktywność nadzorcza, kontrolną oraz analizy szczególnie kosztownych inwestycji, powołań na stanowiska bez konkursów, Radnych i Pani Przewodniczącej nad urzędnikami i gołosowaniami zrównoważy brak Burmistrza. Odpowiedzialność za samowole zastępców, błędy, fuszerki i zaniechania także ich obejmuje.
Drogi Kmicicu, niemal w każdym komentarzu piszesz o takich rzeczach jak szacowanie ryzyka, nadzór, kontrola, odpowiedzialność, itd. Zejdź na ziemię, bardzo Cię proszę. Nie widzisz jak to wszystko działa w Polsce, od samej góry po samorząd? Przecież to jest jeden wielki burdel. O jakim Ty Kmicicu nadzorze, kontroli czy odpowiedzialności mówisz? Nie widzisz kto w Busku od lat jest u władzy? Radni siedzą po 20-30 lat na stołkach, nazwy ugrupowań się zmieniają i przeskakują z opcji do opcji, byle tylko być przy korycie. Kto tu kogo z czegokolwiek rozliczy, jak to jest „jedna wielka rodzina”? Tak PIS rozliczył PO, jak i PO rozliczy PIS, jak i w Busku ktoś kogoś rozliczy. „My nie ruszamy waszych, wy nie ruszanie naszych.” – tyle w temacie.
Szacowanie ryzyka? Ryzyko może szacować ktoś, kto potem poniesie konsekwencje (materialne, prawne, służbowe) jeśli się coś złego stanie za jego przyczyną. Rządzący nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje, mogą nawywijać ile się da i co im kto zrobi? Oni nie muszą ryzyka szacować, bo jak coś zawalą, to i tak konsekwencji nie poniosą, gdyż w praktyce nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje błędne i złe decyzje oraz działania. Idąc dalej, skoro nie ponoszą odpowiedzialności, to jakikolwiek nadzór czy kontrola w praktyce jest iluzoryczna i co do zasady bezcelowa. Oczywiście pociągnąć do odpowiedzialności wszelakich rządzących mogą wyborcy, pozbawiając ich władzy, ale i wyborcy nie wyciągają konsekwencji wobec nich i wybierają w koło jednych i tych samych durniów, łapówkarzy, aferzystów, karierowiczów do władzy, przez co ich arogancja i buta rośnie, bo nie dość, że prawnie praktycznie nic im nie grozi, to na dodatek wyborcy nie wyciągają względem nich żadnych konsekwencji.
Konkludując: w obecnym stanie rzeczy mówienie o szacowaniu ryzyka, odpowiedzialności czy kontroli względem ludzi wszelakiej władzy jest bezcelowe i jest tylko stratą czasu.
Czy prawdą jest to, że w długiej historii MFM jedynym Festiwalem im. Krystyny Jamroz, który zmieścił się w zaplanowanym kosztorysie i do którego później UMiG Busko-Zdrój nie musiał dopłacać ekstra dodatkowych pieniędzy to był XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w 2020 roku, w czasie gdy dyrektorem BSCK była Pani Karolina Kępczyk i to ona nadzorowała dyscyplinę finansową Festiwalu? (busko.com.pl/koncert-pieciu-tenorow-na-gali-xxvi-miedzynarodowego-festiwalu-muzycznego-im-krystyny-jamroz-foto,2300,2,1,1,1,31253,n.html)
Nie, to nieprawda, piewco.
Dla Kepczyk nie istnieje coś takiego jak dyscyplina finansowa.
Pewny jesteś? Na jakiej podstawie zaprzeczasz?
A jakieś dowody możesz przedstawić na swoje twierdzenie, że to nieprawda?
Jeśli nie przedstawisz dowodów, to Twój komentarz jest nic nie wart.
A jakieś dowody możesz przedstawić na swoje twierdzenie, że to nieprawda?
Jeśli nie przedstawisz dowodów, to Twój komentarz jest nic nie wart.
„Dla Kepczyk nie istnieje coś takiego jak dyscyplina finansowa.” Mocne słowa i jeśli nie masz na to dowodów możesz mieć z ich powodu kłopoty. Może nie wiesz ale mówienie tak bezpodstawnie o osobie, która wiele lat pełniła kierownicze funkcje publiczne stawia tę osobę w złym świetle i podrywa jej autorytet.
Kmicic do C.D ( Pani BS nie musi tego czytać)
Cel jednak chociaż częściowo został osiągnięty, jesteś kolejnym który myśli podobnie jak Ja. Autokracja budowana jest w Polsce przez POPiS o czasów Wałęsy którego elita intelektualna zmian zrobiła Prezydentem dając przekaz że każdy może być POLITYKIEM i PREZYDENTEM. Szybko POPiS zorientowała się że trzeba tworzyć nowe „elyty polityczne” bo te intelektualne nie chcą w gnoju mieszać. Sytuacja stała się kuriozalna i wybór ograniczony, rodzina, ci co kleili plakaty, byli kierowcami, i lojalnie wspierali Pana dostawali szansę dobrze płatnej pracy i rozwoju. Nie byli do tego przygotowani i zaczęli majstrować w prawie tak by odpowiedzialność za niekompetencje, zaniechania ich nie dotyczyła. Innej grupie spieszyło się do obejmowania stanowisk w spółkach i stworzyli HumanumTumanum z MBI. Sprawdziło się należy bać się tych co niewiedzą że niewiedzą. Jednocześnie etyczne granice systematycznie przesuwa się w kierunku Skur…., akceptujemy, kłamstwa, oszustwa, zaniechania, i manipulacje społeczne. Ludzie są skłóceni, wygłupieni i manipulowani. Dziel i rządź, Pan i żebrak to strategia POPiS i dopóki nie dotrzemy do ludzi z prawdziwą edukacją dotyczącą kompetencji medialnych, samodzielnej interpretacji faktów nie obronimy demokracji i rzeczywiście dotrzemy do ściany za którą jest AUTOKRACJA -oligarchowie, Panowie i żebracy. Demokracja jest dla mądrych a na razie „Demokracja u nas to gwałt liczby nad racją.” Sondaże rządzą – bo POLITYCY chcą utrwalać swoją władze i unikać odpowiedzialności. A większość niestety jest „ogłupiana” Jestem jednak w przeciwieństwie do C.D. optymistą i próbuje, może kolejna osoba przeczyta i zacznie samodzielnie myśleć i głosować. Dla mnie to nie „strata czasu” ale pobudzanie do samodzielnego myślenia, oburzenia, analizy i wypracowania SWOJEGO zdania i nie koniecznie zgodnego z moim. Powodzenia
Oj naiwny człowieku, spytaj pierwszej lepszej osoby, która miała przyjemność z nią pracować.
Nie ma argumentów za tylko domniemanie to dlaczego mają być argumenty przeciw. Warto zapytać UMIG i wtedy snuć sny o potędze,piewco.
„Oj naiwny człowieku, spytaj pierwszej lepszej osoby, która miała przyjemność z nią pracować.” tak mówisz? Czyli np kogo bo na pewno Kasię Legawiec , która przed przyjściem Karoliny była zatrudniona w BSCK, ale gdy się dowiedziała, że Karolina zostaje dyrektorem BSCK, to szybciutko ewakuowana została do UMIG, na etat urzędniczy chyba i siedziała tam cichutko aż do czasu gdy Walduś Sikora podziękował Karolinie za pracę i wziął na jej stanowisko Wiśniewską, specjalistkę bodaj od mody czy tam pokazów mody. Jak tak się stało to Kasia wróciła do BSCK ku zadowoleniu wszystkich jej fanów i jej samej jeśli się nie mylę, na stołek wicedyrektora BSCK. Kasia zatem ma chyba nikłą wiedzę o przestrzeganiu dyscypliny finansowej przez Karolinę.
powinno być nie: Czyli np kogo bo na pewno Kasię Legawiec , która itd,
tylko: Czyli np kogo bo na pewno NIE Kasię Legawiec , KTÓRA itd
Przepraszam
A co to w bsck Legawcowa sama jedna jest? Pewnie by chciała, ale aż tak to chyba się nie da.
Najlepszym dyrektorem BSCK wiecie kto byłby? Nie Wiśniewska, nie Legawcowa, nie Kępczykowa tylko Pani Małgorzata Donoch! Wystarczy choćby porównać ile dzieje się w Domu Kultury w którym urzęduje Legawcowa i jak dużo dzieje się w Domu Zdrojowym i Tężni, w którymi zarządza Pani Małgosia.
Przed koncertem Orkiestry Zdrojowej konferansjer zaprosił na bankiet „wszystkich bez wyjątku” wyrażając przy tym nadzieję, że impreza będzie równie udana, jak w sali widowiskowej.
Ciekawi mnie, co w tym wypadku znaczyło WSZYSCY? Naprawdę WSZYSCY, czy tylko WSZYSCY CI, KTÓRZY DOSTALI ZAPROSZENIA NA GALĘ.
Znając życie i tryb „poinformowania” mieszkańców o tym wydarzeniu obstawiam opcję drugą…
W tężni niemal nic nie jest ukierunkowane na Buszczan. Może i dobrze bo po to ona jest, ta tężnia, czyli dla kuracjuszy. I tak – mamy festiwale fatałaszkowe, w które przebierają się emerytki, śpiewającego dla emerytów Bieleckiego, Wędę opowiadającego emerytom o miodach i od czasu do czasu koncert kogoś z zewnątrz, przyciągający w większości kolejnych emerytów.
Funkcjonowanie Domu Kultury to zupełnie inna bajka. A tej dawno już nikt nie sprostał co widać było po 60leciu i nie sądzę, że ukierunkowana na wspomnianych emerytów p. Małgorzata by jej sprostała.