14 września w Kościele katolickim obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego ◙ Uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium w Krakowie Mogile 14-21 września 2024 r.
W Kościele katolickim 14 września obchodzone jest święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Ustanowiono je w rocznicę wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny w 335 r. w Jerozolimie. W Polsce relikwie Krzyża świętego posiada sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego usytuowane na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. – informuje 14.09.2024 portal dzieje.pl
W Cesarstwie Rzymskim śmierć na krzyżu była najokrutniejszą i najbardziej haniebną karą, jaką można było ponieść za popełnione zbrodnie. Skazańca odzierano z szat, rzucano go na ziemię, rozciągano mu ramiona i nogi, przybijając je do krzyża. Konał wówczas z omdlenia i gorączki, dusząc się. Na taką formę skazywano tylko tych, którzy należeli do narodów poddanych Rzymowi, albo niewolników.
niedziela.plOd śmierci Jezusa na Golgocie, Krzyż stał się symbolem najwyższej miłości i ofiary, dlatego Kościół umieszcza go nie tylko na szczytach swoich świątyń i kaplic, ale również w domach wiernych czy na drogach. „Ze względu na Tego, który został wywyższony na krzyżu dla naszego zbawienia, krzyż ukazuje ostateczny tryumf Bożej miłości nad złem świata” – wyjaśnił papież Benedykt XVI w czasie pielgrzymki na Cypr 27 sierpnia 2013 r.
○ Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich [01.04.2023] ♂
Karę śmierci przez ukrzyżowanie zniósł 316 r. cesarz Konstantyn Wielki. Po ustaniu prześladowań chrześcijaństwa, z inicjatywy matki cesarza Konstantyna – św. Heleny – odszukano drzewo Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Historycy datują to na 13 albo 14 września 326 r. W związku z tym wydarzeniem, zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników (Martyrium) i Zmartwychwstania Pańskiego (Anastasis), a na jego pamiątkę, co roku 13 września obchodzono uroczystość „Podwyższenia Krzyża Świętego”. Później przeniesiono ją na 14 września, kiedy obchodzono rocznicę wystawienia relikwii Krzyża na widok publiczny, która odbyła się dzień po poświęceniu bazylik.
Święto wprowadzono najpierw dla kościołów, które posiadały relikwie Krzyża, a następnie dla Kościoła powszechnego.
Największą część relikwii drzewa Krzyża posiada… – cały artykuł na źródłowej stronie dzieje.pl
* * *
W Diecezji Kieleckiej jest kilka parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Najbliższą względem Buska-Zdroju jest Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej♂.
* * *
◙ Podobne informacje: