Zbigniew Koniusz - lekarz z Pińczowa - nowym wojewodą świętokrzyskim - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Zbigniew Koniusz – lekarz z Pińczowa – nowym wojewodą świętokrzyskim

12 listopada 2019 | TVP 3 Kielce 12.11.2019 / Jarosław Kruk 12.11.2019 16:51 | | 0 komentarzy

Zbigniew Koniusz nowym wojewodą świętokrzyskim. We wtorek kandydat rekomendowany przez regionalny zarząd Prawa i Sprawiedliwości pojechał odebrać nominację od premiera Mateusza Morawieckiego – dowiedziała się nieoficjalnie TVP 3 Kielce.

źródło: fb Zbigniew Koniusz

Zbigniew Koniusz urodził się w 1964 roku, ma 55 lat, czworo dzieci, mieszka w Pińczowie. Jest absolwentem Akademii Medycznej w Białymstoku. Ukończył także studia podyplomowe z zarządzania w służbie zdrowia. Jest doktorem nauk medycznych. Pracuje jako kierownik Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Pińczowie oraz oraz lekarz koordynator Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Jest również radnym powiatu pińczowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Zbigniew Koniusz zastąpi na stanowisku wojewody Agatę Wojtyszek, która została wybrana na posła. Kandydaturę Zbigniewa Koniusza zaproponowali w centrali PiS kilka dni temu przedstawiciele zarządu partii w regionie.  Oficjalne urzędowanie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim Zbigniew Koniusz rozpocznie w środę rano.

Nowym wicewojewodą ma natomiast zostać… – cały artykuł i materiał video na źródłowej stronie TVP 3 Kielce – po kliknięciu na link

 

4 Radio Kielce [13.11.2019]: – Z. Koniusz: moim priorytetem będzie współpraca z samorządami [POSŁUCHAJ ROZMOWY]

4  Echo Dnia [10.10.2019: – Zbigniew Koniusz, znany lekarz, kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości: – Chcę łączyć ludzi

4  Echo Dnia [12.11.2019]: – Zbigniew Koniusz nowym wojewodą świętokrzyskim. Rafał Nowak wicewojewodą? Takie ustalenia zapadły

 


Jarosław Kruk: Na przestrzeni ostatnich lat od znajomych osób z Pińczowa słyszałem wiele pozytywnych opinii o panu doktorze Zbigniewie Koniuszu, wojewodzie-nominacie – myślę więc, że dla naszego Ponidzia to dobry wybór. Piszę Ponidzia, gdyż od dłuższego już czasu uważam, że Busko, Pińczów i Jędrzejów, jak również mniejsze lokalne ośrodki w wielu aspektach nie powinny iść osobno, lecz wzorem Grupy Wyszehradzkiej z dużej polityki, powinny współdziałać i współpracować po to by mieć mocniejszy głos na arenie wojewódzkiej i ogólnokrajowej i w ten sposób osiągać zespołowo więcej, dzieląc się gdzie potrzeba na określonych wspólnie zasadach.

Przykładem jest turystyka. Ponidzie to „sznurek” pereł i perełek, które z osobna są zbyt małe by były dostrzegane i z osobna były celem podróży. Na zgrubne poznanie Pińczowa, Buska, Wiślicy czy innej miejscowości wystarczy jeden dzień, czasem kilka godzin. I co dalej, gdy weekend trwa dwie i pół doby? Czy ktoś z większej odległości przemierzy setki kilometrów po to by w kilka godzin poznać dane miejsce?
Rozwiązaniem jest przygotowanie wspólnego produktu – turystycznego pakietu Ponidziańskiego – którego atrakcyjna „konsumpcja” wypełni spokojnie cały tydzień. To jest możliwe – wiem to z własnego doświadczenia – w okresie pracy w buskim Centrum Informacji Turystycznej, kilkukrotnie, w wolnym prywatnym czasie, za friko, dla przyjemności zainteresowanych kuracjuszy i własnej również, jeździłem wspólnie z nimi po Ponidziu i przedstawiałem im tę krainę. Wszyscy „kursanci” byli pod wielkim wrażeniem naszych okolic i naszej historii.

Podobne wycieczki odbyłem z podróżniczką panią Elżbietą Dzikowską. Kilka razy we dwoje, kilka razy wspólnie z buskowianką, panią Barbarą Poros, która bardzo dużo czasu spędziła z tą powszechnie znaną pisarką i dziennikarką. Dzięki pani Barbarze i trochę dzięki mnie chyba, w swoich nowych książkach i programach Elżbieta Dzikowska dużo miejsca poświęca właśnie Ponidziu, którego urok udzielił się i jej. Przy tej okazji poznałem się bliżej z panią Elżbietą. Pamiętam dobrze, gdy w pewnym momencie tych podróży usłyszałem od niej pytanie – wielki dla mnie komplement: Dlaczego Jarek, mając taką wiedzę nie napisałeś jeszcze książki o Ponidziu?  Odpowiedziałem wtedy, że znakomita książka o Ponidziu już jest – dzieło Michała Jureckiego ” Ponidzie , w świętokrzyskim stepie” , a mnie, który wiele wyczytałem na jej stronach, póki co inne sprawy pochłaniają.
Skoro więc Elżbieta Dzikowska, znająca cały niemal świat profesjonalistka, doceniła Ponidzie to zapewne i inni – gdyby stworzone zostały ku temu warunki – Turystyczny Pakiet Ponidzie – również poszli by w jej ślady. A wtedy nasza mała Ojczyzna zyskałaby znacząco na różnych płaszczyznach, również i tej finansowej.

Nominowany na wicewojewodę dyrektor kieleckiego Wzgórza Zamkowego to młodsze pokolenie świętokrzyskich polityków. Miałem okazję spotkać go na kilku z wielu spotkaniach, w których regularnie uczestniczę, a które organizowane są przez kielecką Fundację im. Stefana Artwińskiego właśnie na zarządzanym przez niego Wzgórzu Zamkowym. Nie miałem póki co ważnej okazji by się przedstawić. W opinii współpracujących z panem dyrektorem osób z zarządu Fundacji, z którymi się poznałem i mam dobry kontakt, słyszałem o nim wiele pozytywnych opinii.

Żywiąc nadzieję, że nowy „nasz” wojewoda będzie wspierał również i wartościowe inicjatywy swoich ziomków, a wicewojewoda będzie mu skutecznie wtórował, składam obu Panom szczere gratulacje i życzę sukcesów!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl