XXVI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – 28 maja 2026r. o godz. 10:00. Transmisja LIVE - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

XXVI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – 28 maja 2026r. o godz. 10:00. Transmisja LIVE

28 maja 2026 | busko.com.pl 2026-05-15 | infoBusko.pl 20260525 | | 75 komentarzy
W czwartek, 28 maja 2026r. o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju przy al. Mickiewicza 10, odbędzie się XXVI Sesja Rady Miejskiej. – informuje 15.05.2026 portal busko.com.pl

XXVI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju obejmuje następujący projekt porządku obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Stwierdzenie quorum.

3. Przyjęcie porządku obrad.

4. Przyjęcie protokołu z XXV Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju.

5. Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój za okres międzysesyjny.

6. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej:

  • W sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Busko-Zdrój na lata 2026-2040 (druk nr XXVI/341/2026).
  • W sprawie zmiany budżetu Gminy Busko-Zdrój na 2026 rok (druk nr XXVI/342/2026).
  • W sprawie wprowadzenia opłaty uzdrowiskowej, określenia inkasentów, wysokości stawek opłaty uzdrowiskowej oraz zasad jej poboru na obszarze gminy uzdrowiskowej Busko-Zdrój (druk nr XXVI/343/2026).
  • W sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów najmu na okres do 3 lat (druk nr XXVI/344/2026).
  • W sprawie zobowiązania Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój do wystąpienia do Wojewody Świętokrzyskiego o nieodpłatne przekazanie Gminie Busko-Zdrój nieruchomości Skarbu Państwa (druk nr XXVI/345/2026).
  • W sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na rzecz Gminy Busko-Zdrój (druk nr XXVI/346/2026).
  • W sprawie ustalenia dopłat do wybranych grup taryfowych (druk nr XXVI/347/2026).
  • W sprawie uchwalenia Regulaminu określającego zasady i tryb korzystania ze Zbiornika Retencyjno-Rekreacyjnego w Radzanowie, położonego w gminie Busko-Zdrój (druk nr XXVI/348/2026).
  • W sprawie udzielenia w 2026 roku dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach ruchomych i nieruchomych, wpisanych do rejestru zabytków, zlokalizowanych na terenie gminy Busko-Zdrój (druk nr XXVI/349/2026).
  • W sprawie przyjęcia Kodeksu Etycznego Radnych Rady Miejskiej w Busku-Zdroju (druk nr XXVI/350/2026).

7. Sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy Gminy Busko-Zdrój z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami o których mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2025 rok.

8. Sprawozdanie z działalności Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju za 2025 rok oraz przedstawienie potrzeb w zakresie pomocy społecznej.

9. Ocena zasobów pomocy społecznej w oparciu o społeczno – demograficzną analizę gminy Busko-Zdrój.

10. Sprawozdanie z działalności Środowiskowego Domu Samopomocy za 2025 rok.

11. Sprawozdanie z działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Busku-Zdroju Sp. z o.o. za 2025 rok.

12. Sprawozdanie z działalności Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego „Lotos” Sp. z o.o. w Busku-Zdroju za 2025 rok.

13. Raport ex-post z monitoringu realizacji Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Busko-Zdrój na lata 2015-2025

14. Sprawy różne.

15. Zamknięcie Sesji Rady Miejskiej.

Proponowany porządek XXVI sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju zwołanej na dzień 28 maja 2026r. [ pdf ].

źródło: UMiG Busko-Zdrój / busko.com.pl♂ 



◙ Podobne informacje:

🟥 UMiG: XXIV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – 19 marca 2026r. godz. 10:00 – Transmisja LIVE 🟥 JKR: Nosił wilk razy kilka, poniosą i wilka?

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

Łukasz Nowak: Chcesz żyć w demokracji? Patrz władzy na ręce!

RK: Nowe autobusy na ulicach Starachowic | JKR: A w Busku zardzewiała kładka do nikąd, kilometry deptaków, blokady przejazdów i… dworzec kolejowy kilometr od Marconiego

🟥 Samorząd Buska-Zdroju po raz kolejny unieważnił przetarg na zakup 5 autobusów elektrycznych dla komunikacji miejskiej i gminnej 💥Tymczasem do Kielc dotarły już 24 nowe elektryczne niskopodłogowe  Solarisy, które wkrótce zaczną wozić pasażerów

🟥 RK: Stanęła budowa wielokondygnacyjnego parkingu dla około 500 aut na obrzeżach Zdroju. Wykonawca, firma Anna-Bud postawiona w stan upadłości

🟥 Nieopodal Buska powstanie amfiteatr. Obiekt wybudowany zostanie w bezpośrednim sąsiedztwie kamieniołomu we wsi Szaniec, gdzie obecnie są organizowane m.in. Puchary Polski Enduro, zawody crossowe, a także wydarzenia o charakterze paramilitarnym 🟥 JKR: Kiedy obwodnice? Kiedy kanalizacja sołectw? Kiedy nowe miejsca pracy?

nm: Trwa remont na 1 Maja w Busku. Ludzie mocno się niecierpliwią [ZDJĘCIA] 🟥 JKR: Gdzie się podziało 15 milionów złotych?

W Głogoczowie za 5,5 mln zł powstanie kolejna kładka dla pieszych nad Zakopianką. 🟥 JKR: W Busku nad Rzewuskiego powstała kładka dla pieszych za 9,5 mln zł. O 4 miliony drożej!!

🟥 List do Redakcji: Czy Gmina Busko „przyciąga” inwestorów, czy raczej ich „odpycha”? Czy osoba planująca stworzyć zakład produkcyjny i miejsca pracy w Gminie Busko jest „mile widziana”, czy też jest zgoła inaczej?

🟩 Duża firma powstała w regionie. Zatrudnienie znajdzie nawet 350 osób ⬛ JKR: A w Busku: fontanny, deptaki, słoneczka, zardzewiała kładka, bunkier BOSiR, Centrum „lania wody”…, itd., itp…

RK: W Szczaworyżu zostanie zlikwidowana przychodnia. Mieszkańcy nie zgadzają się [AUDIO]

🟥 „INTERWENCJA” TVP3 i Radia Kielce w Siesławicach: Wysokie koszty utrzymania kontra dobro uczniów. Czy świętokrzyski kurator wyda zgodę na zamknięcie PSP Siesławice?

⬛ Publiczna Szkoła Podstawowa w Siesławicach do likwidacji. 🟥 Tak zadecydowała skupiona wokół burmistrza większość radnych Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

TP: Busko się kurczy. „Tu nie ma perspektyw”. JKR: niestety… ✨ Dlaczego gołębie pocztowe wracają do domu?

🟥 „Pięć Biedronek, trzy Lidle i wymarłe centrum”. Upadek lokalnego handlu w Polsce. Tam, gdzie jeszcze niedawno działały sklepy z wieloletnią historią, dziś przybywa pustych witryn… 🟥 A jaki pomysł w tej sytuacji mają władze?

🟥🟥 ED: W Świętokrzyskiem pije się mnóstwo małpek! W tych świętokrzyskich gminach sprzedaje się najwięcej buteleczek z wódką. 🟥 JKR: Nr 1: Busko-Zdrój, ” We are the Champions” cytując burmistrza Szydłowskiego….

🟥 List do Redakcji: „Czy Pan, obecnie już Burmistrz Szydłowski, wywiązuje się ze swoich zobowiązań względem nas wyborców?”

Kalendarium: 2 czerwca 1979 rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

75 odpowiedzi do “XXVI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – 28 maja 2026r. o godz. 10:00. Transmisja LIVE”

  1. nadchodzi ustawa o zmianie ustawy o cudzociemcach pisze:

    https://www.facebook.com/share/v/1JaFXpPxrq/

  2. W Krakowie prezydent Miszalski odwołany. Oficjalne wyniki referendum pisze:

    Miejska Komisja ds. Referendum poinformowała o odwołaniu z urzędu prezydenta miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego (KO). Za takim rozstrzygnięciem oddano 171 581 głosów. Frekwencja wyniosła 29,99 proc. https://wiadomosci.wp.pl/krakow/miszalski-odwolany-oficjalne-wyniki-7289597551290528a

  3. Łukasz Nowak pisze:

    Gratuluję mieszkańcom Krakowa skorzystania z obywatelskiego przywileju. Szkoda, że zabrakło nieco frekwencji na odwołanie Rady, ale utrącenie prezydenta, to już i tak spory sukces. Obyście teraz wybrali społecznika zamiast kolejnego nominata partyjnego. W każdym razie, ktokolwiek teraz wygra wybory w Krakowie już ma nauczkę, do czego prowadzi działanie na szkodę mieszkańców. Odnieśliście sukces mimo brudnej kampanii kliki odwołanego przez Was niszczalskiego. Liczę się, że gdy w Busku będzie odwoływany Szydłowski, to będzie stosował te same podłe zagrywki. Krakowianie – jesteśmy z Was dumni!

  4. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania miejskich tężni solankowych. Przestają one pełnić funkcje uzdrowiskowe, a stają się w dużej mierze jedynie... DEKORACJĄ. pisze:

    https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-koniec-sielanki-na-tezniach-solankowych-gis-zaostrza-zasady,nId,8087839

    I co powiecie? Łukasz Nowak kolejny raz miał rację!

  5. do pana Łukasza Nowaka pisze:

    Czy „pan UMiG” odpowiedział wteszcie Panu na pytanie, jak często jest wymieniana woda w buskiej tężni, czy może dalej udaje, że „nie zna” Pana adresu? 🙂

  6. Gibam się pisze:

    „Gratuluję mieszkańcom Krakowa skorzystania z obywatelskiego przywileju. (…) Obyście teraz wybrali społecznika zamiast kolejnego nominata partyjnego.”

    Czy mam rozumieć panie Łukaszu, że pana 8dolem jest wieczny kandydat Łukasz Gibała?

  7. Gibam się pisze:

    Miało być idolem.

  8. Ktosiu pisze:

    Widzę, że ukaszek nOWAK jest zorientowany w sytuacji około referendum w Krakowie. Czyżby pomagał organizatorom tej rozruby, aby zdobyć doświadczenie, a teraz marzy o podobnej awanturze w Busku? Niedoczekanie! Ile miałeś głosów ukaszku? 🙂 Wyjechałeś do Krakowa, bo nawet pracy nie potrafiłeś znaleźć w Busku 🙂 Więc siedź w Krakowie, jak ci dobrze i nie wtrącaj się w sprawy Buska. Rozwój pod Szydłowskim bedzie kontynuowany i zostaną zrealizowane tak oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, kak rozbudowa domu zdrojowego, czy zamiana działek na potrzeby amfiteatru w Szańcu. Skala planowanych inwestycji daje stabilne możliwości zarobku lokalnemu biznesowi. Gmina dokłada starań, by deweloperzy mogli bez przeszkód budować jak najwięcej.

  9. Nemo do : Ktosiu 26 maja 2026 o 21:27 pisze:

    ” Rozwój pod Szydłowskim bedzie kontynuowany i zostaną zrealizowane tak oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, kak rozbudowa domu zdrojowego, czy zamiana działek na potrzeby amfiteatru w Szańcu. Skala planowanych inwestycji daje stabilne możliwości zarobku lokalnemu biznesowi. Gmina dokłada starań, by deweloperzy mogli bez przeszkód budować jak najwięcej.” Dokładnie tak. Mamy dobre władze, Busko idzie do przodu a ludziom z roku na rok żyje się lepiej.

  10. Zawiadowca do Nemo pisze:

    ” Busko idzie do przodu a ludziom z roku na rok żyje się lepiej.” tak uważasz? Ludziom, żyje się lepiej? Może jednak nie ludziom tylko biznesowi żyje się lepiej jak napisał Ktosiu: „Skala planowanych inwestycji daje stabilne możliwości zarobku lokalnemu biznesowi.”?

  11. ble ble ble na na na pisze:

    MY chcemy o buskim klubie swingersów a nie.

  12. Leszek Miller: Żeleński nadał jednostce wojskowej imię "Bohaterów UPA". To jest otwarte plucie w twarz każdemu Polakowi, którego przodkowie zostali wyrżnięci na Wołyniu i w Galicji Wschodniej pisze:

    Żeleński nadał jednostce wojskowej imię „Bohaterów UPA”. To jest otwarte plucie w twarz każdemu Polakowi, którego dziadkowie, babcie, wujowie i ciotki zostali wyrżnięci siekierami, widłami i piłami na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. To jest kopniak w twarz dla pamięci o tysiącach zamordowanych dzieci, kobiet i starców – rzezi, którą UPA przeprowadziła z premedytacją, z takim bestialstwem, że nawet Niemcom robiło się niedobrze. Wyobraźcie sobie, że ktoś w Niemczech nazwałby jednostkę wojskową imieniem „Bohaterów Einsatzgruppen”. Świat by eksplodował. A tu? Cisza. To nie jest uhonorowanie walczących o niepodległość. To jest uhonorowanie rzeźników, którzy mordowali bezbronnych ludzi tylko dlatego, że mówili po polsku i chodzili do kościoła. I Zełenski, zamiast odcinać się od tego bandyckiego dziedzictwa, świadomie wali nim w twarz Polsce. Czuję obrzydzenie i palący wstyd za tych wszystkich, którzy to będą bagatelizować i mówić „nie czas na protest”. Bo jest czas. Zawsze jest czas, żeby nie pozwolić, by mordercy zostali bohaterami. Domagam się aby prezydent Nawrocki odebrał Zełenskiemu order Orła Białego.

    Leszek Miller x.com 27 maj 2026

  13. Busko pisze:

    To co sie wyprawia w naszym kraju jeżeli chodzi o ukrainców jest jednym skandalem i zdradą. Sa lepiej traktowani niż Polacy

  14. Do burmistrza Szydłowskiego: Wzrost podatków nie jest problemem jeśli równolegle rosną zarobki mieszkańców pisze:

    Pan burmistrz Szydłowski, w odpowiedzi radnym stwierdził (godzina zegarowa: 11:54:18) „Zazdroszczę radnym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z Radą Miejską, że mają dzisiaj na tyle komfortową sytuację, że nie muszą się tłumaczyć mieszkańcom z podnoszenia podatków”.

    Panie burmistrzu (ekspercie od finansów jak wynika z pana własnych słów), podpowiem panu, że podnoszenie podatków, podobnie jak inflacja, nie jest problemem jeśli równolegle towarzyszy im odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Czy mógłby Pan poinformować czy i jak za Pana kadencji rosną wynagrodzenia mieszkańców w Gminie Busko-Zdrój oraz ile w tym czasie przybyło miejsc pracy w Gminie Busko-Zdrój?

  15. Do Pana Radnego Marńskiego: pisze:

    W trakcie wyborów w 2024 roku kandydując na burmistrza mówił Pan nie jeden raz, że niebawem na działkach 389/1, 392, 393 w miejscowości Młyny, gmina Busko-Zdrój powstanie ekologiczna fabryka papieru ALMUS wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu (https://infobusko.pl/list-do-redakcji-czy-gmina-busko-przyciaga-inwestorow-czy-raczej-ich-odpycha-czy-osoba-planujaca-stworzyc-zaklad-produkcyjny-i-miejsca-pracy-w-gminie-busko-jest-mile-widziana-czy-tez-j/).

    Minęły już dwa lata, mamy maj 2026 a fabryki ALMUS jak nie było tak nie ma. Pytam więc Pana czy te Pana zapowiedzi to była klasyczna KIEŁBASA WYBORCZA, dzięki której Pan chcaił zyskać więcej głosów wyborców czy to była to prawda? Jeśli to była prawda to dlaczego nie ma fabryki ALMUS??

  16. JadziSyn pisze:

    Oglądam.
    I.
    Jedyny Radny który zadaje sensowne pytania to Radny Grabski.
    Reszta to jaja sobie robi z problemów Miasta i Gminy.
    Jak widać Burmistrz ,,nie da się ” cały czas podkreśla że Grabski jest nowicjuszem jako Radny.
    Ale tu trzeba zaznaczyć że Grabski jako Radny ma na sercu dbanie o Miasto i Gminę, jej finansów i rozwoju.
    Pozostali Radni jak Burchan to raczej tworzą pakt z Maronskim i działają pod siebie.
    A na koniec. Radny Gajewski najszybciej naciska przycisk ,,ZA” – wiadomo wuefista.

  17. Wieśniak pisze:

    A cóż to się dzieje? Ktoś wprowadza kogoś w ogromną denerwację. Wszak bycie osobą publiczną powinno wraz ze wzrostem doświadczenia uodparniać na krytykę i zaczepki a jeśli nie może temu podołać no cóż zawsze można zamienić się miejscami w innej konfiguracji. Mój dziad powiadał- „Wniosku nie warto kopać się z koniem” Może i to jest dobra rada na spokojność?

  18. Wieśniak pisze:

    A cóż to się dzieje? Ktoś wprowadza kogoś w ogromną denerwację. Wszak bycie osobą publiczną powinno wraz ze wzrostem doświadczenia uodparniać na krytykę i zaczepki a jeśli nie może temu podołać no cóż zawsze można zamienić się miejscami w innej konfiguracji. Mój dziad powiadał- „Wnusiu nie warto kopać się z koniem” Może i to jest dobra rada na spokojność?

  19. Do powyżej pisze:

    Może warto było sie dopytać firmy ALMUS na jakie problemy trafiła po wyborach samorządowych i dlaczego sprzedała grunty i wycofała sie z inwestycji?

  20. Honor do : Do powyżej 29 maja 2026 o 05:44 pisze:

    Może warto by sie dopytać firmy Almus. Jednak zważywszy na to, że to firma prywatna, to może ona odmówić odpowiedzi. Co innego Pan Michał Maroński, który jest samorządowcem, urzędnikiem samorządowym, poważną osoba publiczną, stąd choćby z uwagi na to ma obowiązek złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. Nie sądzę by w kampanii wyborczej dwa lata temu Pan Michał Maroński cynicznie i z wyrachowaniem wykorzystywał wizerunek firmy ALMUS.

  21. mieszkaniec pisze:

    Szydłowski niech się lepiej wytłumaczy, czemu znów rynek będzie rozkopany? Był radnym podczas poprzedniej przebudowy, to czego jako inżynier nie dopilnował?

    Proszę oglądających obrady o link lub czas wypowiedzi radnych Nowaka i Grabskiego, bo tylko ci dwaj mówią merytorycznie.

  22. Sufler do mieszkaniec 29 maja 2026 o 08:38 pisze:

    „Szydłowski niech się lepiej wytłumaczy, czemu znów rynek będzie rozkopany? Był radnym podczas poprzedniej przebudowy, to czego jako inżynier nie dopilnował?” W czasie gdy była tak zwana rewitalizacja Rynku i Al. Mickiewicza, zakończona w 2013 r., z tego co pamiętam to nie tylko był radnym, ale był wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Miał więc pełną wiedzę o tym co się w Gminie i w UMIG dzieje. Mało tego, jak przystało na współzałożyciela Porozumienia Samorządowego w 2009 r. był on w znakomitych relacjach z drugim wspołzałożycielem PS, burmistrzem Waldemarem Sikora.

  23. Buszczanin pisze:

    Powyżej mieszkaniec żąda : Szydłowski niech się lepiej wytłumaczy, czemu znów rynek będzie rozkopany? Był radnym podczas poprzedniej przebudowy, to czego jako inżynier nie dopilnował? Ja zaś proszę po raz n-ty o wytłumaczenie co się stało z ok. 8 000 m2 granitowej kostki brukowej położonej na alei Mickiewicza za Niemca podczas 2 wojny, zdjętej w trakcie rewitalizacji alei między 2010 a 2013. Burmistrz Sikora nie raczył udzielić odpowiedzi na to pytanie. Może w końcu burmistrz Szydłowski biegły w zarządzaniu i ekonomii udzieli konkretnej odpowiedzi na banalnie proste pytanie. Wspomnę, że granit jest bardzo twardą i wytrzymałą skałą, to nie jest lód, co to się stopi i wsiąknie lub wyparuje.

  24. Pytanie do Pana Burmistrza Szydłowskiego pisze:

    Szanowny Panie Burmistrzu, już ponad 2 lata temu, 26 marca 2024 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się debata kandydatów na burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój (link do artykułu:https://infobusko.pl/%F0%9F%92%A5%F0%9F%92%A5%F0%9F%92%A5-debata-kandydatow-na-burmistrza-w-buskim-samorzadowym-centrum-kultury-26-marca-wtorek-1800-%E2%99%A6-jkr-tak-dalej-byc-nie-musi-dokladnie-tak/comment-page-2/)
    Podczas tej debaty obiecał Pan kontrkandydatowi Panu Jarosławowi Krukowi, że jeśli Pan wygra i zainstaluje się na dobre w UMiG to udzieli Pan pełnej informacji na temat ogromnych, wynoszących 25 milionów złotych (w 2013 r.) kosztów rewitalizacji Al. Mickiewicza, podczas gdy bardzo podobna w całokształcie rewitalizacja ulic Rzewuskiego i 1 Maja, fakturowana w 2020 r., siedem lat później, przy znacznie wyższych cenach materiałów, robocizny, itd. kosztowała zaledwie 10,5 miliona złotych, 2,5 raza mniej. (link do artykułu: https://infobusko.pl/nam-trwa-remont-na-1-maja-w-busku-ludzie-mocno-sie-niecierpliwia-zdjecia-jkr-gdzie-sie-podzialo-15-mln/comment-page-1/).
    Jest Pan już Burmistrzem ponad 2 lata, chyba czas najwyższy by spełnił Pan to co Pan publicznie obiecał podczas debaty wyborczej Panu Krukowi. Słowo się rzekło niech więc kobyłka stanie w końcu u płota Panie Burmistrzu.

  25. Bzyku pisze:

    O co chodzi z buskim klubem singersów? Ktoś był? Warto?

  26. Niejasności wokół działek wójta Jasienicy. Posłanka zapowiedziała interwencję pisze:

    https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art44478591-niejasnosci-wokol-dzialek-wojta-jasienicy-poslanka-zapowiedziala-interwencje

  27. Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi? do: Pytanie do Pana Burmistrza Szydłowskiego 29 maja 2026 o 12:59 pisze:

    Dwie lub trzy Sesje wstecz Pan Burmistrz Jerzy Szydłowski odpowiadając na pytania zadane w Wolnych wnioskach oświadczył oficjalnie, że „dziennikarzowi-politykowi” (panu Krukowi) nie będzie odpowiadał na zadane przez niego pytania. Nie pamiętam o co wtedy pan Kruk pytał, ale Pan Szydłowski tak właśnie odniósł się do zadanych przez pana Kruka pytań. Podejrzewam, że nieudzielanie odpowiedzi na pytania „dziennikarza-polityka” obejmuje również pytania zadane przed tą Sesją. Jeśli tak to pan Kruk na pytanie skąd taka wielka różnica 25 mln Mickiewicza – 10,5 mln Rzewuskiego i 1 Maja zobaczy odpowiedź jak Ryszard Ochódzki, prezes klubu sportowego „Tęcza”, swój płaszcz w szatni w kultowym filmie „Miś”.

  28. Anan Kofan pisze:

    Ja różne rzeczy widziałem, dwa rozwody, kochanki, mam też zdjęcie z Papieżem, ale nie wyobrażam sobie, jak mogło zniknąć bez śladu kilkaset kubików granitu?

  29. . pisze:

    Młodzież żali się w socialmediach że pogorszyła się bardzo obsługa na urwim dołku.

  30. do . pisze:

    Gdzie?

  31. Tak się zastanawiam... pisze:

    Tak się zastanawiam: Pan Kruk prowadzi portal i uważa się za redaktora. Otóż redaktor, a tym bardziej właściciel portalu, powinien znać na wylot prawo prasowe.
    Co podpowiada Google?

    „Osoba pełniąca funkcję publiczną (np. polityk, urzędnik) ma ustawowy obowiązek odpowiedzieć na pytania dziennikarza, jeśli dotyczą one jej działalności. Zgodnie z prawem, odpowiedź musi nastąpić bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni.
    Szczegółowe zasady i wyjątki od tej procedury są następujące:

    1. Podstawa prawna i terminy

    Obowiązek ten wynika z art. 3a Ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. – Prawo prasowe, który odsyła bezpośrednio do ustawy o dostępie do informacji publicznej (art. 13 ust. 1). Oznacza to, że:Instytucja lub osoba publiczna ma 14 dni na udzielenie odpowiedzi na zapytanie prasowe. W szczególnie skomplikowanych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do maksymalnie 2 miesięcy, ale pytający musi zostać o tym poinformowany przed upływem pierwszych 14 dni.

    2. Kiedy istnieje obowiązek odpowiedzi?

    Dotyczy on spraw o charakterze publicznym – obejmuje to m.in. kwestie wydatkowania publicznych pieniędzy, zarządzania majątkiem czy realizacji zadań państwowych i samorządowych. Urzędnicy i osoby na stanowiskach kierowniczych muszą udzielać takich informacji osobiście, przez rzecznika prasowego lub pisemnie.

    3. Odmowa udzielenia odpowiedzi

    Osoba publiczna może odmówić udzielenia informacji, ale tylko w przypadkach określonych przez prawo (np. ze względu na tajemnicę państwową czy ochronę prywatności). Odmowa taka musi mieć formę pisemną i zostać dostarczona redakcji w terminie 3 dni od wpłynięcia pytania. Odmowę można zaskarżyć do sądu administracyjnego.”

    Pan Kruk, zamiast marudzić, narzekać i biadolić, że nie otrzymuje odpowiedzi, to powinien zadać pytanie oficjalnie na podstawie prawa prasowego, a osoby publiczne miałyby obowiązek odpowiedzieć na zadane pytanie.
    Skoro Pan Kruk ustnie pyta na Sesjach Rady Miasta, skoro pyta w komentarzach na infobusko (tak podejrzewam, sądząc po treści pytań zawartych w komentarzach), a potem marudzi, że nie otrzymuje odpowiedzi, to albo nie zna prawa prasowego, albo celowo zadaje pytania nie w trybie prawa prasowego, co pozwala pytanym nie udzielać odpowiedzi. W tym drugim przypadku nasuwa się jednak pytanie: Po co Pan Kruk pyta nie w trybie prawa prasowego? Gdyby zależało Panu Krukowi na otrzymaniu odpowiedzi na zadane pytanie, to by zapytał w trybie prawa prasowego. Z drugiej strony patrząc, czy to możliwe, że Pan Kruk prowadzi portal już dobre kilka lat i nie zna prawa prasowego?
    Nasuwa się taki wniosek: albo Pan Kruk nie zna prawa prasowego, albo je zna, ale z jakichś powodów nie zadaje pytań w trybie prawa prasowego. Jeśli jest tak, jak w drugim przypadku, to ciekawe jakie to są powody…?

  32. SB pisze:

    Tzw. licencjonowana opozycja pełni funkcję „zaworu bezpieczeństwa”. Może to być np. strina internetowa, która niby krytykuje władze samorządowe, ale czyni to nieudolnie. Jej właściciel może celowo zaśmiecać ją treściami nie na temat, by zmniejszyć oglądalność. Kto i teresuje się i jest przeciwko władzy i tak tam wejdzie. Dzięki takiemu portalowi „wykrzyczy się” w komentarzach i energia do np. zebrania podpisów o referendum w sprawie odwołania władz samorządowych ujdzie. Taki portal nie przeszkadza władzy, może być nawet przez nią zakulisowo wspierany, bo jest jak pies, który szczeka lecz nie gryzie.

  33. Do powyżej pisze:

    Czytam sobie teraz komentarz zatytułowany „Tak się zastanawiam” oraz Twój wpis i powiem Ci, że daje to do myślenia. Przypomniało mi się jak to Red. J. Kruk udzielił poparcia w II turze Michałowi Marońskiemu. Taki był Redaktor opozycyjny i krytyczny wobec Waldemara Sikory i jego rządów, a tu nagle poparł Michała Marońskiego. Teraz krytykuje Jerzego Szydłowskiego, ale tak jak piszesz, żeby coś konstruktywnego zdziałać, może referendum spróbować zorganizowac, tak jak to w Krakowie zrobili, to nie ma komu. Skoro Red. J. Kruk kandydował na Burmistrza Buska i nie został wybrany ani na Burmistrza, ani na Radnego, to znaczy, że mieszkańcy nie podzielają jego pogladów, wizji i spojrzenia na sprawy Buska oraz Gminy Busko, więc powinien podziękować czytelnikom i zamknąć portal. Tego jednak Red. J. Kruk nie zrobił. Minęło 2 lata od ostatnich wyborów, a portal nadal działa. Skoro więc portal nie pomógł Red. J. Krukowi zostać choćby Radnym, to oczywistą oczywistością jest, że i w przyszłości też nie pomoże, ponieważ mieszkańcy nie podzielają jego pogladów i spojrzenia na Busko, a poznali je bardzo dobrze, bo portal działał już kilka lat przed ostatnimi wyborami samorządowymi w 2024 roku. Skoro tak, co po co w ogóle ten portal istnieje i jaki jest cel jego działania? Czyżby Twój komentarz był odpowiedzią na to pytanie?

  34. lista pisze:

    Do komentarzy poprzedników dodam, że zastanawianie, czemu niby opozycyjny redaktor Kruk nie wziął na swoją listę wyborczą pana Łukasza Nowaka, któremu jako jedynemu bodaj z buskich postaci publicznych zdaje się szczerze zależeć na tej Gminie i odsunięciu jej szkodliwych władz?

  35. Czy to prawda??? pisze:

    https://x.com/icardo8/status/2060762412546949431

    Celine Dion wyznaje na łożu śmierci: „Jadłam dzieci, żeby zachować młodość – teraz umieram” To mrożące krew w żyłach słowa wypowiedziane przez Celine Dion – pięciokrotną laureatkę nagrody Grammy, globalną supergwiazdę i złotą boginię Hollywood – gdy myślała, że ​​bierze ostatni oddech. Mamy nagranie. Wstrząsające, nieocenzurowane, sensacyjne nagranie, które ujawni, jakimi potworami są hollywoodzka elita branży rozrywkowej i cała rodzina Epsteinów.

    Celine Dion Confiesa en su Lecho de Muerte: „Comí Niños para Mantener la Juventud – Ahora Me Estoy Muriendo”

    Esas son las escalofriantes palabras pronunciadas por Celine Dion – ganadora de cinco Grammys, megasuperestrella global y diosa dorada de Hollywood – mientras creía que estaba tomando su último aliento.

    Tenemos la grabación. La impactante, sin censura, grabación bomba que expondrá a las élites de la industria del entretenimiento de Hollywood y a toda la clase Epstein como los monstruos que son.

  36. do JKR pisze:

    Czy pracuje pan w Uzdrowisku lub u któregoś ze zleceniobiorców Uzdrowiska?

  37. Jak oceniacie ten pomysł? Burmistrz Buska coś zbyt nerwowy :) pisze:

    facebook.com/photo/?fbid=122102092119342827

  38. Po 6 miesiącach obowiązywania systemu kaucyjnego można stwierdzić, że oprócz nerwów Polacy stracili tylko po 25 złotych na osobę pisze:

    Po 6 miesiącach obowiązywania systemu kaucyjnego można stwierdzić, że oprócz nerwów Polacy stracili tylko po 25 złotych na osobę. Nie odebrano kaucji za 1 miliard złotych (sam wyrzuciłem do zwykłych koszy co najmniej kilkanaście butelek, gdy żadna Żabka akurat nie przyjmowała zwrotów) . Jeżeli tendencja ta się utrzyma, to w końcu roku strata każdego z nas spowodowana niemiecko – unijnym pomysłem wyniesie 50 zł, zysk Niemców 2 miliardy. Wszystkie te pieniądze trafią do niemieckich niemieckich operatorów systemu, oprócz normalnych opłat za jego obsługę. Niby niewiele, ale oszczędni Niemcy i takie kwoty cenią. Polska pięcioosobowa rodzina straci 250 złotych. To tyle co nic. To najwyżej wystarczyłoby na nowe kurtki lub buty dla dzieci. A więc właściwie nie ma o czym mówić. A poza tym, niemieckie dzieci też potrzebują nowych kurtek i butów.
    Fur Deutschland!
    PS. Ponieważ nadal mam blokadę na grupy proszę o udostępnianie tekstu we własnym zakresie. Jeżeli ten tekst jest tego wart. Dziękuję.
    https://www.facebook.com/share/p/1EYm9JLBjh/

  39. Do powyżej pisze:

    Po kliknieciu w link zawarty w powyższym komentarzu pokazuje się informacja, że udostępnia to „Jarosław Kruk.” Panie Kruk zajmij się Pan sprawami Buska, skoro to portal „info BUSKO”, a nie sprawami polityki krajowej i geopolityki. Wygląda to dość zabawnie i komicznie. Nie osiągnął Pan w lokalnej buskiej polityce w zasadzie nic konkretnego, nawet radnym Pan nie został przez te wszystkie lata (co udało się chociażby Łukaszowi Sz. i Kamilowi Oliwkiewiczowi), a bierze się Pan za sprawy polityki krajowej i międzynarodowej. Radziłbym więcej pokory i powściągliwości, aby nie narażać się na śmieszność czy kpiny.
    Hm, a może komentarz pt. SB 31 MAJA 2026 O 16:24 zawiera jednak trafne spostrzeżenia?

  40. do Anan Kofan pisze:

    Są leżą na placu MPGK i ułożone są na placu kościoła NPNMP

  41. Dworzec kolejowy w Gronowie Elbląskim przejdzie kompleksową modernizację. 🌞 A W BUSKU-ZDROJU? pisze:

    Dworzec kolejowy w Gronowie Elbląskim przejdzie kompleksową modernizację. PKP zakończyło już etap projektowy i ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych.

    https://podroze.wprost.pl/turystyka/12345861/pkp-modernizuje-zabytkowy-dworzec-bedzie-wygladal-jak-z-bajki.html

  42. CBA do: do Anan Kofan 2 czerwca 2026 o 07:08 pisze:

    „Są leżą na placu MPGK i ułożone są na placu kościoła NPNMP”
    Jesteś pewien, że ta kostka na placu kościoła NPNMP to kostka z rozebranej nawierzchni Al. Mickiewicza ?! Ja jestem pewien na 100 % że to inna kostka i mogę to udowidnić.

  43. Burmistrz przez radnego nie kupi jednak działki z ruiną u zbiegu ulic Boh.Warszawy i Różanej pisze:

    Burmistrz nie kupi jednak działki z ruiną u zbiegu ulic Boh.Warszawy i Różanej przy ul. Różanej, na kupno której radni dali zgodę burmistrzowi na poprzedniej sesji. Zdaniem burmistrza Szydłowskiego winny temu jest radny Maroński.: https://youtu.be/_GY8iu2uDcY?t=4078

  44. odpowiedz na Anan Kofan pisze:

    tak, dwie wywrotki jest zawiezionych do kościoła na rynku.

  45. Do powyżej 2 czerwca 2026 o 09:44 pisze:

    ” tak, dwie wywrotki jest zawiezionych do kościoła na rynku.” Dwie wywrotki kostki granitowej trafiło do kościoła na rynku piszesz. Dwie wywrotki kostki troche są warte. To była darowizna czy sprzedaż? Jeśli to była darowizna to czy został zapłacony podatek od darowizny i kto go zapłacił?
    Jeśli to była sprzedaż to czy są rachunki to potwierdzające i ile to kosztowało? Proszę o wyjaśnienie tych kwestii.

  46. Koperta do : Burmistrz przez radnego nie kupi jednak działki z ruiną u zbiegu ulic Boh.Warszawy i Różanej 2 czerwca 2026 o 09:27 pisze:

    Przy handlu nieruchomościami standardem jest stosowna prowizja dla biura nieruchomości liczona od wartości transakcji. Jeśli sprzedaż nie dochodzi do skutku to i prowizja nie jest wypłacana. Nie ma że boli.

  47. Brukarz do: odpowiedz na Anan Kofan 2 czerwca 2026 o 09:44 pisze:

    „tak, dwie wywrotki jest zawiezionych do kościoła na rynku.” Kostka granitowa przy kościele NPNMP jest to drobna kostka. Taką drobnicą nie brukowało się ulic, bo by się rozleciały w krótkim czasie. Albo więc nie masz zielonego pojęcia o tym co piszesz, albo celowo i świadomie kłamiesz.

  48. Teoretyk do: Burmistrz przez radnego nie kupi jednak działki z ruiną u zbiegu ulic Boh.Warszawy i Różanej 2 czerwca 2026 o 09:27 pisze:

    Standardowa prowizja pośrednika nieruchomości w Polsce wynosi zazwyczaj 2–4% wartości transakcji netto, najczęściej 3%. Z 300.000 zł 3% to 9.000 zł. I ja bym był poirytowany gdyby 9.000 zł przeszło mi obok nosa.

  49. Ciekawski pisze:

    Kto redaguje nowy buski portal?
    facebook.com/61590284832477/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl