VI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju- Transmisja LIVE ◙ Miasto i gmina Busko-Zdrój po roku 2023. Urodzenia, zgony, małżeństwa i rozwody. Raport demograficzny - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

VI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju- Transmisja LIVE ◙ Miasto i gmina Busko-Zdrój po roku 2023. Urodzenia, zgony, małżeństwa i rozwody. Raport demograficzny

23 września 2024 | UMiG Busko-Zdrój | busko.com.pl 17.09.2024 | infoBusko.pl 17.09.2024 | | 52 komentarze
W czwartek, 26 września 2024r. o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju przy al. Mickiewicza 10, odbędzie się VI Sesja Rady Miejskiej. Zapraszamy do oglądania transmisji LIVE. informuje 17.09.2024 za UMiG Busko-Zdrój portal busko.com.pl

Proponowany porządek VI sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju zwołanej na dzień 26 września 2024r. [ pdf ].

VI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju obejmuje następujący projekt porządku obrad.

1. Otwarcie sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołów z III Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju oraz IV i V Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju.
5. Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój za okres międzysesyjny.
6. Podjęcie uchwał Rady Miejskiej:

  • W sprawie określenia wstępnej lokalizacji przystanków autobusowych na terenie Gminy Busko-Zdrój w miejscowościach Radzanów i Żerniki Górne (druk nr VI/75/2024).
  • W sprawie zmiany uchwały Nr XIII/154/2011 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju z dnia 29 grudnia 2011 r. dotyczącej przekształcenia zakładu budżetowego pod nazwą: Miejski Dworzec Autobusowy w Busku-Zdroju w jednostkę budżetową pod nazwą: Zakład Usług Komunalnych w Busku-Zdroju oraz likwidacji jednostki budżetowej pod nazwą: Zarząd Zieleni Miejskiej w Busku-Zdroju (druk nr VI/76/2024).
  • W sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości komunalnej (druk nr VI/77/2024).
  • W sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy i najmu na okres do 3 lat (druk nr VI/78/2024).
  • W sprawie zmiany Uchwały Nr LVIII/704/2023 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt i maksymalnej wysokości opłaty za wyżywienie dziecka w Publicznym Żłobku „Malucholandia” w Busku – Zdroju oraz warunków częściowego zwolnienia od ponoszenia opłat (druk nr VI/79/2024).
  • W sprawie zmiany uchwały Nr XLVII/554/2022 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy w Busku-Zdroju oraz nadania jej statutu (druk nr VI/80/2024).

7. Informacja dotycząca realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych Gminy Busko-Zdrój za I półrocze 2024 roku.
8. Informacja w zakresie planu budowy i remontów sieci kanalizacji sanitarnej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Buku-Zdroju.
9. Informacja o publicznym transporcie zbiorowym o charakterze użyteczności publicznej w 2024 roku oraz planach w tym zakresie.
10. Raport nr 1 z monitoringu Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Buska-Zdroju na lata 2022-2030.
11. Sprawy różne.
12. Zamknięcie Sesji Rady Miejskiej.

○ źródło: UMiG Busko-Zdrój / busko.com.pl♂

◙ Podobne informacje:

Świętokrzyskie stoi w obliczu olbrzymiego problemu demograficznego. Najbardziej dotknięte miasta regionu straciły ponad 20% swojej populacji. Oto miejscowości, z których ubywa mieszkańców

Tomasz Lewiński: List do Zarządu Miasta i Gminy Busko-Zdrój: Propozycje związane z perspektywą rozwoju miasta i gminy Busko-Zdrój

V Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju- 10 września 2024r., o godz. 13:00 [ Transmisja LIVE ]

IV Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju- Transmisja LIVE

III Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – Transmisja LIVE

II Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – Transmisja LIVE

bcpl: I Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju – Transmisja LIVE | JKR: Gratulacje i życzenia

nm: Nowy deptak i rynek w Busku zachwycają. Będą ogromne drzewa w donicach, mnóstwo restauracji i efektowna fontanna. Zobacz zdjęcia i film | JKR: pożyjemy, zobaczymy… [FOTO, VIDEO]

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

52 odpowiedzi na “VI Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju- Transmisja LIVE ◙ Miasto i gmina Busko-Zdrój po roku 2023. Urodzenia, zgony, małżeństwa i rozwody. Raport demograficzny”

  1. Bolek pisze:

    Ciekawy jestem czy na tej Sesji Pani Przewodnicząca wygłosi płomienną mowę w formie kazania skierowaną do nas wyborców, tak jak to było na ostatnim posiedzeniu. Zdaniem Pani Przewodniczącej za dużo skarg wpływa od mieszkańców. No cóż, widocznie tak działa UMIG i jednostki, że są powody do skarg. Trzeba dobrze rządzić i dobrze pracować, a lud skarg wnosił nie będzie. Zresztą jak coś nie odpowiada Pani Przewodniczącej, to może się przecież zrzec mandatu Radnej. Nikt jej na siłę w Radzie Miasta nie trzyma, a skoro jak na razie tam jest i pobiera dietę, to trzeba po prostu pracować i robić to, za co ma Szanowna Pani Przewodnicząca płacone. Żadnej łaski nie robi, bo za darmo nie pracuje.
    Taka jest moja prywatna opinia w tych tematach, z którą można się oczywiście zgadzać lub nie.

  2. 85 lat temu sowieci napadli na Polskę. Kielce pamiętają. A czy Busko pamięta?.... pisze:

    https://radiokielce.pl/1229020/85-lat-temu-sowieci-napadli-na-polske-kielce-pamietaja/

  3. Zbiorniki retencyjne pod Kłodzkiem. Oto dlaczego nie powstały. Powrót do tej sprawy już jest kłopotem dla kilku polityków i ekologów wspierających w 2019 roku protest przeciwko budowie zbiorników retencyjnych w powiecie kłodzkim. pisze:

    Na uczestników dawnego protestu spada właśnie lawina bezlitosnej krytyki, że przez nich nie udało się zapobiec klęsce żywiołowej 2024 roku. „To wasza wina”, „O takich ludziach powinno się uczyć w szkołach”, „Nie chcieliście oddać domów i teraz woda sama zabrała”, „Zniszczyliście życie setkom ludzi. Powinni was pozamykać” – takie zarzuty padają w mediach społecznościowych

    https://wiadomosci.wp.pl/zbiorniki-retencyjne-pod-klodzkiem-oto-dlaczego-nie-powstaly-7072066825145248a

  4. Czy tak być powinno? A Wy co o tym sądzicie? pisze:

    https://echodnia.eu/swietokrzyskie/michal-maronski-byly-wiceburmistrz-buskazdroju-pracuje-w-kazimierzy-wielkiej-jego-zdaniem-jest-utorzenie-popularnego-uzdrowiska/ar/c1-18806245

    Na Echo Dnia widnieje artykuł pt. „Michał Maroński, były wiceburmistrz Buska-Zdroju pracuje w Kazimierzy Wielkiej. Jego zdaniem jest utworzenie popularnego uzdrowiska.”

    Czytamy w nim, że:
    „Michał Maroński od czerwca 2024 w Kazimierzy Wielkiej pełnił obowiązki naczelnika wydziału inwestycji.”
    „Michał Maroński na początku września 2024 został głównym specjalistą do spraw promocji i rozwoju w Urzędzie Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej. Zajmuje się wdrażaniem w życie koncepcji kazimierskiego uzdrowiska.”

    Michał Maroński jest Radnym Rady Miejskiej w Busku-Zdroju i równocześnie będzie zajmował się jako główny specjalista budową uzdrowiska w Kazimierzy Wielkiej. Oczywistym jest, że takie uzdrowisko będzie konkurencją dla Buska, choćby z racji tego, że z Krakowa do Kazimierzy Wielkiej jest bliżej niż do Buska. W Biblii czytamy: „Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi.”

    Stawiam pytanie pod publiczną dyskusję: czy nie mamy tu do czynienia z konfliktem interesów?
    W mojej prywatnej opinii zachodzi tu konflikt interesów. Uważam, że Pan Maroński, skoro zdecydował się pracować dla Kazimierzy Wielkiej, powinien zrzec się mandatu Radnego RM w Busku-Zdroju. A Wy co o tym sądzicie?

  5. UBZ pisze:

    Tak zgadza się umowa o zakazie konkurencji to się nazywa

  6. Kazimierz Wielki do Czy tak być powinno? A Wy co o tym sądzicie? pisze:

    Pan Michał Maroński pracując kilka dobrych lat na „frontowym” stanowisku wiceburmistrza Buska pod Sikorą przyswoił sobie bogatą wiedzę na temat ogólnie mówiąc Gminy Busko-Zdrój i zdobył duże doświadczenie w jej zarządzaniu. Prywatnie uważam, że jego wiedza jest większa od wiedzy nowego burmistrza Szydłowskiego i jego 2 zastępców Wieczorka i Kaczochy razem wziętych. Dlatego gdybym to ja był burmistrzem, kierując się rozumem i dobrem Buska właśnie młodego, doświadczonego i z dużą aktualną wiedzą Pana Marońskiego wziałbym na swojego zastępcę, a nie emeryta Wieczorka i bankowca Kaczochę.

  7. Kmicic pisze:

    Powodzie pokazują jak jesteśmy przygotowani do zadań ochrony i obrony Cywilnej. Mogę spokojnie założyć że gmina i powiat buski poziomem nie odbiega od średniej krajowej. Bardzo mnie niepokoi fakt że nasi włodarze nie zarządzili przeglądu stanu chociażby istniejących procedur i posiadanych zasobów które mogły by być wykorzystane w procesach kryzysowych. Widać jak na dłoni że wybrańcy nie radzą sobie z zarządzaniem kryzysem i działaniami pod presją i trzeba ich zastępować wyszkolonymi do tego fachowcami – i to nie ich wina. Może poszkodowani zaczną w następnych wyborach sprawdzać CV nie portrety na mieście. Wracając do Buska myślę że czas byśmy jako mieszkańcy wiedzieli na co możemy liczyć przy pełnym spektrum zdarzeń kryzysowych. Jak miasto i gmina jest przygotowana do ochrony i obrony cywilnej ludzi, infrastruktury i miasta. Jak to jest istotne widać, Rząd i Państwo długo się organizuje szybsza jest TV, fundacje, Owsiak, firmy i ludzie. Rząd do dziś nie wskazał numeru konta do wsparcia powodzian i nie zajmuje się logistyką i zarządzaniem zasobami dalej pracuje nad ustawą o ochronie ludności i OC więc i my w kryzysie musimy liczyć na siebie. Czym szybciej stworzymy mądrą strategię identyfikacji zagrożeń i podatności oraz stworzymy procedury pozyskiwania i dystrybucji zasobów tym sprawniej będziemy zarządzać w sytuacjach kryzysowych ABC. W tym zakresie zerowy audyt jest niezbędny musimy się dowiedzieć w którym miejscu jesteśmy. Jak ktoś myśli podobnie to zapraszam do dyskusji i propagowania ww tematyki wśród znajomych i bliskich. Znajdźmy sposób by włodarze przedstawili na co możemy liczyć. Zdawanie się na ankiety i głosowania zmanipulowanych mieszkańców jest mało miarodajne, tymi sprawami muszą się zajmować wykształceni fachowcy, nie lekarze, nauczyciele i politycy uważający że zarządzanie to pestka, oni często nawet nie wiedzą że niewiedzą. Pozdrawiam wszystkich kumatych

  8. A moja prywatna opinia w tym temacie jest następująca: pisze:

    Wyobraźmy sobie taką sytuację:
    W Busku jest firma. Właściciel zatrudnia pracownika, który wykonuje określone prace na rzecz tej firmy, ma określoną wiedzę o niej, o jej działalności, o całej specyfice funkcjonowania, etc. W Kazimierzy Wielkiej powstaje właśnie taka sama firma, w tej samej branży i o tym samym profilu, co firma działająca w Busku. Pracownik ten zatrudnił się równocześnie także w Kazimierzy Wielkiej, w tej nowo powstającej firmie, i będzie odpowiadał tam za jej budowę, rozruch i działanie, a firma ta będzie konkurencją wobec firmy z Buska.
    Czy buski pracodawca będzie dalej zatrudniał tego pracownika, czy go natychmiast zwolni, ze względu na „konflikt interesów?”
    Czy sytuacja z Panem Marońskim nie jest taka sama?
    Panie Maroński, czy nie widzi Pan oczywistego, w mojej opinii, konfliktu interesów? Jeśli ma Pan poczucie etyki, a powinien Pan takowe mieć jako radca prawny, to powinien Pan się zachować etycznie i zrezygnować z bycia radnym w Busku, albo zrezygnować z pracy w Kazimierzy Wielkiej.
    Panie Maroński czy ma Pan odwagę i czy potrafi Pan się zachować w tej sytuacji „tak, jak trzeba”?

  9. "Uśmiechnięty gang. Ich znakiem rozpoznawalnym jest osiem gwiazdek" pisze:

    Mocne wystąpienie Patryka Jakiego w Parlamencie Europejskim. „Uśmiechnięty gang. Ich znakiem rozpoznawalnym jest osiem gwiazdek”
    https://wpolityce.pl/polityka/706613-mocne-wystapienie-patryka-jakiego-w-pe-usmiechniety-gang

  10. 😉 pisze:

    Co do wiedzy pana Marinskiego i Pana Wieczorka to chyba bym polemizował…

  11. Są wyniki audytu Enei: Fikcyjne posady, miliony strat na innowacjach i kampania wyborcza. KIEDY AUDYT GMINY B-Z? pisze:

    Są wyniki audytu Enei: Fikcyjne posady, miliony strat na innowacjach i kampania wyborcza

    W Grupie często zatrudnione były osoby fikcyjne, a jedna z naszych spółek – Enea Innowacje – przez 8 lat nie zrealizowała żadnego projektu, a mimo to skonsumowała 50 mln zł – wyliczyła najciekawsze informacje wynikające z audytów jakich dokonano w Grupie Enea, wiceprezes ds. finansowych Dalida Gepfert. To druga co do wielkości spółka elektroenergetyczna w kraju.
    https://www.parkiet.com/energetyka/art41161591-sa-wyniki-audytu-enei-fikcyjne-posady-miliony-strat-na-innowacjach-i-kampania-wyborcza

  12. Szmal pisze:

    Panie Burmistrzu czy sprzedanie w ostatnim czasie „kibla Wąsowicza” za jeśli pamiętam 1000 złotych, gdy ponoć sam automat wrzutowy zainstalowany w nim jest wart duuużo więcej, nie budzi u Pana podejrzeń, że doszło do niegospodarności?

  13. Grażyna Majewska, dotychczasowa dyrektor Miejskiego Centrum Kultury imienia Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej została w piątek, 20 września odwołana ze stanowiska. pisze:

    Grażyna Majewska, dotychczasowa dyrektor Miejskiego Centrum Kultury imienia Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej została w piątek, 20 września odwołana ze stanowiska. Jak poinformował Urząd Miasta powodem decyzji był brak wyrażenia przez nią zgody na audyt wewnętrzny. Była dyrektor nie zgadza się z decyzją, gdyż jej zdaniem audyt miał być wykonywany niezgodnie z prawem.
    https://skarzyskokamienna.naszemiasto.pl/odwolano-grazyne-majewska-dyrektorke-miejskiego-centrum/ar/c1-9799515

  14. Modraszka pisze:

    Czy to prawda panie burmistrzu, że 2 września b.r. gdy doszło do wycieku wody siarkowej i zatrucia kilku osób w jednym z obiektów przy ul. 1 Maja w Busku Zdroju służby ratownicze miały problem z szybkim dotarciem na miejsce zdarzenia, ponieważ zostały zablokowane przez słupki zastawiające wjazd na ul. 1 Maja, które to nie chciały się opuścić i schować? Czy to prawda, że przez to stracony został bezcenny czas na udzielenie skutecznej pomocy ofiarom zatrucia? Jeśli to jest prawda to czy zostaną ustaleni winni tego zablokowania służb i zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności za spowodowanie opóźnienia akcji ratunkowej?

  15. Obwodnica Starachowic już gotowa. Tymczasem w Busku ma powstać ponoć drugi dworzec autobusowy, drugi dworzec kolejowy, drugi dom zdrojowy i centrum nauki o wodzie i siarce pisze:

    https://radiokielce.pl/1230499/obwodnica-starachowic-juz-gotowa/

  16. Collegium Tumanum pisze:

    Jaki kierunek i na jakiej uczelni skończyła przewodnicząca Justyna Nurkówna z Rady Miejskiej w Busku-Zdroju?
    Wydaje się, że bardzo wszechstronny, jeśli przed laty pracowała w biurze podróży PKS Busko (a nawet była tam w Radzie Nadzorczej!), potem dział mieszkaniowy MPGK Busko, potem MGOPS, a teraz nawet Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oczywiście też w Busku.

  17. mieszkaniec do Pana Burmistrza pisze:

    Panie Burmistrzu, już ponad dwa lata temu Redaktor Kruk opublikował artykuł: „nm: Trwa remont na 1 Maja w Busku. Ludzie mocno się niecierpliwią [ZDJĘCIA] 🟥 JKR: Gdzie się podziało 15 milionów złotych?” (infobusko.pl/nam-trwa-remont-na-1-maja-w-busku-ludzie-mocno-sie-niecierpliwia-zdjecia-jkr-gdzie-sie-podzialo-15-mln/). Porównał w nim ile zarządzana przez burmistrza Sikorę Gmina Busko-Zdrój wydała na przebudowę Alei Mickiewicza i ile kilka lat później na podobną co do wielkości przebudowę ulic 1 Maja i Rzewuskiego. W artykule podane jest, że przebudowa Mickiewicza kosztowała ok. 25 mln złotych, a przebudowa 1Maja i Rzewuskiego kilka lat później tylko 10,5 miliona złotych. Redaktor zadał więc publicznie pytanie:”Gdzie się podziało 15 milionów złotych?”. Nie słyszałem by ktoś udzielił Redaktorowi odpowiedzi na to pytanie. Czy Pan Burmistrz mógłby pochylić się nad tym zasygnalizowanym tematem i udzielić odpowiedzi skąd taka ogromna rozbieżność finansowa?

  18. Miękkie lądowanie tłustych kotów PiS. O pracę mogą się pokłócić, ale większość spada na cztery łapy pisze:

    Miękkie lądowanie tłustych kotów PiS. O pracę mogą się pokłócić, ale większość spada na cztery łapy
    https://kielce.wyborcza.pl/kielce/7,47262,31288896,tluste-koty-pis-o-prace-moga-sie-poklocic-ale-wiekszosc-spada.html

  19. PAP: Małopolska stawia na innowacje i chce przyciągnąć inwestorów pisze:

    Małopolska stawia na innowacje i chce przyciągnąć inwestorów

    Międzynarodowe partnerskie kontakty wspomagają instytucje i przedsiębiorców z województwa małopolskiego. „Jesteśmy w stanie tworzyć innowacje i przyciągać kapitał. Trzeba tylko zwiększyć promocję naszego regionu” – stwierdził Rafał Kosowski, dyr. Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego, uczestnik debaty „Międzynarodowe partnerstwa Małopolski: mosty do innowacji i rozwoju” na Forum Krynica 2024.

    Materiał wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/malopolska-stawia-na-innowacje-i-chce-przyciagnac-inwestorow

    Małopolska to szczególny region na mapie Polski. Gospodarz Igrzysk Europejskich, partner pomagający Ukrainie w związku z trwającą na jej terenie wojną i dwukrotny laureat prestiżowej nagrody w konkursie Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości.

    „Mamy ambicje, aby stać się numerem jeden w Polsce, jeżeli chodzi o innowacje. Na razie woj. mazowieckie jest na czele rankingów, ale spróbujemy zostać liderem. Zgłaszamy coraz więcej patentów, mamy najszybszy superkomputer w Polsce. Nasz region jest pożądanym partnerem, który gwarantuje wysoką jakość potencjalnych inwestycji” – stwierdził Rafał Kosowski, dyr. Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

    Małopolska jako jedyna z 300 europejskich regionów od kilku tygodni może się poszczycić kolejnym wyróżnieniem EKR za przyszłościową wizję rozwoju i wspierania przedsiębiorczości. Nagroda jest efektem działania na rzecz współpracy z ukraińskimi instytucjami otoczenia biznesu, przedsiębiorcami oraz wsparciem Ukrainy w jej odbudowie i europejskich aspiracjach.

    „Bez partnerstw z zachodnimi organizacjami mostów innowacji się nie zbuduje. Dlatego tak ważne jest tkanie sieci: wspólnych działań i pracy w różnych sektorach. To niezwykle żmudna, mrówcza praca, ale konieczna, aby nasz region stał się atrakcyjny dla inwestorów” – powiedział dr hab. Andrzej Kulig, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego.

    Za najlepszy przykład sieciowania dr inż. Michał Wieczorek, dyrektor Centrum Zrównoważonego Budownictwa, uznał sieć „Łukasiewicz-Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych”. „Chcemy przyspieszać transfer myśli innowacyjnej i wiedzy wprost do przemysłu. Nie jest to proste, gdyż często przedstawiciele przedsiębiorstw oczekują od razu nowych technologii i rozwiązań. Często wymaga to czasu, ale współpraca przynosi wymierne efekty obu stronom” – zauważył dr Wieczorek.

    O specyfice tzw. klastrów mówił z kolei dr inż. Andrzej Czulak, prezes Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych, szef MCH2. „Klaster zajmuje się wybranym sektorem biznesu. W naszym regionie >>produkujemy<< świetnych specjalistów, ale pracują oni dla zachodnich koncernów. To ważne, aby młodych, zdolnych ludzi z Małopolski zachęcić do pracy dla rodzimego przemysłu. Firmy z Małopolski mają potencjał, aby budować, a nie tylko być podwykonawcami. My staramy się im pomóc” – stwierdził dr Czulak.

    Prof. Marek Brzeżański z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej wskazał podczas debaty, iż nasz kraj stoi przed niebywałą szansą, aby wejść do grona liderów Europy. „Polacy przestali być postrzegani jako biedny naród. Stajemy się konkurentem dla krajów Zachodu, a Unia Europejska otwarcie mówi, iż chce sięgnąć po nasz potencjał naukowo-badawczy” – oświadczył prof. Brzeżański.

    Małopolska aktywnie wspiera innowacyjne przedsiębiorstwa poprzez projekty takie jak Małopolskie Centra Transferu Wiedzy SPIN, oferując doradztwo w zakresie transformacji cyfrowej i zielonej gospodarki.

    Region realizuje również inicjatywy w dziedzinie technologii wodorowych i kosmicznych, w tym Małopolskie Centrum Innowacyjnych Technologii Magazynowania i Transportu Wodoru. Członkostwo w Sieci Europejskich Regionów Wykorzystujących Technologie Kosmiczne (NEREUS) pozwala Małopolsce na udział w kształtowaniu europejskich polityk kosmicznych, co przynosi korzyści regionalnej gospodarce i mieszkańcom.

    „Największą wartością Małopolski są jej mieszkańcy. Region stwarza dobre warunki do rozwijania swoich talentów, zdobywania wykształcenia na doskonale przygotowanych uczelniach, podnoszenia swoich kompetencji. Małopolska prężnie się rozwija, odważnie łącząc tradycję z nowoczesnością” – podsumował Rafał Kosowski.

    Krynica Forum to wyjątkowe miejsce na konferencyjnej mapie Polski, przestrzeń pogłębionej debaty o najważniejszych wyzwaniach stojących przed naszą ojczyzną. W tegorocznej edycji szczególny nacisk został położony na strategiczne zagadnienia związane ze wzmacnianiem bezpieczeństwa narodowego, odporności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

  20. W BZ nie ma żadnych zastrzeżeń? pisze:

    Sypią się zawiadomienia do prokuratury z państwowych spółek. To dopiero początek
    https://www.money.pl/gospodarka/sypia-sie-donosy-z-panstwowych-spolek-to-dopiero-poczatek-7074078366088128a.html

  21. Kmicic pisze:

    do PaP Małopolska.
    Świętokrzyskie nie gorsze ale spadochroniarze o nas nie zadbają. Kieleckie klany PSL dbają o swoich i utwalenie władzy cała reszta to wynik promowania swoich „specjalistów od wszystkiego”. oraz akceptacja przetrwalników dla przegranych a nuż się przydadzą jutro. Kieleckie biznesy to takie zardzewiałe kładki w nowych technologiach, dobrze że mało rzek bo dawno popłynelibyśmy do morza (jak morze Chęcińskie). Mała studnia mali ludzie. PIS powyrzucał ludzi myślących inaczej z roboty PO obiecało ich przywrócić a PSL już je obsadziło swoimi, mając gdzieś tych niesłusznie wyrzuconych ich kompetencje i doświadczenie. Jest gorzej jak było bo organizm zarządzania ssie jeszcze więcej pijawek które przecież nie myślą. To moja prywatna ocena faktów dotyczących także mojej osobistej sytuacji. Pozdrawiam szczególnie kumatych

  22. BMW do Kmicic pisze:

    Wniosek jaki mi się nasuwa jest taki, że filozofia Bierny Mierny ale Wierny trwa nadal i ma się dobrze, bez względu na to kto rządzi.

  23. Czy samorząd województwa będzie musiał zwrócić 4,5 mln zł do budżetu państwa? Pytają o to marszałek województwa Renatę Janik politycy Platformy Obywatelskiej. pisze:

    Czy samorząd województwa będzie musiał zwrócić 4,5 mln zł do budżetu państwa? Pytają o to marszałek województwa Renatę Janik politycy Platformy Obywatelskiej. – Nie chciałabym, żeby moje wnuki stały się ofiarą tego, że ktoś nie może znieść, że wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość – odgraża się marszałkini. – Pani zbyt emocjonalnie na to reaguje – komentuje z kolei radny Arkadiusz Bąk z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

    Przypomnijmy, według niego oraz posła Romana Giertycha z KO – Renata Janik, działaczka Prawa i Sprawiedliwości, piastując wysokie stanowisko w samorządzie województwa, przyznała dotację dla firmy prowadzonej przez jej zięcia. Chodzi konkretnie o ponad 4 mln zł unijnej dotacji dla firmy Ekoenergia, którą zarządza Łukasz Dziedzic, zięć marszałek Renaty Janik. Ona sama broni się, że umowa, której dotyczy sprawa, jest związana z konkursem ogłoszonym i ocenionym w czasie kadencji poprzedniego zarządu województwa, a działania posłów KO były świadomym przedwyborczym oszczerstwem.

    Lucjan Pietrzczyk znów zabiera głos w tej sprawie. Po otrzymaniu odpowiedzi na swoją interpelację poselską sugeruje, że samorząd województwa będzie musiał z własnych funduszy pokryć koszty dotacji udzielonej firmie zięcia marszałek Renaty Janik, ponieważ nie wystąpiono o certyfikację środków do Komisji Europejskiej.
    – Wskutek tego, że marszałek Janik zadziałała nieprofesjonalnie i niekompetentnie, to firma otrzyma pieniądze, ale nie unijne, lecz nasze, wszystkich mieszkańców województwa. Żadna inna firma nie mogłaby na coś takiego liczyć – mówi.

    przedstawia nowe fakty, wskazując że firma zięcia marszałek Renaty Janik była – tu cytat – „chroniona”, gdy starała się o dotację.

    – Przy staraniu się dotację, firma musi przedstawić jej zabezpieczenie finansowe wynoszące 140 procent wartości dotacji. W przypadku tej konkretnej firmy takiego zabezpieczenia nie było. Wynosiło ono 28 procent wymaganej wartości dotacji. Początkowo zespół wyznaczony w urzędzie marszałkowskim odrzucił to zabezpieczenie, a po kilku dniach je przyjął, uznając że po otrzymaniu dotacji firma zyska na wartości. Były to przewidywania, nie zaś ocena wartości realnej. Nie znam innego podobnego przypadku. Istnieje podejrzenie, że stało się tak dlatego, że chodziło o firmę zięcia. To jest nepotyzm – ocenia

    I tak dalej: radiokielce.pl/1231258/emocje-na-sesji-sejmiku-powodem-dotacja-dla-firmy-ziecia-marszalkini/

  24. Mieszkaniec pisze:

    Panie nowy burmistrzu Jerzy Szydłowski dziś mija bodaj 140 dni Pana rządów w Gminie Busko-Zdrój.
    To chyba wystarczający czas by „ogarnąć buskie miejsko-gminne gospodarstwo” i zacząć sprzątanie po poprzedniku, po którym w mojej opinii zostało co nieco do wyjaśnienia, wyprostowania, poprawienia.

    Jedną z takich rzeczy są fałszerstwa, do których ponoć doszło przy głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim 2024. Z mediów dowiedziałem się, że niestety nie udało się znaleźć sprawców tych fałszerstw. Dziwi mnie to bardzo gdyż często gęsto słyszę, że internecie nic nie ginie i da się namierzyć każdego.

    Drugą sprawą cięższego kalibru finansowego są rzekome nieprawidłowości w działaniu kanalizacji sanitarnej w części uzdrowiskowej Buska. 9 grudnia 2021 r. na swoim facebooku Kamil Oliwkiewicz, mieszkający przy ul. Kusocińskiego, obecny radny Rady Miejskiej, napisał: „Witam wszystkich serdecznie. W ostatnim czasie złożyłem zawiadomienia o nieprawidłowościach w działaniu kanalizacji sanitarnej w części uzdrowiskowej Buska. Zawiadomienia otrzymała m.in Wojewódzka Inspekcja Sanitarna z uwagi na możliwość skażenia gleby i stwarzania zagrożenia epidemicznego. Sprawę przyjął do zbadania także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Pismo wraz z opisami sprawy i dokumentacją fotograficzną otrzymał także zarząd Wód Polskich.” . Te nieprawidłowości działaniu kanalizacji sanitarnej mają wynikać z tego, że jakoby w trakcie wykonywanej kilka lat temu rewitalizacji kanalizacji sanitarnej w części uzdrowiskowej Buska zostały podobno zmniejszone przekroje rur kanalizacyjnych co spowodowało zmniejszenie ich przepustowości. Szerzej o tym jest napisane w artykule „nm: Czy w Busku doszło do fałszerstw przy głosowaniu na Budżet Obywatelski 2024 ?! Sprawą zajmuje się buska policja”. Poniżej jego fragment:

    ”’Podczas ulew, które wystąpiły latem 2021 roku, spadły takie ilości wody, że Busko-Zdrój zamieniło się w jedno wielkie jezioro. Szczególnie trudna sytuacja była na ulicy Kusocińskiego, gdzie zalane zostały całe posesje. Mieszkańcy skarżą się, że po ustąpieniu wody na podjazdach i podwórkach znajdowali kawałki kału, zużyte prezerwatywy, podpaski i pieluchy. Ich zdaniem, modernizacja kanalizacji sanitarnej, odprowadzającej ścieki, która została przeprowadzona w ubiegłej dekadzie była źle zrobiona, dodatkowo mogło tam dojść do przestępstw.
    – Sprawa wyszła na jaw podczas letnich nawalnych deszczy. W momencie, kiedy zaczyna lać deszcz, z połowy Buska spływają do nas wody opadowe. To wszystko się nie mieści i z kanalizacji sanitarnej zaczyna wybijać woda. Zalewa całą dzielnicę. Wszystko jest podtopione. Wylewa się nawet 800 metrów dalej. Przelewa się przez ogrodzenia. Wchodzi do piwnic, na podwórka, do garaży. – mówi Kamil Oliwkiewicz, mieszkaniec ulicy Kusocińskiego.

    – Dotarliśmy do dokumentów, które pokazały, jak niepoważnie miasto podeszło do problemu. W umowie z firmą było zapisane, że podczas remontu miano użyć specjalnej technologii, dzięki której nie trzeba będzie rozkopywać całej ulicy. Koszt robót miał być duży – 4 700 000 złotych, jednak brak wykopów to znaczne udogodnienie dla mieszkańców. Umowa jednak została skonstruowana w ten sposób, że jeśli wystąpią jakieś trudności, możliwa jest zmiana technologii. Za tę samą cenę – tłumaczy.

    Według interpretacji dokumentów, którą przedstawiają mieszkańcy, rura odprowadzająca wodę po remoncie miała mieć 50 centymetrów średnicy, w rzeczywistości ma zaledwie 25.

    – Zmiana technologii oczywiście nastąpiła. Za gorzej wykonaną pracę gmina zapłaciła po staremu 4,7 miliona złotych. Według rozmów, które przeprowadziłem z pracownikami firm zajmujących się zakładaniem kanalizacji, takie roboty są warte co najwyżej 700 000 złotych. Pytam się więc, na co poszły pozostałe cztery miliony – mówi Kamil Oliwkiewicz.”’

    Panie Burmistrzu czy w tej sprawie zostało przeprowadzone jakieś postępowanie wyjaśniające? Czy UMiG zajął się zasygnalizowanymi przez p. Kamila Oliwkiewicza nieprawidłościami? Czy w ciągu minionych prawie 3 lat udało się sprawdzić np. czy rzeczywiście jak twierdził p. Oliwkiewicz rura odprowadzająca wodę po remoncie miała mieć 50 centymetrów średnicy, w rzeczywistości ma zaledwie 25? Taka weryfikacja nie przekracza chyba możliwości UMiG?

    Zasygnalizowane przez p. Kamila Oliwkiewicza nieprawidłowości są bardzo poważne. Uważam, że obowiązkiem burmistrza jest sprawdzenie ich wiarygodności. Jeśli się okaże, że p. Oliwkiewicz rozpowszechniał fałszywe informacje to moim zdaniem powinien zostać z tego tytułu ukarany, tym bardziej, że jest on sobą publiczną, radnym Rady Miejskiej. Jeśli się okaże , że informacje pana Oliwkiewicza są prawdziwe, że doszło do nieprawidłowości to sprawa ta powinna zostać zgłoszona na Policję i Prokuraturę. Nie wyobrażam sobie, że w tym przypadku , podobnie jak przy fałszerstwach przy Budżecie Obywatelskim , nie uda się ustalić sprawców.

    Panie burmistrzu Jerzy Szydłowski będę wdzięczny za udzielenie nam mieszkańcom odpowiedzi na postawione powyżej pytania podczas jutrzejszej Sesji Rady Miejskiej.

    12.12.2021 KO: „złożyłem zawiadomienia o nieprawidłowościach w działaniu kanalizacji sanitarnej w części uzdrowiskowej Buska.” | Czy „Oliwkiewicz to oderwany od rzeczywistości malkontent”? https://infobusko.pl/czy-oliwkiewicz-to-oderwany-od-rzeczywistosci-malkontent/

    14.12.2021 nm: Szykuje się potężna wojna o kanalizację w Busku. Grupa mieszkańców kontra władze miasta. Padają mocne słowa [FOTO] https://infobusko.pl/nm-szykuje-sie-potezna-wojna-o-kanalizacje-w-busku-grupa-mieszkancow-kontra-wladze-miasta-padaja-mocne-slowa-foto/

    20.12.2021 List do Redakcji: ? Kto w obszarze kanalizacji nie dochował należytej staranności? Kto powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności? https://infobusko.pl/list-do-redakcji-%f0%9f%86%98-kto-w-obszarze-kanalizacji-nie-dochowal-nalezytej-starannosci-kto-powinien-zostac-pociagniety-do-odpowiedzialnosci/

  25. Układy pisze:

    Kanalizacja to śmierdząca sprawa dla wydziału inwestycyjnego Umig i MPGK. Ktory zastępca burmistrza wtedy nadzorował to. Wszyscy mowua o nieprawidłowości i nic się nie robi. Krążą nazwiska osób odpowiedzialnych i nic. Trzeba zlozyc zawiadomienie do Prokuratora Generalnego

  26. Styropian do Układy pisze:

    ” Kanalizacja to śmierdząca sprawa dla wydziału inwestycyjnego Umig” ja też tak myślę. Moim zdaniem nie jedyna. Nie rozumiem niestety jak to jest, że mimo iż o tym mówi wiele osób to nikt, żadne służby, policja, prokuratura, cebeesie, NIK się tym nie zajmie. Ścigane są babcie klozetowe, sprzedawcy o brak paragonu, mechanicy o wymianę żarówki a takiej np wątpliwej jakości rewitalizacji kanalizacji w Busku zdaniem radnego Oliwkiewicza nikt się nie przyjrzy i nie prześwietli.

  27. Mam pytanie: pisze:

    Przewodnicząca Rady Miasta Justyna Nurek pracuje od września 2023 w MGBP (biblioteka) w Busku-Zdroju. Czy Przewodniczący Rady Miasta może pracować w jednostce podległej? Czy prawo na to pozwala? A jeśli nawet prawo pozwala, to czy taka sytuacja nie jest konfliktem interesów i sytuacją nieetyczną?

  28. Na busko.com.pl skasowali mi już dwa razy ten komentarz, więc tu go wklejam. pisze:

    Wyborca (2024-09-24 23:24:39)

    „Szanowni państwo, kochani mieszkańcy miasta i gminy Busko-Zdrój” – mówi Pan Szydłowski.

    Panie Szydłowski, jacy „kochani mieszkańcy”? Nie szklij Pan d..y. Coś Pan obiecywał w kampanii wyborczej? Miały być zmiany. My mieszkańcy mamy dość „syfu”, jaki panuje tu w Busku. Gdzie audyty, rozliczenia, zmiany? Dalej jest wszystko po staremu, tak jakby wogóle wyborów nie było. Nie rób Pan z nas mieszkańców idiotów, bo pamiętamy coś Pan obiecywał. Za co Pan bierzesz pensję? Zobowiązał się Pan do konkretnych rzeczy i dlatego głosowaliśmy na Pana, w tym ja i moja rodzina. Źle Pan postępuje. To Pana pierwsza i ostatnia kadencja. Wyleci Pan jak Wąsowicz po pierwszej kadencji. Wspomni Pan moje słowa za 4,5 roku.

  29. Wolność słowa zagwarantowana jest w Konstytucji RP. pisze:

    Fundamentem demokracji jest wolność słowa. Bez wolności słowa nie ma demokracji. Krytyka i wyrażanie opinii, w szczególności wobec osób, które są na publicznych stanowiskach, których wynagrodzenie pochodzi z podatków, którzy wydają pieniądze podatników, jest w demokracji szalenie ważna, a wręcz kluczowa. Chodzi o to, by społeczeństwo dokładnie wiedziało, co robią osoby na publicznych stanowiskach, bo gdy przyjdą wybory, to ludzie powinni mieć pełną wiedzę i dokonać ŚWIADOMEGO WYBORU. Wszelkie manipulacje, przekłamania, półprawdy, „cenzurowanie” informacji skutkuje tym, że ludzie są zmanipulowani, nieświadomi, a co za tym idzie ich głos jest niejako fałszywy. Manipulacje, kłamstwa i „cenzura” godzą jawnie w demokrację, gdyż wybory to „święto demokracji”, a żeby wybory były „uczciwe”, wyborcy muszą być dobrze poinformowani i świadomi swojego wyboru. Ktoś, kto stosuje taką czy inną formę „cenzury”, w mojej opinii, godzi w demokrację, godzi w jej fundament.
    Wolność słowa jest tak ważna, że została zagwarantowana w Konstytucji RP, w art. 54. „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.”
    Ktoś, kto stosuje „cenzurę”, w mojej opinii, łamie art. 54 Konstytucji RP.

  30. Burmistrz Nowego Jorku i jego urzędnicy na celowniku FBI pisze:

    Burmistrz Nowego Jorku i jego urzędnicy na celowniku FBI
    http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-pierwszy-taki-przypadek-w-historii-nowego-jorku-w-tle-korupc,nId,7823440#crp_state=1

  31. Czy to prawda, że w trakcie kampanii wyborczej Pan Szydłowski obiecywał przywrócenie do życia Ośrodka Zdrowia w Szczaworyżu? pisze:

    Jeśli to prawda to czy i kiedy Pan Burmistrz Szydłowski spełni tę swoją obietnicę wyborczą? Ponoć ta właśnie obietnica skłoniła wielu mieszkańców tamtego terenu do oddania głosu właśnie na niego w wiosennych wyborach burmistrza Buska-Zdroju. Honor nakazuje spełnić obietnicę.

  32. do mieszkańca pisze:

    Chyba trzeba być idiotą by podnosić kwestie OZ w Szczaworyżu. Ośrodek zlikwidowany 3 lata temu i koniec . Każdy by coś chciał a ja multikino w Busku.

  33. vevrev pisze:

    niestety P.Burmistrz wiele obiecywał aby tylko zostać Burmistrzem a jak już został to sami widzicie jak jest. Ale czas szybko leci P.Burmistrzu. Proszę wiedzieć, że w porównaniu z poprzednikiem on czyta komentarze:)

  34. Do 27 WRZEŚNIA 2024 O 15:31 pisze:

    Ależ słaby jest Twój komentarz… Jak tak można pisać… Multikino to rozrywka, a OZ służy ratowaniu zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Mądrym człowiekiem, a nie idiotą jest ten, kto wie, że społeczeństwo się starzeje, szczególnie w świętokrzyskiem, i jest coraz więcej seniorów. Jeśli ktoś się sprzeciwia OZ, to chyba brak mu empatii i zrozumienia potrzeb osób starszych, dla których przyjazd do Buska do przychodni to nie lada trud i wyzwanie.

  35. Do Pana Kmicica oraz mieszkańców ul. Młyńskiej pisze:

    „Ruszają roboty przy apartamentowcach Młyńska Ogrody 5 w Busku-Zdroju. Zobacz, jak będą wyglądać”

    https://buskozdroj.naszemiasto.pl/ruszaja-roboty-przy-apartamentowcach-mlynska-ogrody-5-w/ar/c1-9804249

  36. A jednak to prawda... pisze:

    Powyżej jest komentarz z pytaniem:

    „Modraszka
    21 WRZEŚNIA 2024 O 12:35

    Czy to prawda panie burmistrzu, że 2 września b.r. gdy doszło do wycieku wody siarkowej i zatrucia kilku osób w jednym z obiektów przy ul. 1 Maja w Busku Zdroju służby ratownicze miały problem z szybkim dotarciem na miejsce zdarzenia, ponieważ zostały zablokowane przez słupki zastawiające wjazd na ul. 1 Maja, które to nie chciały się opuścić i schować? Czy to prawda, że przez to stracony został bezcenny czas na udzielenie skutecznej pomocy ofiarom zatrucia? Jeśli to jest prawda to czy zostaną ustaleni winni tego zablokowania służb i zostaną oni pociągnięci do odpowiedzialności za spowodowanie opóźnienia akcji ratunkowej?”

    No to macie odpowiedź Pana Burmistrza Szydłowskiego. TAK TO PRAWDA! Straż miała problem z dotarciem pod pensjonat!

    https://www.youtube.com/live/ZIBz1_NB3iE?feature=shared&t=10841

    Link jest bezpośredni, czyli do właściwego fragmentu Sesji, ale czasami nie wskakuje na ten fragment, tylko zaczyna się Sesja od początku, więc trzeba przesunąć do czasu 3:00:45

  37. Kmicic pisze:

    odpowiedź do Pana Kmicica
    Wyborcy wybrali tych co tak zdecydowali więc kontynują zabudowę rejonu ul. Młyńskiej i śiesławskiej zgodnie z m. planem zagospodarowania. Raczej od tego odwrotu nie ma, to pieniądze deweloperów. Dopilnujmy teraz by nasze pieniądze nie zmarnowano na kolejne akwarium, nowy dworzec PKP dla 6 pociągów, parking piętrowy i nowe centrum komunikacyjne dla elektryków, myślę że w gminie są pilniejsze inwestycje które muszą być zrobione np. związanych z kanalizacją, komunikacją, ochroną i obroną cywilną mieszkańców. Mamy już najdroższą zardzewiałą kładkę którą przechodzi 10-20 osób dziennie stała się ona wizerunkiem UMiG dla której była inwestycją pierwszej potrzeby, gdy wojna za granicą. Pozdrawiam wszystkich kumatych i zacznijmy się domagać ustalenia priorytetów i strategii przy wydawaniu publicznych pieniędzy.
    Jak widać na terenach powodziowych większość nie chciała retencji i teraz płaczą i rządają. Bez obrazy ale większość jest głupia. Zarządzanie przez sądarze opini publicznej i brak odpowiedzialności włodarzy za tak podejmowane decyzje to droga lemingów do morza. Zabierze także nas kumatych jak nie zaczniemy krzyczeć i edukować.

  38. Łukasz Nowak pisze:

    Dobiegają końca intensywne prace torowe między Wełczem a Włoszczowicami w gm. Kije, z powodu których wprowadzona została zastępcza komunikacja autobusowa na tym odcinku. Wyremontowano dalsze 5 km torów i zmodernizowano kilka przejazdów kolejowo-drogowych. Pozwoli to na podniesienie prędkości na LK 73 przed uruchomieniem 5 pary pociągów relacji Kielce – Busko-Zdrój – Kielce, które nastąpi na początku grudnia b. r. z wprowadzeniem RJ 2024/25, co będzie wynikiem prowadzonego przeze mnie konsekwentnego lobbingu w tej sprawie (w którym nie miałem ZADNEGO wsparcia ze strony Burmistrza i Rady Miejskiej).

    Czy gmina Busko jest na to gotowa? Nadal nie został załatwiony mój wniosek o ustawienie znaków E-6a (dw. kolejowy) na ulicach prowadzących ze Zdroju na dworzec. Chodnik na drodze gminnej z miasta na dworzec nadal nie uprzątnięty z piasku i chwastów (wg. obrotowego radnego Radosława C. zatrudnionego razem z żoną w podległym Radzie Miejskiej MGOPS nie ma takiej potrzeby…), wice Wieczorek wprawdzie obiecał sprzątanie, lecz podobno ciągle mu się o tym chodniku zapomina, bo tak dużo ich mamy w gminie… Wkrótce może spaść pierwszy śnieg. Ten chodnik nigdy nie jest odśnieżany przez Gminę (w kilku miejscach graniczy z posesjami NIEZABUDOWANYMI, więc nie wszędzie mieszkańcy mają obowiązek). Czy pasażerowie pierwszego od dwóch dekad pociągu wieczornego będą musieli brodzić w zaspach śnieżnych?

  39. W Żyrardowie dowiercili się złóż gorących wód geotermalnych. Plany są ambitne, rokowania świetne, tańsze ciepło. Koszt 19,8 mln zł pisze:

    W Żyrardowie wykonano odwiert geotermalny. Specjaliści ostatecznie dowiercili się do głębokości 2680 m. Ustalili, że temperatura w złożu wynosi 70,4 stopnia Celsjusza, a wydajność odwiertu to 160 m sześc. na godzinę. Wykonanie odwiertu geotermalnego może pozwolić na zmniejszenie kosztów ogrzewania w mieście. Żyrardów chce dzięki odwiertowi wybudować baseny termalne i świadczyć usługi balneologiczne. Miasto wykonało odwiert dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 19,8 mln zł. https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/dowiercili-sie-zloz-goracych-wod-geotermalnych-plany-sa-ambitne-rokowania-swietne,574194.html

  40. UWAGA! WAŻNE!!! pisze:

    Pojawiły się nowe okoliczności w sprawie fałszerstw przy Budżecie Obywatelskim!

    Czy Policja wznowi postępowanie na podstawie pojawienia się nowych okoliczności w sprawie? Uważam, że tak powinna zrobić.

    Właśnie zauważyłem, że pojawiły się po roku czasu od publikacji artykułu komentarze pod tym właśnie artykułem: „nm: Czy w Busku doszło do fałszerstw przy głosowaniu na Budżet Obywatelski 2024 ?! Sprawą zajmuje się buska policja” (https://infobusko.pl/🟥-🟥-nm-czy-doszlo-do-falszerstw-przy-glosowaniu-na-budzet-obywatelski-2024-sprawa-zajmuje-sie-buska-policja/)

    Cytuję poniżej te komentarze i liczę na wznowienie zamkniętego śledztwa, skoro pojawił się świadek i ma dowody na fałszerstwa.

    .
    18 maja 2024 o 09:38
    Mikulowice

    Anonim
    10 sierpnia 2024 o 23:40
    Wiem kto dokonał oszustwa. Pan B.L.mam na to dowody.

    Mikul
    10 sierpnia 2024 o 23:53
    Bartosz.l mikulowice. Mam dowody na fałszerstwo.

  41. Babinicz pisze:

    Zacznijmy nazywać osiągnięcia radnych i Burmistrza – chrzcijmy nazwiskami, imionami np. Ruda kładka Sikory plus wynik głosowania, śmierdząca kanalizacjia radnych 50/25, blokowisko – kowidowe ogrody, lewe głosowanie- martwe dusze…. i wiele wiele innych inwestycji powstałych i planowanych. Uświadamiajmy wyborcom co ich wybrańcy, włodarze robią dla ich dobra i za ile. Kontrolujmy sami na bieżąco bo innej kontroli nie ma i nie będzie, odpowiedzialności za osiągnięcia jak widać też nikt nie poniesie za wszystko płacimy my.

  42. do mieszkańca pisze:

    Dlaczego nie ma radnego, który zada interpelację kto w urzędzie odpowiadał za kanalizację części zdrojowej -NAZWISKA , kto z ramienia MPGK -odpowiadał za projekt i realizację.
    Przecież to istna zmowa milczenia

  43. Do powyżej pisze:

    Po co pytać radnego? Przecież pyszałkowaty Jerzy zna wszystkie możliwe pytania i wszystkie możliwe odpowiedzi!!!

  44. Do mieszkanca pisze:

    Nie wiesz kto!! radny z MPGK obecny, vice burmistrz, radny powiatowy itp. Każdy to wie kto się tym interesuje

  45. do poprzednika pisze:

    ten radny RM co jest nowy ? ten radny powiatowy co jest nowy ? aktulany vice ?

  46. Łukasz Nowak pisze:

    Na stronie sejm.gov.pl można przeczytać, jakie uczelnie na jakich kierunkach skończyli poszczególni posłowie.
    Niestety, takich informacji szukać próżno na stronie umig.busko.pl
    Uważam, że wykształcenie i przebieg pracy zawodowej burmistrza i radnych powinien być jawny, zwłaszcza, gdy ci radni łączą tę funkcję ze stołkami w bibliotece gminnej, MPGK, czy MGOPS.

  47. Kmicic pisze:

    Długo nasi współmieszkańcy dochodzą do „rozumu”, Wyborcy zatrudnili radę w oparciu o miejskie autoportrety i znajomości. Jak dobrze pamiętam tylko jeden kandydat potraktował wybory jako konkurs o prace w Radzie MIG i przedstawił wam jako przyszłemu pracodawcy swoje kompletne CV jawnie i publicznie. Nikt jednak tego nie czytał, ważniejsze były inne cele i amok wyborczy, walka polityczna, kto jest od kogo i czyj jest. Strach przed kompetencjami, doświadczeniem i rozliczeniem oraz zmianami przeraził większość która woli trwać w tym nieracjonalnym układzie i opowiadać że nic się nie da zrobić. Kumatych coraz więcej i to cieszy. Odwagi lepiej z mądrym zgubić jak z durnym znaleść. Do tyłu nie ma co się odwracać pilnujmy i pomagajmy tym których wybraliśmy do potakiwania włodarzą i rozliczajmy z każdego głosowania.

  48. Łukasz Nowak do Kmicica pisze:

    Dziękuję za celny komentarz powyżej.

    Interesuje mnie, jakie są Pana poglądy w następujących kwestiach:

    1/ Brak jakichkolwiek działań obecnego i poprzedniego Burmistrza i radnych w kwestii przejęcia parkingu przy ISTNIEJĄCYM dworcu PKP (wnioskowałem o to), jednocześnie podpisanie przez Szydłowskiego umowy na przygotowaną przez Sikorę i Marońskiego przy aplauzie radnych (z których pozwolę sobie wyróżnić Służalskiego i Cieplińskiego) na budowę parkingu przy dworcu autobusowym przy którym już jest parking i jest na obecne potrzeby zupełnie wystarczający nawet ma spory zapas. Ta pseudo-inwestycja jest uzasadniana przyszłą i niepewną budową dworca kolejowego obok przyszłego parkingu gdy władze Buska nie uczyniły w tej kwestii żadnych uzgodnień z PKP, ani nie wpisały rezerwy do MPZP (w którym przed laty była, jednak ówcześni radni – w znacznej mierze będący nimi nadal – ją wykreślili, szczególnie była nie w smak pewnemu niedawno zmarłemu, którego rodzina ma działki w okolicy). Dworca PKP więc nie ma i nie będzie, ale za to już są liczne deweloperskie bloki, których wartość wzrośnie dzięki nowemu parkingowi na koszt podatników, a zyskają na tym wzroście deweloperzy.

    2/ Przedstawionego na BCPL pod art. o zatrzymaniu 18-latka kręcącego tzw. bączki na parkingu przy Skateparku by zbudować w naszej gminie plac / tor samochodowy umożliwiający takie zabawy / treningi bez narażania uczestników ruchu drogowego. Autorzy pomysłu jednocześnie wyrazili swoje obawy, że jeśli weźmie się za to ekipa z UMiG (której Szydłowski przecież nie wymienił), to wyjdzie z tego projekt za kilkadziesiąt milionów z płatnym wstępem dla mieszkańców (vide: tężnia*) gdy wystarczy zwykłe wyasfaltowanie kawałka placu.

    Niedawno gdy zwiedzałem Warkę (tę od piwa) natknąłem się na tężnię. Wstęp bezpłatny dla wszystkich.

  49. Jurek Dres do Łukasza Nowaka pisze:

    Tor samochodowy w Busku? Za nasze pieniądze? A po co? Przecież tu nie chodzi o to, żeby kręcić bączki gdzieś na zadupiu tylko kręcić bączki pod kaufem, lecieć bokiem na rondzie albo pierdzieć z 1.5, byle głośniej, byle więcej, byle blondyny się oglądały.
    Już mamy zdegradowane obszary w Szańcu, gdzie mieli krosowcy jeździć a jak jeździli po lasach i polach tak jeżdżą cały czas mimo, że mają tory na Kamienicy.

    W związku z tym moje stanowcze NIE. Są ważniejsze potrzeby w Busku niż pusty „tor” za kilka baniek.

  50. Kmicic pisze:

    Kmicic do Łukasza Nowaka,
    moim skromnym zdaniem dworzec PKP powinien zostać gdzie jest i służyć mieszkańcom bez względu na uregulowania prawne z PKP. Radni powinni dążyć do wyegzekwowania od PKP wdrożenia standardów obsługi pasażera na samym dworcu i jak trzeba przejąć w dobrej lub złej wierze parking do współużytkowania i go poprostu uruchomić i nim zarządzać (kultura osiągania celu nad kulturą przestrzegania prawa Gnina to potrafi). Co do parkingów można się przyjżeć drogą wytyczonym między blokami OGRODY 1,2,3,4,5 niektóre mają 20 m szerokości. Widać też że UMiG daje zgodę INWSTOROM na wyznacznie miejsc postojowych prostopadle do osi jezdni (jak na Waryńskiego koło dworca PKS, czy to bezpieczne , dostawczaki zasłaniają wszystko????) i to po obu stronach. Gmina lekką ręką (bo nie za swoje) wspiera osiedle które powstaje z pojedynczych bloków których projekty omijają wymogi prawne dla inwestycji wielkoobszarowych (np. ocena wpływu na środowisko – działka nie ma 2h więc nie trzeba tak twierdzi urząd) Budują blokowiska na podstawie ZAŁOŻEŃ miejscowego planu ZP zatwierdzonego dla dzielnicy działek domków jednorodzinnych np.(100 rodzin) a zmienionego głosami bezradnych radnych na dzielnicę na 2000 rodzin bez potrzebnej do tej skali infrastruktury (w tym parkingów) i innej oceny wpływu na środowisko. Czy to ma jakieś racjinalne wytłumaczenie ale gdzie rozum śpi i prawo można omijać nasi Radni zagłosują jak biznes ustali dając włodarzom możliwości prawną realizacji celów założonych przez ludzi biznesu.
    Jeśli chodzi o bączki na ulicach i niszczenie pól i lasów to moim zdaniem potrzebne są rozwiązania systemowe, taki kodeks leśno/polno/ chodnikowy/drogowy który wskaże za co i za ile i kto zapłaci za jego łamanie i zniszczenia. Kierowców ścigają to i tych powinni znacznie surowiej bo nie mają ubezpieczenia, pasów, gaśnic, kasków no i rozumu. Muszą myśeć za nich inni mądrzejsi.
    Bezmyślni rodzice kupują brzdącą hulajnogi, Qłady i inne elektryczne pojazdy by tylko latorośl mogła dokazywać i być lepsza od kolegi – „moje dzieci są mądre i nie stwarzają zagrożenia”. Sprawdźmy to, kary powinny zwruwnoważyć nakłady np. uaktywnienia straży miejskiej (potrafią wypisać mandat za brak nadzory nad psem jak ucieknie sam zpłaciłem 300 zł), policjii, straży leśnej,kamer i konsekwentnej edukacji nas wszystkich w zakresie kultury wzajemnego szacunku i korzystania z nowych technologi i transportu a szczególne analizy, szacowania ryzyk z tym związanych w zakeesie: nie rób innemu co tobie nie miłe”, „nie ogrodzone znaczy niczyje”, „lasy i łąki tworzą nasz dobrostan szanuj jak swoje}”. pomyśl nim zniszczysz.
    Dla mie edukacja społeczna i odpowiedzialność, wszystkich to podstawa – bo musimy się uczyć całe swoje życie, inaczej honor etyka i 10 przykazań straci racje bytu i wyparuje.To moje zdanie. Pozdrawiam wszystkich a szczególnie tych kumatych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl