V Marsz Katyński w Busku-Zdroju [AKTUALIZACJA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

V Marsz Katyński w Busku-Zdroju [AKTUALIZACJA]

11 kwietnia 2019 | busko.com.pl 09.04.2019 / Jarosław Kruk 11.04.2019 | A 11.04.2019 | | 0 komentarzy

W czwartek, 11.04,  ulicami Buska-Zdroju przeszedł V Marsz Katyński. Oddano hołd Polakom zamordowanym 79 lat temu przez Rosjan na Wschodzie.

źródło: busko.com.pl 

Inscenizacja jest nawiązaniem do obchodzonego 13 kwietnia Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.  Święto zostało uchwalone  w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej PolskiejW dokumencie ustanawiającym napisano: W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców 13 kwietnia 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów z ciałami, w większości, oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji, leśników.

Zbrodnia katyńska – zbrodnia kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi, zbrodnia komunistyczna i zbrodnia ludobójstwa, dokonana przez NKWD (Narodnyj Komissariat Wnutriennich Dieł) – scentralizowany aparat represji rządu ZSRR, przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski. Mordu dokonano na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”).
Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, funkcjonariusze NKWD dokonywali strzelając w tył głowy z broni krótkiej.

W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.

V Marsz Katyński – Busko-Zdrój, 11.04.2019 / fot. busko.com.pl

Relację i obszerną fotogalerię z V Marszu Katyńskiego publikuje na swojej stronie portal busko.com.pl – kliknij na link by przejść do artykułu

 

8  Radio Kielce: – Busko uczciło ofiary Katynia

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl