UMK: Naukowcy z CM UMK ekspresowo wykrywają SARS-CoV-2 - brawo! - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

UMK: Naukowcy z CM UMK ekspresowo wykrywają SARS-CoV-2 – brawo!

29 kwietnia 2020 | Uniwersytet Mikołaja Kopernika 23.04.2020 / @ Barbara Cz / Jarosław Kruk 29.04.2020 | | 0 komentarzy

Dr Agnieszka Mikucka i dr Tomasz Bogiel z Katedry Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK i Zakładu Mikrobiologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy znaleźli się w zespole, który wprowadził badania pozwalające wykryć bezpośrednio w materiale klinicznym wirusa SARS-CoV-2. I to w zaledwie 3 godziny! – informuje na swej e-stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Prace prowadzone były z wykorzystaniem aparatu BD MAX (Becton Dickinson) w oparciu o metodę PCR z odwrotną transkrypcją i detekcją w czasie rzeczywistym (Real – Time RT – PCR) oraz testy z certyfikatem IVD.

System BD MAX jest w pełni zintegrowaną, zautomatyzowaną platformą, która wykonuje ekstrakcję kwasu nukleinowego i reakcję PCR, umożliwiając równoczesną ocenę występowania materiału genetycznego koronawirusa w 24 próbkach klinicznych, z uzyskaniem ostatecznego wyniku w czasie około 3 godzin. Jest to aktualnie jedno z najszybszych w Polsce narzędzi służących do całkowicie zautomatyzowanego wykrywania obecności RNA SARS-CoV-2, przy zachowaniu bardzo wysokiej czułości i swoistości wyników wykonywanych oznaczeń.

Co więcej, wykorzystanie możliwości platformy minimalizuje kontakt personelu z potencjalnie zakaźnym materiałem klinicznym, zmniejszając ryzyko zakażenia oraz zapewniając bezpieczeństwo w laboratorium mikrobiologicznym.

Badaniami objęci zostali pacjenci szpitali województwa kujawsko-pomorskiego, u których wystąpiły objawy wskazujące na zakażenie COVID-19 oraz personel medyczny, włączony do badań ze wskazań epidemiologicznych.

Badania są finansowane z funduszy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

źródło:Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu


Jarosław Kruk: Brawo! Jest nadzieja, są w PL zdolni i kreatywni ludzie. Potrzeba jeszcze skutecznie wykorzystać ich potencjał i zdolności.

 

◙ Podobne informacje:

SB: Polscy inżynierowie wymyślili respirator, który można niemal wszędzie wydrukować na drukarce 3D – nieco jak z Apollo 13, da się?

Interaktywna mapa z aktualizowanymi na bieżąco informacjami o zakażeniach koronawirusem na świecie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl