UMiG: KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY BUSKO-ZDRÓJ z dnia 14.03.2020 r. w sprawie działań Gminy Busko-Zdrój związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

UMiG: KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY BUSKO-ZDRÓJ z dnia 14.03.2020 r. w sprawie działań Gminy Busko-Zdrój związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19

14 marca 2020 | umig.busko.pl 14.03.2020 / Jarosław Kruk 14.03.2020 | | 21 komentarzy

KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY BUSKO-ZDRÓJ
z dnia 14.03.2020 r.
w sprawie działań Gminy Busko-Zdrój związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19

źródło: fb ; Wikipedia

Szanowni Państwo!

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 marca 2020r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych informuję, że od 15 marca br. nastąpią utrudnienia i ograniczenia na przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Będą one polegać na zakazie ruchu osobowego w kierunku wjazdowym do Polski, z wyłączeniem obywateli RP oraz innych osób, o których stanowią przepisy, a które wracając z zagranicy kierowane będą na obowiązkową 14 dniową kwarantannę.

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego informuję, że od dnia 14.03.2020 r. na terenie Gminy Busko-Zdrój obowiązywać będzie szereg ograniczeń i utrudnień. Na czas co najmniej 14 dni wprowadza się zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób; zawieszenie działalności wszystkich restauracji, kawiarni, klubów, dyskotek, pubów i wszelkich innych miejsc rozrywki, z możliwością świadczenia przez nie usług wyłącznie na wynos lub na dowóz.

W komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia zawiadamia, że od 14 marca br. do odwołania swoje usługi zawieszają czasowo uzdrowiska. Rozporządzenie wprowadza wstrzymanie udzielania pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach działalności w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego.

Rekomendujemy, aby możliwie jak największa liczba mieszkańców naszej gminy pozostała w domu. Przedsiębiorców uprasza się o umożliwienie pracownikom świadczenia pracy zdalnej, a jeśli jest to niemożliwe, o zapewnienie maksymalnych środków ochrony adekwatnej do sytuacji.

Dzieci i młodzież prosimy o pozostanie w domach, a rodziców o zapewnienie właściwego nadzoru i opieki. Od poniedziałku, 16.03.2020 r. na terenie miasta będą funkcjonowały dodatkowe patrole Straży Miejskiej, które będą zwracały uwagę na gromadzącą się młodzież z możliwością interwencji w stosownych przypadkach.

Zamknięte zostały buskie placówki oświatowe: szkoły, przedszkola i żłobki oraz instytucje publiczne. Aż do odwołania nie będzie działać Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Buski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zawieszono działalność buskiego targowiska przy ul. Stawowej. Od 16 marca br. zawieszona również będzie działalność Pasażu Uzdrowiskowego przy ul. 1 Maja oraz Hali Targowej przy ul. Batorego. Dla osób z grupy ryzyka sanitarnego ograniczono dostęp do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju. Mieszkańcy mogą mieć również utrudniony dostęp do innych instytucji publicznych takich jak Urząd Skarbowy, Powiatowy Urząd Pracy, czy Sąd Rejonowy.

Od poniedziałku, 16.03.2020 r. Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju będzie dostępny tylko dla pracowników. Prosimy by załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie. Dokumenty będzie można składać do Urzędu drogą elektroniczną. Wyjątkiem będzie rejestracja bieżąca zgonów oraz sporządzanie aktów zgonów. W tych sprawach pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego przyjmują osobiście po uprzednim kontakcie telefonicznym. W pozostałych sprawach można kontaktować się z pracownikami wyłącznie telefonicznie lub mailowo. Jednocześnie proszę o wyrozumiałość, przypominając, że urząd – jak każdy pracodawca – musi się liczyć z nieobecnością pracowników korzystających z prawa opieki nad dziećmi, a także ze zwolnień lekarskich.

Normalną działalność prowadzić będą sklepy, pralnie i apteki. Podmioty prowadzące handlową działalność usługową uprasza się o zachowanie możliwych środków bezpieczeństwa i higieny, w szczególności w handlu obwoźnym.

Mieszkańców uprasza się o rozsądne podejście do kwestii zagrożenia epidemiologicznego wirusem COVID-19 oraz maksymalne ograniczenie wizyt we wspomnianych miejscach do tych najbardziej niezbędnych. Zaleca się także zachowanie należytej ostrożności i wzmożonej higieny rąk.

Przypominamy, że na mocy obowiązujących przepisów, w przypadku wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego, władze mają prawo nakładać dodatkowe ograniczenia niezbędne do powstrzymania wirusa. O wszelkich tego typu działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Waldemar Sikora
Burmistrz Miasta i Gminy Busko – Zdrój

 

2  źródło: umig.busko.pl


Jarosław Kruk:  Kolejny raz w komunikacie UMiG powtarza się błąd w nazewnictwie chorobotwórczego patogenu. Gwoli ścisłości zatem: COVID-19 to nazwa ostrej choroby zakaźnej układu oddechowego wywołanej zakażeniem wirusem SARS-CoV-2

gov.pl:  Czym jest koronawirus? – Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

21 odpowiedzi na “UMiG: KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA I GMINY BUSKO-ZDRÓJ z dnia 14.03.2020 r. w sprawie działań Gminy Busko-Zdrój związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19”

 1. .. pisze:

  Oj panie Kruk już taka Platforma zjebala z nazwami przy ustawach.
  A to tylko zwykle ogłoszenie.
  Idź szukać dalej gownoburzy

 2. .. pisze:

  Jeśli Pan Kruk jest tak dociekliwy że już czepia jak w ogłoszeniu jest nazwa korony czy COVID-19 czy SARS-Cov-2 To przyczep się do połowy Internetu m.in do Google bo też używa dwóch nazw też do innych włodarzy itp.

 3. Profesjonalizm pisze:

  Rozumiem iż władze dbają o mieszkańców Buska… Kasa w gminie zamknięta ale za to wpłacamy pieniążki w kasie Banku Spółdzielczego – gdzie pracują przecież kosmici z Marsa ( oni się nie zaraża)

 4. Do Profesjonalizm pisze:

  Jeśli mają wdrożone pewne restrykcje w postaci dezynfekowania rak latania w rękawiczkach dobra odległość to nie ma żadnych wskazań by byli zakażeni a poza tym w Kasie Banku Spółdzielczego nie ma aż tyle ludzi.
  Jesli masz jakieś uwagi itp to proszę to kierować do Buskiego sanepidu, do Ministerstwa Zdrowia i do Kancelari Premiera bo to te organy zajmują się ogólnokrajowymi restrykcjami na które władza samorządowa nie ma kompetencji.

 5. pielęgniarka do .. pisze:

  A ja się z tobą nie zgadzam. To niestety nie jest zwykłe ogłoszenie, to jest KOMUNIKAT podczas STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO! Urząd to powinien być URZĄD i ja OBYWATELKA oczekuję w takich okolicznościach PRECYZYJNYCH INFORMACJI. Jeśli ty będziesz w szpitalu z zagrożeniem życia i LEKARZ zleci ci LEWATYWĘ zamiast ZASTRZYKU to też powiesz, że to tylko zlecenie?

 6. Andrzej do pielęgniarki pisze:

  Ogłoszenie czy komunikat zwał jak zwał dla mnie nie robi to różnicy bo większość tego kraju nie rozumie znaczenia covid19 od sarscov2.
  Poza tym te komunikaty są robione kopiuj wklej jak w całej Polsce więc znajdzie się jakiś błąd itp.
  (Osoba .. ) ma racje co do Google włodarzy i do połowy Internetu nawet do Platformy.
  Dla mnie to tylko zwykła gafa i nic poza tym.

 7. Busko pisze:

  111 zakażeń
  Z Kielc potwierdzone
  Czyli mamy w woj już 3 zakażeń

 8. KORONAWIRUS pisze:

  Aktualny bilans (liczba osób zakażonych koronawirusem/osoby zmarłe): 119/3

 9. W Chinach z koronawirusem walczą totalnie, w BZ burmistrz walczy odsyłając wpłacających z UMIG do kasy w BS pisze:

  https://www.youtube.com/watch?v=J3U2tfsxxik&feature=share

 10. Andrzej pisze:

  Do powyżej ale żeśta się uczepili..
  Buskie UMIG może zamykać podległe mu instytucję a Bank Spółdzielczy nie jest podległy Buskiemu UMIG więc tego nie mogą zamknąć.

 11. proza do Andrzej pisze:

  Jak wiadomo BS nie jest 500 metrów od UMIG, tylko znajduje się na Marsie i pracują w nim nie ludzie ale kosmici, których koronawirus nie zaraża. Burmistrz i Rada Miejska jak wiadomo też nic nie mogą bo jak wiadomo prawo lokalne stanowią Marsjanie. A może jednak burmistrzowi chodzi po prostu o to by jak najdalej odsunąć zagrożenie od swojego gabinetu? Uczciwiej by było, gdyby Sikora po prostu odroczył czasowo wpłaty podatków. Ale wtedy skąd byłyby pensje dla niego i innych urzędasów?

 12. Zarażona kobieta z Puszczykowa to pielęgniarka. Opiekowała się pierwszą polską ofiarą koronawirusa pisze:

  https://niezalezna.pl/316445-zarazona-kobieta-z-puszczykowa-to-pielegniarka-opiekowala-sie-pierwsza-polska-ofiara-koronawirusa

 13. Andrzej do prozy pisze:

  Ja wiem BS jest 500m od UMIG ale burmistrz nie ma żadnych uprawnień by zamykać banki..PIS dał zgodę na prowadzenie banków i tyle i trzeba się ustosunkować co by się działo itp to nie ma narazie zakazu o zamknięcie banków. Jeśli masz obawy że może być niebezpieczeństwo to zadzwoń na policję lub sanepid albo do ministerstw.

 14. pielęgniarka pisze:

  Szanowny Panie Burmistrzu, skoro UMIG i inne jednostki mu podległe są zamknięte to może należy urzędników z braku zajęcia wysłać do domu? Nie mają co robić niech posiedząw domu. Tak firmy robiły z robotnikami w czasach gdy były zimy i na czas mrozu wstrzymywano budowy. Urzędnicy dostaliby zasiłki a zaoszczędzone pieniądze mógłby Pan Burmistrz zakupić środki ochronne dla buskiego szpitala. Za kilka dni sesja, proszę przedstawić tę propozycję.

 15. Do pielęgniarki pisze:

  Brednie piszesz!
  Co burmistrz ma do zakupów dla szpitala? Czepnij się Lasaka o to. To w jego gestii i obowiązku jest zapewnienie personelowi bezpieczeństwa i ochrony. Notabene chyba cieniutko w szpitalu z tym.

 16. Zdzwisłw pisze:

  Właśnie w koncu szpital pod powiat podchodzi a nie pod gminę.

 17. pielęgniarka do powyżej pisze:

  Przepraszam bardzo, choćby tu (http://busko.com.pl/pomoc-finansowa-dla-powiatu,3,3,1,4,26296,n.html) jest wyraźnie napisane: Gmina Busko-Zdrój udzieli Powiatowi Buskiemu w celu dofinansowania zadania z zakresu „Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019″ dotacji w kwocie 465 796 zł. Skoro Gmina Busko-Zdrój udzieliła Powiatowi Buskiemu dofinansowania na na przebudowę drogi powiatowej to dlaczego nie może udzielić Powiatowi Buskiemu dofinansowania na zakup w czasie epidemii bardzo potrzebnych środków ochrony, koniecznych dla bezpieczeństwa chorych i personelu? Czyżby w buskim szpitalu nie pracowali mieszkańcy Gminy Busko-Zdrój, czyżby pacjentami nie byli mieszkańcy Gminy Busko-Zdrój? Czyżby ich podatki nie pobierała Gmina Busko-Zdrój? Kto tu zatem brednie pisze? Przyjdą wybory to wtedy o nas sobie przypomnicie i po głosy przyjdziecie, oj przyjdziecie.

 18. Artur do pielęgniarki pisze:

  Tylko ktos ze starostwa musial zapytać o to dofinansowanie czy też pomóc a nie gmina latała za powiatem i pytała się yyy może wam pomóc.
  Jak narazie w Buskim szpitalu powiatowym na oddziale zakaźnym są zapełnione „wszystkie” łóżka czyli 19 łóżek. Dyrektor szpitala Pan Grzegorz Lasak mówił na sesji rady powiatu że jest możliwość by dołożyć kilka łóżek. Poza tym Pan dyrektor Lasak mówił też że zakupy różnych środków jak i maseczek itp zrobił wcześniej przed kryzysem. Więc jeśli w Buskim szpitalu nie ma jak narazie żadnych sygnałów by pomóc to narazie gmina będzie czekać w razie w. I nie róbmy dziury w całym.

 19. ... pisze:

  25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie jest ich 150

 20. koronawirus pisze:

  Aktualny bilans (liczba osób zakażonych koronawirusem/osoby zmarłe): 177/4

 21. koronawirus pisze:

  Aktualny bilans (liczba osób zakażonych koronawirusem/osoby zmarłe): 205/5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl