Świętokrzyska Golgota Wschodu w Hucie Szklanej przypomina o ofiarach Zbrodni katyńskiej dokonanej przez Rosjan - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Świętokrzyska Golgota Wschodu w Hucie Szklanej przypomina o ofiarach Zbrodni katyńskiej dokonanej przez Rosjan

22 kwietnia 2022 | | | 0 komentarzy

Przy pomniku Trzech Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej, w gminie Bieliny uczczono pamięć Polaków pomordowanych w czasie zbrodni katyńskiej. Od tragicznych wydarzeń mijają w tym roku 82 lata. W wydarzeniu udział wzięli, po dwóch latach przerwy, uczniowie miejscowych szkół. informuje 22.04.2022 portal Radio Kielce’

Zastępca naczelnika kieleckiej delegatury IPN, Patrycja Zatorska-Milewska uważa, że Świętokrzyska Golgota Wschodu, znajdująca się w Hucie Szklanej♂, to ważne miejsce na mapie regionu. Za pomocą ogromnych trzech krzyży przypomina o zbrodniach w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

– W sumie Sowieci wymordowali ok. 22 tys. Polaków, z czego 11 proc. stanowią mieszkańcy dawnego województwa kieleckiego – informuje Patrycja Zatorska-Milewska i podkreśla, że krzyże w Hucie Szklanej upamiętniają wszystkich zabitych przez NKWD wiosną 1940.

>>>  Zbrodnia Katyńska  <<<

dzieje.pl [13.11.2016]: – Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów.

Już 19 września 1939 r. Ławrientij Beria powołał Zarząd do Spraw Jeńców Wojennych i Internowanych przy NKWD oraz nakazał utworzenie sieci obozów.
Na początku października 1939 r. władze sowieckie zaczęły zwalniać część jeńców-szeregowców. W tym samym czasie podjęto decyzję o utworzeniu dwóch „obozów oficerskich” w Starobielsku i Kozielsku oraz obozu w Ostaszkowie, przeznaczonego dla funkcjonariuszy policji, KOP i więziennictwa.
Pod koniec lutego 1940 r. we wspomnianych obozach więziono 6 192 policjantów i funkcjonariuszy wyżej wymienionych służb oraz 8 376 oficerów. Wśród uwięzionych znajdowała się duża grupa oficerów rezerwy, powołanych do wojska w chwili wybuchu wojny. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję – lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, ziemianie. Obok nich w obozach znaleźli się również kapelani katoliccy, prawosławni, protestanccy oraz wyznania mojżeszowego…♂

W uroczystości udział wziął wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który podkreśla, że zbrodnia katyńska jest nadal dla naszego narodu bardzo bolesna i teraz odżywa, gdy patrzymy na to, co dzieje się na Ukrainie.

Jesteśmy świadkami zbrodni na Ukrainie i to jest sygnał dla świata, że każdy totalitaryzm kończy się tym samym: tragedią dla narodów – uważa wojewoda

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski podkreśla, że to ważne, aby pamiętać o tych 22 tys. Polaków, którzy zostali pomordowani, a stanowili ówczesną elitę II Rzeczpospolitej. Przypomina, że byli to nie tylko oficerowie polscy, ale również leśnicy. A umiejscowienie pomnika Świętokrzyskiej Golgoty Wschodu jest szczególne, bo znajduje się u stóp Świętego Krzyża.

W Charkowie zginął kapitan Władysław Kruk, wuj Anny Łakomiec, która od ponad 20 lat jest prezesem Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. Dla niej coroczne uroczystości przy pomniku w Hucie Szklanej, to ważne wydarzenie, bo nie może odwiedzać cmentarza w Charkowie, gdzie pochowany jest jej przodek.

Nie możemy zapomnieć o tej zbrodni. Mamy prawo pamiętać, ale też przebaczać. My, jako rodzina katyńska, kontynuujemy tą pamięć – mówi Anna Łakomiec, która podkreśla, że także dzieli się swoimi opowieściami rodzinnymi z dziećmi szkolnymi. Tragicznie skończyła także jej… – cały artykuł i zdjęcia na źródłowej stronie Radia Kielce

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 3 kwietnia 1940 r. NKWD rozpoczęło mordowanie polskich jeńców w Katyniu

„W czterdziestym nas Matko na Sybir zesłali” – 80. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków z kresów

Kalendarium: 12 lipca 1945 r. – „Mały Katyń” – rocznica Obławy Augustowskiej, największej zbrodni popełnionej na Polakach po II wojnie światowej

PAP: Rosja zaatakowała Ukrainę

PR24: Gen. Polko: Ukraińcy obalili mit wszechpotężnej rosyjskiej armii, pokazali siłę obrony terytorialnej

Kalendarium: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń” – w nocy z 15 na 16 lutego 1941 miał miejsce pierwszy zrzut cichociemnych na terenie okupowanej Polski.

eM: Płk Grzegorz Motak: Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycję Armii Krajowej [VIDEO]

RK: Wojsko Polskie w stanie podwyższonej gotowości. Terytorialsi w stanie gotowości | „Stanęło ich trzystu naprzeciw tysiącom. Wygrali!”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl