Świętokrzyscy terytorialsi przysięgali na rynku w Chęcinach - 27 marca 2022 [ZDJĘCIA] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Świętokrzyscy terytorialsi przysięgali na rynku w Chęcinach – 27 marca 2022 [ZDJĘCIA]

28 marca 2022 | | | 0 komentarzy

39 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę (27 marca) na Rynku w Chęcinach przysięgę wojskową. Uroczystość poprzedziła Msza Święta w kościele pod wezwaniem Świętego Bartłomieja. – informuje portal Radio Kielce

Ochotnicy, którzy ślubowali, przeszli szesnastodniowe szkolenie podstawowe, zakończone egzaminem tzw. „pętlą taktyczną”. Terytorialsom towarzyszyło 30 żołnierzy, którzy w czasie tego samego szkolenia odbyli wyrównawczy kurs 8-dniowy.

Jedną z osób, które złożyły ślubowanie była szeregowa Małgorzata Nowak. Jak mówi, było to bardzo ważne wydarzenie w jej życiu.

Nigdy wcześniej nie miałam styczności z wojskiem, ale zawsze chciałam pomagać ludziom. Jestem pielęgniarką, więc jest to jakby wpisane w mój zawód. Chciałam zrobić coś więcej niż robię do tej pory, więc uznałam, że to ten czas, by wstąpić do wojska i pomagać ludziom – mówiła.

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego zaznaczył, że powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej było strzałem w dziesiątkę.

To był słuszny wybór o powołaniu tej formacji, o czym świadczy fakt, że w jej szeregi wstępują kolejni żołnierze – dodał.

Pułkownik Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, podkreślił, że ludzie, którzy wstępują w szeregi WOT są bardzo odpowiedzialni.

Oni wiedzą, że trzeba bronić swoich domów, trzeba dbać o bezpieczeństwo Rzeczpospolitej Polskiej, a takie postawy tylko należy chwalić – mówił.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin był dumny, że po raz pierwszy przysięga wojskowa odbyła się na terenie kierowanej przez niego gminy.

Czuję radość i satysfakcję z faktu, że na chęcińskim rynku, w cieniu królewskiego zamku  żołnierze wojsk terytorialnych złożyli przysięgę. To świadczy o… – cały artykuł i pełna galeria zdjęć na źródłowej stronie Radio Kielce


Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam
służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,
bronić jej niepodległości i granic.
Stać na straży Konstytucji,
strzec honoru żołnierza polskiego,
sztandaru wojskowego bronić.
Za sprawę mojej Ojczyzny,
w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić.
Tak mi dopomóż Bóg”


W słoneczne niedzielne południe, na tle Zamku Królewskiego w Chęcinach żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ,,Nurt” złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość miała miejsce na chęcińskim Rynku 27 marca. – informuje Zespół prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej

źródło: Zespół prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej

Nowi terytorialsi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w niedzielę 27 marca 2022 r. o godzinie 13.30 w Chęcinach złożyli przysięgę wojskową. Z satysfakcją i dumą słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam ! wypowiedziało czterdziestu ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe.

Składającym przysięgę towarzyszyło blisko 30 żołnierzy po szkoleniu ośmiodniowym, którzy w przeszłości mieli już do czynienia ze służbą wojskową. Jedną trzecią przysięgających stanowią ludzie młodzi – studenci i uczniowie. Jeśli chodzi o zawody – to reprezentanci takich specjalności jak:  informatyk, technik budownictwa, ekonomista, mechanik samochodowy, ratownik medyczny, mechatronik, dziennikarz oraz logistyk. Dominują mieszkańcy powiatów kieleckiego i sandomierskiego. Wszyscy w swojej różnorodności będą stanowili o sile i potencjale WOT.

To druga w tym roku przysięga Świętokrzyskich Terytorialsów. Zasilą oni głównie 102 i 103 batalion lekkiej piechoty. Obecna na przysiędze pani poseł Agata Wojtyszek,  czytając list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka mówiła: „W tych trudnych czasach, gdy za naszą wschodnią granicą Rosja rozpętała okrutną wojnę, Wojska Obrony Terytorialnej potwierdzają swoją skuteczność w realizacji zadań, do których zostały powołane. Tetytorialsi kontynuują wsparcie działań na rzecz zabezpieczania granicy polsko-białoruskiej i niosą niezawodną pomoc ukraińskim uchodźcom. Zgodnie ze swoja dewizą-są zawsze gotowi i zawsze blisko”.

Dowódca świętokrzyskich terytorialsów płk Piotr Hałys zwrócił się do żołnierzy tymi słowami:
Przysięga wojskowa wieńczy trud szkolenia i potwierdza Waszą gotowość do pełnienia służby.. To akt ważnego ślubowania, a zarazem publiczne i osobiste zobowiązanie wobec Ojczyzny i Polaków. Dzisiejsza uroczystość to bardzo szczególny moment dla Was, Waszych rodziców i bliskich, na ręce których składam podziękowania za odpowiedzialne wychowanie swoich dzieci w duchu patriotyzmu.

Żołnierze 10 ŚBOT przed złożeniem przysięgi ukończyli intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin  – „pętla taktyczna”. Praktyczny sprawdzian umiejętności nabytych w czasie „szesnastki” Terytorialsi zdali w miniony czwartek na poligonie w Nowej Dębie.

źródło: Zespół prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej

Nie rezygnując z intensywnego szkolenia żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej obecnie realizują wiele zadań. Jednym z nich jest „Niezawodna Pomoc” operacja realizowana przez WOT na rzecz podmiotów administracji publicznej, które wspierają i przyjmują uchodźców z Ukrainy. W tym celu 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej wydzieliła kilkudziesięciu żołnierzy – Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. W jej skład wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, pedagodzy i psychologowie. Działania grupy wraz z innymi służbami miały już miejsce kilkukrotnie w Sędziszowie, gdzie docierały transportem kolejowym duże grupy mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojna. Żołnierze również pomagali przy transporcie chorych onkologicznie dzieci przybyłych do Kielc dodatkowo zarażonych COVID 19. Kolejne zadanie to wzmocnienie i ochrona granicy Polsko-Białoruskiej gdzie wydzielony moduł zadaniowy 10 ŚBOT wspiera Straż Graniczą w tym działaniu.

Jeśli zastanawiasz się czy wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie czekaj ! Jeśli masz pytania dotyczące procesu powołania do służby w 10 ŚBOT kieruj je telefonicznie pod nr 602-714-001. Wszelkich informacji dot. procesu rekrutacji uzyskasz również poprzez odwiedzenie serwisu https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

◙ Podobne informacje:

eM: Płk Grzegorz Motak: Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycję Armii Krajowej [VIDEO]

Kalendarium: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń” – w nocy z 15 na 16 lutego 1941 miał miejsce pierwszy zrzut cichociemnych na terenie okupowanej Polski.

10. ŚBOT: Olbrzymi wzrost zainteresowania służbą w WOT

10.ŚBOT: Świętokrzyscy Terytorialsi wśród najlepszych strzelców wyborowych

10.ŚBOT: Ferie z WOT. Poligonowy egzamin zdany!

10.ŚBOT: Świętokrzyscy Terytorialsi podsumowali 2021 rok

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl