Sprzedaż kotłów-kopciuchów jest już zakazana. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Sprzedaż kotłów-kopciuchów jest już zakazana.

11 marca 2019 | money.pl / Jarosław Kruk | | 1 komentarz

Punktualnie o północy z 10 na 11 marca zaczął obowiązywać absolutny zakaz handlu kotłami, które nie spełniają norm emisyjnych.

Prawo określa, że od 1 lipca 2018 r. nie można rozprowadzać domowych kotłów grzewczych gorszych niż piątej klasy emisyjnej. Jest to jeden z elementów walki ze smogiem w Polsce.

Jednak, jak zauważyli urzędnicy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz aktywiści organizacji antysmogowych, zakaz był obchodzony przez producentów. Wykorzystywano lukę w rozporządzeniu określającą wyjątki od jego stosowania i na rynek nadal trafiały nieekologiczne kopciuchy oferowane jako kotły na ciepłą wodę użytkową lub na biomasę niedrzewną. Konieczna więc była nowelizacja.

Jak informuje portal muratordom.pl: – Bardzo niskie wartości emisji zanieczyszczeń i wysoka sprawność kotłów 5 klasy to efekt zastosowania w nich dość kosztownych rozwiązań. Są wyposażone w sterowane elektronicznie systemy precyzyjnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. Ich komory spalania są z materiałów ceramicznych akumulujących ciepło, co pozwala uzyskać wysoką temperaturę potrzebną do spalania lotnych substancji wydzielających się z paliwa. W ich kanałach spalinowych są zawirowywacze (turbulizatory) zaburzające ruch spalin, co powoduje, że intensywniej oddają ciepło wodzie, dzięki czemu sprawność kotła może być wyższa. Do tego zawirowywacze przyczyniają się do zatrzymywania w kotle pyłu, który wobec tego nie zanieczyszcza powietrza.

Od teraz sprzedaż kotłów niespełniających norm emisyjnych jest nielegalna.

źródło:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Sprzedaż kotłów-kopciuchów jest już zakazana.”

  1. eH!De pisze:

    W tam. W sprzedaży dalej będą ale jako kolekcjonerskie albo coś w tym stylu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl