💥 SPECJALISTYCZNY SZPITAL ORTOPEDYCZNO-REHABILITACYJNY "GÓRKA" im. dr. Szymona Starkiewicza świętuje w tym roku stulecie. Obchody jubileuszu już 1 czerwca - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

💥 SPECJALISTYCZNY SZPITAL ORTOPEDYCZNO-REHABILITACYJNY „GÓRKA” im. dr. Szymona Starkiewicza świętuje w tym roku stulecie. Obchody jubileuszu już 1 czerwca

1 czerwca 2026 | Marta Gajda-Kruk 2026-05-25 | infoBusko.pl 26.05.2026 | | 5 komentarzy

Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” im. dr. Szymona Starkiewicza  w Busku-Zdroju, będący częścią Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., obchodzi w obecnym 2026 roku jubileusz 100-lecia działalności. To wyjątkowe wydarzenie stanowi ważny moment zarówno dla placówki, jak i całego regionu oraz polskiej medycyny uzdrowiskowej. – informuje 25.05.2026 portal Radio Kielce

Busko-Zdrój. Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” / Fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Szpital „Górka” zapisał się w historii jako pierwsze w Polsce sanatorium przeznaczone dla dzieci. Od samego początku placówka nieprzerwanie wspiera najmłodszych pacjentów w powrocie do zdrowia, sprawności i codziennego funkcjonowania, pozostając symbolem wieloletniej tradycji leczenia i rehabilitacji dzieci.

I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora

Historia „Górki” sięga 1922 roku, kiedy z inicjatywy doktora Szymona Starkiewicza rozpoczęto budowę ośrodka. Finansowana była dzięki wsparciu społeczeństwa, kas chorych oraz Ministerstwa Zdrowia. Pierwszych pacjentów przyjęto w 1926 roku. Początkowo było to sanatorium dla dzieci, które z czasem rozwinęło się w jeden z najważniejszych w Polsce ośrodków ortopedyczno-rehabilitacyjnych. Obok oddziałów dziecięcych powstały także oddziały dla dorosłych, rozwinięto rehabilitację i uruchomiono nowoczesny oddział okulistyki jednego dnia.

Galeria: 1. Pierwsi pacjenci sanatorium dziecięcego w Busku-Zdroju zakwaterowani  byli w amerykańskich namiotach (ok. 1920)/źródło: Danuta Bieńkowska: „Ludzie z Górki”, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1973, ss. 128-128; Wikipedia; 2. źródło: fotopolska.eu/ RK; 3.  źródło:fotopolska.eu / RK; 4. Słoneczne pawilony, ~1922 r. źródło: Wikipedia

Z okazji jubileuszu powstaje specjalna wystawa poświęcona dziejom szpitala. Organizatorzy apelują do mieszkańców, byłych pacjentów, pracowników oraz wszystkich osób związanych z placówką o przekazywanie archiwalnych zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z jej działalnością. Dyrektor ds. lecznictwa Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. dr n. med. Artur Durda mówi, że już udało się pozyskać wiele archiwalnych zdjęć z prywatnych zbiorów.

Sporo materiałów otrzymaliśmy od Zespołu Szkół Specjalnych, od nauczycieli, którzy przez lata uczyli dzieci przebywające na rehabilitacji w naszym szpitalu. Są to również różnego rodzaju pamiątki, podziękowania i nagrody dla personelu medycznego – wymienia.
Najciekawsze zbiory zostaną zaprezentowane podczas jubileuszowych obchodów, które odbędą się 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka. Artur Durda zaznacza, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce


>>>  Polska niezwykła: „Górka” – pierwsze w Polsce sanatorium dziecięce  <<<

Szpital dziecięcy „Górka” w Busku-Zdroju od przeszło osiemdziesięciu lat jest nierozerwalnie związany z uzdrowiskiem. Zlokalizowany jest na wzniesieniu pomiędzy Zdrojem a Zbludowicami. Swoją potężną sylwetką wpisał się już dawno w panoramę miasta.

Pomysł budowy pierwszego w Polsce sanatorium dziecięcego zrodził się w głowie doktora Szymona Starkiewicza, prawdziwego polskiego doktora Judyma. Podobnie jak domniemany pierwowzór Aleksander Widera, swą karierę lekarską zaczynał Starkiewicz w Zagłębiu Dąbrowskim. Może właśnie to ten tygiel przeróżnych narodowości i kultur, niedostatku i biedy robotniczych dzielnic zagłębiowskich miast powodował, że wśród młodych, światłych przedstawicieli inteligencji rodziły się postawy społecznikowskie, które na długie lata odciskały swe piętno na ich życiu. Szymon Starkiewicz pracował w Zagłębiu od 1904 do 1918 roku. Zetknął się tam z biedą, niedożywieniem, skrajnym ubóstwem i towarzyszącymi im wszelakimi chorobami. Szczególną wówczas plagą wśród dzieci i młodzieży była gruźlica kostno-stawowa i spowodowane przez nią kalectwa. Doktor Starkiewicz przybył do Buska w roku 1918 roku i rozpoczął tu pracę jako jeden z lekarzy uzdrowiska. Poznał tu lecznicze działanie siarczano-słonych wód mineralnych na schorzenia kostne i rozpoczął starania o budowę sanatorium dziecięcego.

>>> Galeria zdjęć Busko-Zdrój – „Górka” – pierwsze w Polsce sanatorium dziecięce  <<<

Pierwsze zagłębiowskie dzieci przyjechały na leczenie do Buska już w 1919 roku i zostały przyjęte przez doktora Starkiewicza w sześciu besemerowskich namiotach otrzymanych w darze od amerykańskiego Czerwonego Krzyża, ale już następny sezon 1920 roku spędziły w wybudowanych pawilonach letnich kolonii sezonowych, które obecnie zamienione zostały na mieszkania socjalne. Kamień węgielny pod budowę sanatorium dziecięcego został położony w roku 1922. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu doktora, jego przyjaciół i znajomych oraz instytucji państwowych, które wspierały wówczas tę inicjatywę, sanatorium przyjęło pierwszych małych pacjentów już w roku 1926. W realizacji jego budowy uczestniczyło Ministerstwo Zdrowia oraz powstające wówczas Kasy Chorych, pomocy udzielały osoby z kręgu przyjaciół doktora Starkiewicza, w tym inżynier Stanisław Knothe, znany przemysłowiec i filantrop z Zagłębia, pisarz Zygmunt Kisielewski oraz wielu anonimowych darczyńców.

1. Kolonia Lecznicza Dziecięca, 1934 r. – Polska-Org.pl ♂
2. Buski „Judym” dr Szymon Starkiewicz (1877-1962)♂
3. Sanatorium Górka – widok główny sanatorium, od południa, 1935 r. – Polska-Org.pl♂
4. Sanatorium Górka, od tyłu, od strony Buska, 1935 r. – Polska-Org.pl♂
5. Ludzie z „Górki” (ok. 1920 r.)♂
6. Letnia kuracja dzieci w nowych pawilonach, ok. 1922 r. – Dziecięce sanatorium w Busku-Zdroju „Górka”♂
7. Fragment pawilonu letniego – „80-lecie Szpitala „Górka”” busko.com.pl, 5.06.2006♂
8. Kolonia lecznicza na Górce, 1936 r.♂
9. Pawilony letnie na Górce, lata 1935-1938♂

Entuzjazm doktora Starkiewicza udzielał się całej rzeszy ludzi, którzy wspierali go w jego zamierzeniach i propagowali z równą gorliwością jego ideę niesienia pomocy dzieciom. Doktor prowadził działalność gospodarczą z powodzeniem, ale i z konieczności. Zorganizował i prowadził cegielnię mechaniczną z piecem Hoffmana do wyrobu cegieł, dachówek i sączków, na południowym zboczu „Górki” założył ogród i sad owocowy, zbudował tartak parowy, zorganizował również gospodarstwo rolne na zakupionych 72 morgach ziemi, które zaopatrywało sanatorium w żywność.

W latach II wojny światowej hitlerowcy zmienili „Górkę” w… – cały artykuł na źródłowej stronie Polska niezwykła♂


 

Busko-Zdrój, „Górka”, czerwiec 2021 / fot. Jarosław Kruk; infobusko.pl

_______________________________

◙ Podobne informacje:

I ❤ BZ: Górka, która wyrosła z pasji doktora

Buska Galeria Sztuki Willa Polonia: „Starkiewicz i jego dzieło życia.”  11 października w Willi Polonia wernisaż wystawy poświęconej doktorowi Szymonowi Starkiewiczowi, „buskiemu Judymowi”, inicjatorowi  i twórcy Sanatorium Dziecięcego „Górka”’ w Busku-Zdroju

#Szkoła pamięta – Górka pamięta o „buskim Judymie” doktorze Szymonie Starkiewiczu

Pawilony socjalne czy zapomniane slumsy kilkadziesiąt metrów od zardzewiałej kładki za 9,5 mln, kilkaset od tężni za 25 mln i kilka kilometrów od Ośrodka Aktywności Społecznej za 4,5 mln?

W Głogoczowie za 5,5 mln zł powstanie kolejna kładka dla pieszych nad Zakopianką. 🟥 JKR: W Busku nad Rzewuskiego powstała kładka dla pieszych za 9,5 mln zł. O 4 miliony drożej!!

🟥 Łukasz Nowak: Skarga do Rady Miejskiej na działalność Burmistrza w przedmiocie wandalizmu jakim jest w mojej ocenie prawdziwa rzeź drzew, jakiej „pan UMiG” pod Szydłowskim i Wieczorkiem dopuścił się przy okazji przebudowy ul. Rehabilitacyjnej [FOTO]

🟥 Komentarze: Mieszkańcy oś. Górka Rehabilitacyjna do Burmistrza MiG Busko Zdrój w sprawie przebudowy ul. Rehabilitacyjnej [FOTO]

🟥 List do Redakcji: „Głowa boli, co się wyprawia w tym naszym Buseczku!” Przy ul. Starkiewicza, u podnóża Górki, między domami, staną cztery 3-piętrowe bloki! ♦ JKR: Coraz mniej Zdroju w Zdroju…

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi do “💥 SPECJALISTYCZNY SZPITAL ORTOPEDYCZNO-REHABILITACYJNY „GÓRKA” im. dr. Szymona Starkiewicza świętuje w tym roku stulecie. Obchody jubileuszu już 1 czerwca”

  1. Pepsi light pisze:

    A zakład Buskowianka na Wełczu to pracuje? Co idę rano na pociąg to cicho tam jak makiem zasiał!!! Woda fatalna, nie da się pić. Może zamknięty?

  2. oo7 pisze:

    Świętując taką rocznicę, wypadałoby zaprosić byłych pracowników. Dzieci też potraktowano po macoszemu, bo kazano im występować nie więcej niż 7 minut. Kolejna partyjna impreza na pokaz.

  3. Gdzie Rzym gdzie Krym do: oo7 pisze:

    „Dzieci też potraktowano po macoszemu, bo kazano im występować nie więcej niż 7 minut.”
    oo7 jeśli uważasz, że 7 minut to mało na prezentację artystyczną dzieci, to co powiesz o 5 minutach jakie przysługują radnemu Rady Miejskiej w Busku-Zdroju by odnieść się merytorycznie do zgłaszanych (czasem w ostatniej chwili) przez burmistrza i spółkę realizacji, które mają kosztować Gminę Busko-Zdrój grube miliony lub bywa że dziesiątki milionów złotych?!

  4. Tik Tok pisze:

    Malkontentom miejscowym najłatwiej jest czepiać się Górki ( nie jest ważne czy słusznie czy niesłusznie) bo ze strony Górki nic im z tego tytułu nie grozi. Na temat tego co dzieje się w Busku i w Gminie Busko-Zdrój wolą jednak milczeć, gdyż jak sądzę boją się że burmistrz ewentualnie może im w taki czy inny sposób okazać swoją wdzięczność 😂

  5. Jak oceniacie ten pomysł? Burmistrz Buska coś zbyt nerwowy :) pisze:

    facebook.com/photo/?fbid=122102092119342827

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl