Skandal Protokolarny w Busku - oświadczenie Elżbiety Śliwy - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Skandal Protokolarny w Busku – oświadczenie Elżbiety Śliwy

26 sierpnia 2018 | Jarosław Kruk / źródło: busko.com.pl | | 7 komentarzy


W związku z zaistniałym wyjątkowym zdarzeniem podczas Buskich Gminnych Dożynek, kiedy to odmówiono w ich trakcie odczytania listów premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina skierowanych do uczestników  – wywołała się lokalna burza pod nazwą „Skandal protokolarny”. Wyjątkowym, bo tylko w naszym mieście nie pozwolono odczytać słów „naczelników” Polski.

Swoje stanowisko w tej sprawie wyrazili liderzy trzech lokalnych Stowarzyszeń – Busko-Busko, Młode Busko i Nasz Region Ponidzie, pisząc list w tej sprawie do premiera M.Morawieckiego. 

W odpowiedzi na to ukazał się w mediach tekst o wyzywającym tytule  Brak elementarnej wiedzy czy świadoma prowokacja”  – Oświadczenie Komitetu Organizacyjnego Dożynek Gminnych w Busku-Zdroju – przedstawiający zdarzenie i odnoszący się do odmowy odczytania listów premierów z perspektywy rzeczonego Komitetu – grona anonimowych osób, które nie podpisały pod tym oświadczeniem.

Swoje stanowisko w sprawie „Skandalu protokolarnego” przedstawiła publicznie w dniu 25.08 pani Elżbieta Śliwa, kierownik buskiego oddziału KRUS (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), której w trakcie dożynek odmówiono odczytania listu wicepremiera J.Gowina do rolników i uczestników święta plonów.  Treść tego dokumentu jest następująca:

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na oświadczenie Komitetu Organizacyjnego Dożynek Gminnych w Busku – Zdroju pragnę wyjaśnić okoliczności tego nieprzyjemnego zdarzenia.

Zwyczajowo przyjęte jest, że podczas odbywających się uroczystości, osoby publiczne zgłaszają się do organizatorów z prośbą o możliwość zabrania głosu. Tak też uczyniłam, pełniąc funkcję Kierownika Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Busku – Zdroju, czułam się w obowiązku podziękować rolnikom za ich codzienny trud, za codzienny chleb, który w wyniku ich pracy trafia każdego dnia na nasze stoły. Podczas mojej, krótkiej rozmowy z Panem Burmistrzem Waldemarem Sikorą, poinformowałam go, że odczytam również list Wicepremiera Rządu Ministra Jarosława Gowina, skierowany do mieszkańców Buska – Zdroju. Z podobną prośbą w mojej obecności zwróciła się Pani Elżbieta Kwiecień – Ząbek Kierownik Powiatowej Placówki ARiMR w Pińczowie informując, że odczyta list Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do rolników.

Pan Burmistrz odmówił używając następujących słów „żadnych listów, żadnych politycznych wystąpień…to niemożliwe”

Z przykrością muszę stwierdzić, że Oświadczenie Komitetu Organizacyjnego, za którym stoi Pan Burmistrz to już nie mijanie się z prawdą, lecz celowa dezinformacja i kłamstwo! Ze zdumieniem przeczytałam ten dokument, pod którym nie miał odwagi się nikt podpisać.

Publicznie więc proszę o przedstawienie składu tegoż komitetu, abym mogła podjąć dalsze stosowne kroki.

Pragnę również Państwu wyjaśnić, że na żadnym etapie zaistniałej sytuacji, Pan Burmistrz Sikora i nikt z obecnych nie wskazał potrzeby zwrócenia się do Komitetu Organizacyjnego.

Zwróciłam się bezpośrednio do Pana Waldemara Sikory jako burmistrza miasta, który zapraszał na dożynki – jest to bowiem powszechna praktyka i forma okazania szacunku włodarzowi miasta.
Pragnę nadmienić, że było wielu świadków tej rozmowy, którzy mogą poświadczyć zaistniałą sytuację a których nazwisk tutaj nie użyje z czystej przyzwoitości.

Wszelkie niezbędne upoważnienia i pełnomocnictwa mogę okazać w dowolnym czasie i momencie.

Jest mi niezmiernie przykro, że zostałam postawiona w takiej roli Jeszcze raz życzę Państwu wszelkiej pomyślności, rolnikom zdrowia, sił i dobrej pogody. Do zobaczenia na dożynkach w przyszłym roku, mam nadzieję, że w lepszej atmosferze. Busko – Zdrój to nasz dom, nasza chluba. To miejsce naszej pracy i wszyscy wspólnie musimy dbać o jego rozwój i wizerunek.

Elżbieta Śliwa (własnoręczny podpis)

 

Skan tego pisma – zamieszczony na portalu busko.com.pl – jest dostępny po kliknięciu na ten podlinkowany tekst.

◙ Artykuły powiązane:

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “Skandal Protokolarny w Busku – oświadczenie Elżbiety Śliwy”

 1. rolnik pisze:

  Te wybłery w Busku coroz zabawniejsze sie stajo

 2. Krzysztof Tuzimek pisze:

  Burmistrz,który nie umie sklecić jednego logicznego zdania, tragedia, słuchałem Pana Burmistrza na imprezie w Szańcu,tylko slogany,których nie umie wpleśc w tok myślowy.

 3. Gw pisze:

  Według mnie podjęto słuszną decyzję, bo nikt z nich nie miał oficjalnego pełnomocnictwa. Jak myślicie, kto wziąłby odpowiedzialność za ich wystąpienia, gdyby w imieniu posłów padły jakieś nieodpowiednie słowa? Byłby to właśnie komitet organizacyjny dożynek i burmistrz. Polecam przeczytanie oświadczenia komitetu, bo wszystko jest tam jasno opisane. Podjęta decyzja była w stu procentach uzasadniona.

 4. Ktoś pisze:

  Skandal to jest w krusie. Człowiek idący tam cokolwiek załatwić najpierw bierze relanium na uspokojenie, ale jak to mowia „źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl