SB: Polscy inżynierowie wymyślili respirator, który można niemal wszędzie wydrukować na drukarce 3D - nieco jak z Apollo 13, da się? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

SB: Polscy inżynierowie wymyślili respirator, który można niemal wszędzie wydrukować na drukarce 3D – nieco jak z Apollo 13, da się?

31 marca 2020 | StrefaBiznezu.pl Maciej Badowski 27.03.2020 / Jarosław Kruk 31.03.2020 | | 8 komentarzy

Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora, który można na całym świecie wydrukować na drukarce 3D. – W założeniu jest to projekt bardzo prostego urządzenia ostatniej deski ratunku w momencie kiedy zabraknie profesjonalnych respiratorów, profesjonalnego sprzętu medycznego- tłumaczy w rozmowie z AIP Szymon Chrupczalski, Ventilaid. – informuje portal StrefaBiznesu.pl

Co zawiera projekt który udostępniliście w sieci do pobrania za darmo?

W założeniu jest to projekt bardzo prostego urządzenia ostatniej deski ratunku w momencie kiedy zabraknie profesjonalnych respiratorów, profesjonalnego sprzętu medycznego.

Projekt opiera się o druk 3d i podstawowe, proste komponenty przemysłowe, które są dostępne w większości miejsc na świecie. Projekt ten udostępniliśmy za darmo z apelem do społeczności o dalszy rozwój, o pomoc, o wsparcie fachowe i inżynieryjne, o wsparcie medyczne.

Co istotne, projekt nie ma ambicji aby przejść pełnej certyfikacji medycznej która jest wymagana w prawie polskim. Natomiast w sytuacji kryzysowej, a szczególnie w sytuacjach kryzysowych w krajach rozwijających się, gdzie te restrykcje są niższe może komuś pomóc.

Jak długo trwały prace, od pomysłu do stworzenia projektu?

Pomysł pojawił się w zeszłym tygodniu po przeczytaniu notki prasowej na temat tego, że we Włoszech zabrakło respiratorów. Jest to dość szokujące, że w takim kraju brakuje sprzętu medycznego. Włosi sobie w pewnym sensie z tym poradzili podpinając do jednego respiratora kilku pacjentów. Jest to możliwe i nielegalne.

Nasz konstruktor i pomysłodawca Mateusz Janowski stworzył wstępny prototyp i okazało się, że to faktycznie działa, w sensie, że urządzenie spełniało podstawowe wymogi stojące przed respiratorem, czyli tłoczenie powietrza pod odpowiednim ciśnieniem z uwzględnieniem zaworów wlotowych i wylotowych oraz pilnowaniem samego nadciśnienia. Zaprojektowanie trwało dwa dni, a wykonać udało się w jeden dzień.

Czego potrzebujecie?

Wsparcia wykwalifikowanych inżynierów w tym zakresie, żeby mogli poświęcić swój czas, tworzyć ulepszone wersje prototypów, korygować błędy.

Do tego dochodzi wsparcie lekarzy, którzy będą mogli opiniować i testować to urządzenie przy pomocy odpowiednich maszyn do badania.

Jak jest za tym zainteresowaniem? Z tego co Pan mówi ma on same zalety.

Zainteresowanie jest…cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Strefa Biznesu po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: – Opisywany przypadek wypracowania wyjścia awaryjnego w  trudnej obecnej sytuacji braku urządzeń wspomagających oddychanie, przypomina mi w mniejszej skali niebywałą akcję inżynierów NASA, którzy w trakcie nieudanej i wyjątkowo feralnej księżycowej misji Apollo 13 [Wikipedia], na poczekaniu musieli wymyślić coś z niczego by ratować życie astronautów i pomóc im wrócić cało na Ziemię. I dali radę. Przedstawia tę historię znakomity film Apollo 13Tomem Hanksem . 

Warto go obejrzeć. Płyną z niego aktualne i dziś dwa przesłania.
Pierwsze, że w poważnych działaniach należy również zakładać możliwość wystąpienia niekorzystnych zdarzeń – NASA przygotowując lot miała przygotowane plany zastępcze – Jack Swigert, pilot modułu dowodzenia, w ostatniej chwili  zastąpił Thomasa Mattingly’ego z powodów zdrowotnych – dzięki temu lot doszedł do skutku.
Drugie, że nawet w tak skrajnych sytuacjach, które  trudno było przewidzieć, przy zaangażowaniu kompetentnych osób jest możliwe znalezienie wyjścia z opresji.

cda.pl : Apollo 13 (1995) Lektor PL

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

8 odpowiedzi na “SB: Polscy inżynierowie wymyślili respirator, który można niemal wszędzie wydrukować na drukarce 3D – nieco jak z Apollo 13, da się?”

 1. .. pisze:

  Ratowaliśmy chiny i teraz my potrzebujemy pomocy

 2. abc do powyżej pisze:

  dokładnie tak. Wspieraliśmy Chiny gdy były w potrzebie, teraz Chiny ślą pomoc do Europy. Tak powinno to być – wspolnie pokonywać wspólne problemy. Na tej samej włąśnie zasadzie Busko, które w normalnych czasach zasilane było podatkami od przedsiębiorców i żyło z nich, teraz gdy im się diametralnie zmieniło to powinno zacisnąć pasa i uruchomić pomoc dla przedsiębiorców. Powinno się wstrzymać wszystkie nie niezbędne wydatki i skoncentrować się na wspólnym przetrawniu ciężkich czasów. Jeśli padną przedsiębiorcy to nieco później padnie i miasto.

 3. Do powyzej pisze:

  Oj gmina nie może wspierać prywatnych przedsiębiorców bo nie ma na to środków i kompetencji. Od wspierania przedsiębiorców jest polski rząd.

 4. MMM pisze:

  Popieracze i klakierzy buskiej władzy, tak jak osoba powyżej, po raz kolejny okazali się osobami o mizernej wiedzy, chyba że celowo kłamią. Tak się wymądrzają, a jak zwykle się kompromitują. Brawo!

  Samorząd może pomagać i mieszkańcom, i PRZEDSIĘBIORCOM.

  „Do złotówki ma zostać obniżona także opłata za czynsz lub dzierżawę nieruchomości, należących do gminy. Do „złotówki” obniżony zostanie także podatek od środków transportowych.

  „Chcemy pomóc wszystkim mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, i firmom, dlatego proponujemy, aby za kwiecień, maj i czerwiec wszyscy mieli obniżone opłaty za wodę do złotówki z metra sześciennego” – powiedział prezydent Ostrowca, zapewniając jednocześnie, że miasto jest przygotowane na wprowadzenie takich ulg.”

  https://www.wnp.pl/finanse/ostrowiec-swietokrzyski-obnizki-podatkow-dla-przedsiebiorcow-oraz-oplat-za-wode-dla-mieszkancow,382841.html

 5. Do mmm pisze:

  Zamknij ryj

 6. Brawo dla Ostrowca!!! pisze:

  Prawda boli oj boli a te wasze wyzwiska to tylko wyraz waszej bezsilności wobec faktów które obnażają waszą fałszywą propagandę. I co, samorząd nie może pomagać? Może! Jak tylko chce to może!

 7. Pietrek pisze:

  Moim zdaniem rządowy program to wydmuszka, dlatego jedyna nadzieja w samorządach. W mądrych Gminach władze pomagają przedsiębiorcom, a nie budują pomniki pychy z brązu, dlatego tam lokalny biznes ma szanse przetrwać.

  Gdyby nie wrobiono radnego Łukasza, to na pewno (jako jedyny z radnych!) miałby odwagę upomnieć się o normalnych przedsiębiorców z terenu Gminy.

 8. Do powyżej pisze:

  Cóż mi z obniżki podatku gminnego jak i tak będzie bankructwo pracodawców i zwolnienia pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl