RK: Wzrasta liczba osób zainteresowanych adopcją dziecka - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Wzrasta liczba osób zainteresowanych adopcją dziecka

10 stycznia 2019 | Izabela Mortas, Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Z roku na rok wzrasta liczba osób zainteresowanych adopcją dziecka. W ubiegłym w województwie świętokrzyskim o adopcję starało się 50 rodzin i trzy osoby samotne. W sumie dzieci zgłoszonych do adopcji było 173, jednak do rodzin zastępczych trafiło kilkadziesiąt z nich.

Wicemarszałek Renata Janik, Kielce. 10.01.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

To dlatego, że większość pozostaje w rodzinach spokrewnionych, gdzie  czują się dobrze, bo są związane więzami emocjonalnymi.

Aby zostać rodzicem zastępczym, wciąż potrzeba sporo czasu. Jak mówi Anna Sokołowska-Smołkowska, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Adopcyjnego w Kielcach, najpierw rodzina przechodzi trzymiesięczne szkolenie, podczas którego poznaje potrzeby dzieci i dowiaduje się, z jakimi problemami może się później zetknąć. Otrzymuje kwalifikacje, a potem czeka zwykle około roku na adopcję.

– Abyśmy mogli stosownie dobrać rodzinę, musimy poznać osoby starające się o dziecko. Nie dzieje się to z automatu. To nie jest kolejka, gdzie odkreślamy „następny proszę”, dlatego czas bywa różny – mówi dyrektorka.

Osób, starających o adopcję było w ciągu 7 lat ponad pół tysiąca. Większość z nich to małżeństwa, ale zdarzało się, że o dziecko starały się osoby samotne.

Jak zaznacza dyrektorka, czas nie jest głównym problemem. To także kwestia motywacji i przełamania siebie, aby tu przyjść i zdecydować się na przysposobienie. My pomagamy w podjęciu tej decyzji, także podczas spotkań psychoterapeutycznych. Ośrodek w ostatnią sobotę   stycznia uruchamia comiesięczne dyżury psychologów. Z porad będą mogły korzystać nie tylko osoby starające się o adopcję. Specjaliści będą udzielać porad w godzinach 10-14. Jak zaznacza wicemarszałek Renata Janik, to zupełnie nowa inicjatywa.

– Jak wiemy, żyjemy w czasach pełnych emocji, nerwów, różnych stresów. Wiele osób nie radzi  sobie w różnych obszarach. Są problemy z wychowywaniem dziecka, małżeńskie, nagle ktoś dowiaduje się, że jest chory i w takim momencie bywa, że zostaje z tym problemem sam albo zamyka się ze swoją rodziną. Ponieważ mamy taką możliwość, postanowiliśmy pomóc mieszkańcom naszego regionu – mówi wicemarszałek.

Wszyscy zainteresowani mogą umawiać się na spotkania pod numerem telefonu 41 248 17 10. Spotkania odbywają się w Świętokrzyskim Ośrodku Adopcyjnym w Kielcach.

 

źródło: Radio Kielce

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl