RK: Wkrótce wyrok w sprawie byłych policjantów z Buska - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Wkrótce wyrok w sprawie byłych policjantów z Buska

20 września 2022 | | | 24 komentarze

3 października zapadnie wyrok w sprawie dwóch byłych już policjantów z Buska-Zdroju. Mężczyźni odpowiadają za to, że w czasie służby robili zdjęcia bezdomnym i wysyłali je na prywatnych komunikatorach społecznościowych. Tam w obraźliwy sposób je komentowali. informuje 20.09.2022 portal Radio Kielce

○ Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju♂ / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl

Mężczyźni są oskarżeni, że w 2019 roku przekraczali swoje uprawnienia. Bez podstawy prawnej i bez zgody robili zdjęcia pokrzywdzonym, a następnie zamieszczali je na wewnętrznym koncie komunikatora społecznościowego. Oskarżeni nie pracują już w policji.

>>>  Skandal na komendzie w Busku–Zdroju. Policjanci poniżali i wyśmiewali bezdomnych  <<<
radio ZET [27.09.2019]: – „Sexi papi”, „Wygląda jak Mongoł” – to przykładowe komentarze zamieszczone pod zdjęciem zatrzymanej bezdomnej kobiety. Policjanci z Buska-Zdroju wysyłali je sobie w prywatnych konwersacjach za pomocą komunikatorów internetowych. „Zaprosiliście ją na grilla? Sylwek też się szykuje” – w ten sposób z kolei mieli „żartować” pod zdjęciem mężczyzny w toalecie. Do relacji jednego z policjantów o skandalicznych zachowaniach jego kolegów dotarła reporterka Radia ZET. Po naszej interwencji sprawą zajęła się prokuratura…♂

Dziś w Sądzie Rejonowym w Busku-Zdroju, gdzie toczy się proces, strony wygłosiły mowy końcowe – informuje Jan Klocek, rzecznik instytucji.

>>> Robili zdjęcia bezdomnym, stanęli przed sądem  <<<
Radio Kielce [08.03.2022]: – Dwóch byłych już policjantów z Buska-Zdroju stanęło przed sądem. Mężczyźni odpowiadają za to, że w czasie służby robili zdjęcia bezdomnym i wysyłali je na prywatnych komunikatorach społecznościowych. Tam w obraźliwy sposób je komentowali.Postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód. Ostatecznie sprawa trafiła do buskiego sądu….♂

Dla pierwszego z oskarżonych, prokurator domaga się kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, a dla drugiego… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce

 

◙ Podobne informacje:

POLICJANCI Z BUSKA- ZDROJU Z WIZYTĄ W KGP

Łukasz Nowak: Wniosek komendanta Policji o nagrody dla funkcjonariuszy – informacja publiczna

Bcpl: Kamerka samochodowa uchroniła od mandatu; bezprawne działanie policjantów

RK: TELEFON INTERWENCYJNY. Buska Policja ujawniła dane kierowcy, który nagrał pirata drogowego?

ED: Złoty strzał buskiej policji. Zdjęli z rynku pokaźną ilość narkotyków. Worki znaleźli w dzikim sadzie [FOTO, VIDEO]]

KPP Busko-Zdrój: Kontrola drogowa zakończona zatrzymaniem. Narkotyki

Bcpl: Podziękowanie dla buskiej policji

 

W Głogoczowie za 5,5 mln zł powstanie kolejna kładka dla pieszych nad Zakopianką. | 🟥 JKR: W Busku nad Rzewuskiego powstała kładka dla pieszych za 9,5 mln zł. O 4 miliony drożej!!

nm: Trwa remont na 1 Maja w Busku. Ludzie mocno się niecierpliwią [ZDJĘCIA] | 🟥 JKR: Gdzie się podziało 15 milionów złotych?

List do Redakcji: 🆘 Kto w obszarze kanalizacji nie dochował należytej staranności? Kto powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności?

onet: Kraków kupił ławkę za 228 tys. zł | JKR: Busko zrewitalizowało Mickiewicza za 25 mln, wystawiło tężnię za 25 mln, kładkę za 9,5 mln, „bunkier” AKS za „x+8mln”, a cały multistadion za pieron wie ile, itd., itp…

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

RK: Buski radny napastnikiem? Dwóch policjantów zaatakowanych nożem [FILM]

RK: Buscy radni odnieśli się do wydarzeń z 18 maja

Łukasz Szumilas – oblicza prawdy: premiera filmu pt. „30 sekund” na kanale Łukasz Szumilas na YouTube

TVN: 🟥 ,,Zastraszyć dziennikarza”. Superwizjer – Lokalne media. Cena niezależności

@: Niepokorni do wariatkowa. Schizofrenia bezobjawowa

Kalendarium: 7 maja 1977 r. w sieni kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie znaleziono zwłoki studenta Stanisława Pyjasa

doRZ: Śmierć dziennikarki Polsatu. Miała posiadać dokumenty o pedofilii – a…

Sejm przez aklamację przyjął uchwalę upamiętniającą Jolantę Brzeską w 10. rocznicę jej zabójstwa

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

24 odpowiedzi na “RK: Wkrótce wyrok w sprawie byłych policjantów z Buska”

 1. Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Witam serdecznie. Dnia 30.09.2022 przed Sądem Rejonowym w Busku-Zdroju odbędzie się posiedzenie w sprawie przekroczenia przez funkcjonariuszy Łukasza Czaję oraz Zdzisława Patalitę uprawnień podczas interwencji 18.05.2019. Mimo upływu 3 lat i 4 miesięcy (40 miesięcy niewoli) sprawa nie została rozwiązana prawomocnym wyrokiem. To skandaliczny fakt świadczący o żenująco niskim poziomie wymiaru sprawiedliwości. Tego typu postępowanie powinno być przeprowadzone w ciągu maksymalnie 3 pierwszych miesięcy od zaistniałego zdarzenia rozwiewając wszelkie wątpliwości jakie związane są z tą skandaliczną sprawą.
  https://infobusko.pl/sad-rejonowy-w-busku-zdroju-rozprawa-z-udzialem-radnego-lukasza-szumilasa/

 2. Mieszkaniec do Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Życzę by zatriumfowało prawo i sprawiedliwość!

 3. Buski taksówkarz pisze:

  Łukasz Cz. …były pracownik Biedronki…cwaniaczek nieraz pokazywał swój ciemny charakterek podczas pracy w sklepie. Nadużywanie włądzy ma się we krwi.
  Zdzisław P. ten tytuł mistrzowski możesz sobie schować w kieszeń podobnie jak nóż, który dwukrotnie schowałeś. Dobrze że ukazał się film i pokazał prawdziwe oblicze Buskiej Policji.
  CHWDP psom!!! Na mundur trzeba mieć twarz i charakter, a nie tylko pałkę i odznakę.

 4. Do Mieszkaniec do Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój 20 WRZEŚNIA 2022 O 21:16 pisze:

  Tylko nie pis.

 5. Współczuję pisze:

  Uważam, że prawda o Akcji pod Rossmannem 18.05.2019 nigdy nie ujrzy światła dziennego podobnie jak prawda o Katastrofie Smoleńskiej 10.04.2010. Uważam, że zbyt wielu wielkich, dla których to jest być albo nie być, ma w tym żywotny interes.

 6. Do: Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój 20 WRZEŚNIA 2022 O 20:51 pisze:

  Panie Łukaszu czy rozprawa 30.09.2022 będzie jawna czy za zamkniętymi drzwiami? Pytam bo chętnie bym na nią przyszedł. Moim zdaniem prawda o tym wydarzeniu powinna być jawna w 100%.

 7. ''30 sekund'' film dokumentalny o Akcji pod Rossmannem 18.05.2019r. https://youtu.be/YQBznQqa1zY?t=2135 pisze:

  Data premiery: 25 gru 2021 Busko-Zdrój – na pierwszy rzut oka miłe i spokojne miasteczko. Tak też jest postrzegane przez kuracjuszy, którzy przybywają tutaj tylko na chwilę. Jak jednak żyje się tym, którzy na co dzień tu egzystują? Niestety źle. Wysokie podatki lokalne, porównywalne lub wyższe niż w metropoliach, wygórowane ceny za wodę, ścieki, śmieci i ciepło, wysokie czynsze, beznadziejna sytuacja na rynku pracy oraz wyludnianie się miasta, to główne problemy. Na dodatek wszystko przesiąknięte jest do szpiku kości nepotyzmem, układami i kolesiostwem oraz licznymi powiązaniami biznesu z władzą. Pewnego dnia pokazało się jednak światełko w tunelu. Do rady miasta dostał się w wyniku wyborów młody aktywista Łukasz Szumilas, lider stowarzyszenia Młode Busko, który z powodzeniem rozwijał swoją markę odzieżową oraz był prezesem lokalnych ogródków działkowych. To człowiek prawy, honorowy, szczery i bezinteresowny, oddany z całego serca lokalnej społeczności. Widział wszystkie bolączki i problemy trapiące nasze miasteczko, głośno o nich mówił i uparcie dążył do poprawy tej chorej sytuacji. Niestety stał się solą w oku lokalnego układu oraz jego głównym zagrożeniem. Pewnego dnia doszło do fatalnego zdarzenia pod sklepem Rossmann. Media natychmiast ogłosiły Łukasza Szumilasa „nożownikiem”, a politycy najwyższego szczebla władzy, jeszcze tego samego dnia wieczorem, zaczęli licytować się co do wymiaru kary więzienia, jakby zapomnieli o domniemaniu niewinności. Proces sądowy był nierzetelny, odmówiono przedstawienia licznych dowodów i dążono za wszelką cenę do udowodnienia, że Łukasz Szumilas to pospolity nożownik. Sprawę następnie umorzono, uznając tego młodego człowieka za niepoczytalnego w chwili czynu, za chorego, który sobie uroił, że w Busku źle się dzieje i że próbowano go „uciszyć”. Spora część mieszkańców Buska, w tym członkowie rodziny Łukasza uważali, że doszło do prowokacji, że ich syna wrobiono i celowo „uciszono” odwróciwszy role. Z policjanta, który o mało co nie udusił radnego uczyniono poszkodowanego, a z Łukasza Szumilasa zrobiono agresora, nożownika i pospolitego bandytę. Po ponad dwóch latach nadeszła upragniona przez wszystkich chwila. Prawda i fakty zaczęły wychodzić na światło dzienne, a misternie budowana narracja, u podłoża której legły kłamstwa i manipulacje, zaczęła się rozpadać niczym domek z kart. Zostało to ukazane w naszym filmie dokumentalnym. Nie bądźmy obojętni wobec krzywdy Łukasza Szumilasa. Obejrzyjmy materiał i przekażmy go dalej. Niech każdy zobaczy, co naprawdę wydarzyło się 18 maja 2019 roku w Busku-Zdroju!

 8. Odnośnie filmu "30 sekund" - WAŻNA INFORMACJA! pisze:

  Odnośnie powyższego komentarza, a konkretnie linku do filmu „30 sekund” na youtube, to jest tam ograniczenie wiekowe i trzeba się zalogować na youtube, żeby ten film obejrzeć. Gdyby ktoś nie miał możliwości się zalogować, to film „30 sekund”, a dokładnie to obydwie jego cześci, są dostępne bez żadnego logowania, dostępne „od ręki”, na portalu rumble.com, na kanale Szumilas. Poniżej bezpośredni link. Wystarczy go skopiować i wkleić w okienko wyszukiwarki Google, albo po prostu wejść na portal rumble.com, a następnie w okienko wyszukiwania wpisać Szumilas.

  https://rumble.com/user/Szumilas

  Ważna jest także ta krótsza część filmu „30 srkund”, pt. „30 sekund – streszczenie”. Tytuł jest nieco mylący. Faktycznie jest to druga część filmu, uzupełnienie tej pierwszej, dłuższej części. Jak pisze w opisie filmu:

  „30 sekund – streszczenie to wyjaśnienie całej sytuacji z Łukaszem Szumilasem. Postaraliśmy się dołożyć to co zostało pominięte w pierwszej części, gdyż pojawił się niedosyt informacji.
  Sytuacja z Buska – Zdroju budzi kontrowersje, ale nie tylko na stronę radnego Łukasza, ale też na stronę władz i policji ze względu na ich działania.”

 9. XY pisze:

  Jestem ciekaw czy 30.09.2022 będzie w Busku tvn podobnie jak 18.05.2019?

 10. Łukasz Nowak (ten od kolei) pisze:

  Na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Świętokrzyskiego (edziennik.kielce.uw.gov.pl) opublikowano kilkanaście (!) rozstrzygnięć nadzorczych uchylających uchwały buskiej (bez)rady miejskiej przyjęte w sierpniu tego roku. Poniżej link do jednego z nich:

  Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PNK.I.4131.134.2022 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 7 września 2022 r. stwierdzające nieważność § 4 uchwały Nr XLIX/587/2022 Rady Gminy Busko-Zdrój z dnia 5 sierpnia 2022 r. w sprawie określenia wstępnej lokalizacji przystanku autobusowego na terenie gminy Busko-Zdrój w miejscowości Palonki
  edziennik.kielce.uw.gov.pl/GetActPdf.ashx?year=2022&book=0&position=3108

  Ponieważ buscy (bez)radni miejscy nigdy nie piszą własnych projektów, tylko bezkrytycznie przyklepują projekty zgłaszane przez burmistrza i napisane przez jego urzędasów (jedyny bodaj wyjątek to uchwała szkalująca Szumilasa) – to wynika z tego, że ćwierćinteligenci zatrudniani przez Sikorę i Marońskiego w UMiG są niekompetentni, skoro napisane przez nich uchwały są uchylane. Należy tutaj przypomnieć, iż wojewodowie nie mają prawa oceny merytorycznej uchwał, a jedynie prawnej. Znaczy to, że wojewoda nie może uchylić uchwały na zasadzie „bo tak”, tylko, że jeśli uchylił, to musiały rażąco łamać prawo. Czy ktokolwiek w UMiG poniesie konsekwencje i dlaczego nie? (Nota bene: Koniusz jest i tak zblatowany z Sikorą, więc gdyby nie musiał, to by nie uchylał uchwał buskiej władzy. Skoro to uczynił, to widać sprawa była tak oczywista.)

  Tymczasem jest już nagranie z wrześniowej (bez)rady miejskiej:
  umig.busko.pl/rada-miejska-top-menu/nagrania-audio-video/21281-nagranie-audio-video-z-li-sesji-rady-miejskiej-w-busku-zdroju-z-dnia-15-09-2022r.html

  Po wysłuchaniu stwierdzam, że jest naszej gminie wiele pań i panów o inicjałach XY, bowiem na bodaj każdej sesji są ich petycje lub skargi 😉
  Wśród mówców m. in. dyrektorka przedszkola „Smerfuś”, mieszkaniec ulicy Partyzantów poruszający sprawę chodnika i działaczka społeczna z Górki pytająca, czy wysiedlenia z pawilonów 3 i 4 to przygotowanie terenu dla (pato)dewelopera?

 11. Łukasz Nowak do XY pisze:

  Oczywiście nie będzie.
  Próbowałem sprawą zainteresować media ogólnokrajowe – i nic. W pewnych sprawach więc i TvPiS i Tusk Vision Network kłamią tak samo. Jedynie ze strony radia eM Kielce był odzew – ale to niestety plankton…
  Jeśli rozprawa będzie jawna to jeśli przeżyję postaram się na niej być.
  Przy okazji: właśnie przypomniałem sobie, że pora złożyć prywatny akt oskarżenia przeciw zofii olszowej (będącej żoną ubeka władysława olszowego, „honorowego” prezesa klubu w którym trenerem jest patalita) za publiczne pomawianie mnie w internetowym komentarzu. Podczas przesłuchania władysław olszowy zeznał iż… miał uszkodzony kabel od Internetu, więc może ktoś mu się podpiął. Może więc pora, by sprawie przyjrzał się biegły….

 12. Łukasz Szumilas Radny Rady Miejskiej Busko-Zdrój pisze:

  Niestety sprawa odbędzie się zgodnie z „tradycją” za zamkniętymi drzwiami…

 13. Prawda pisze:

  Na stronie:
  umig.busko.pl/baw/uchwaly/
  są już uchwały z wrześniowej rady. Wśród nich 4 dotyczące spraw zgłaszanych przez mieszkańców.
  „Wybrańcy narodu” w żadnej z nich nie bronili mieszkańców. Dwie petycje zostały uznane za „bezzasadne”, a w sprawie dwóch skarg rada uznała się za „niewłaściwy” organ.
  (W każdym linkowanych PDF-ów trzeba zajrzeć na stronę 2, gdzie jest „uzasadnienie” pozwalające sprawdzić „o co kaman”:
  dl.umig.busko.pl/uchwaly/2022/2022_LI_629.pdf
  dl.umig.busko.pl/uchwaly/2022/2022_LI_630.pdf
  dl.umig.busko.pl/uchwaly/2022/2022_LI_628.pdf
  dl.umig.busko.pl/uchwaly/2022/2022_LI_627.pdf

 14. Prawda pisze:

  Pikanterii dodaje sprawie fakt, iż radny Służalski będący przewodniczącym komisji wniosków, skarg i petycji na sesji w maju 2022 roku zaproponował podczas „spraw różnych i wolnych wniosków”, aby ludzi z Górki przekwaterować do tzw. hotelowca przy szpitalu – czyli dokładnie to, co w petycji wniósł mieszkaniec. A więc tyle warte jest słowo tego pana. Sam sobie zaprzeczył – warto wziąć to pod uwagę i za rok nie wybierać tego kłamcy, który dba o interesy sikory i własny (podwyżka diet radnych – ale za wyjątkiem Szumilasa, którego całkowicie pozbawiono należnych diet), a nie o interesy mieszkańców (których pozwala łupić podatkami wyższymi niż w Warszawie).

  Wedle uchwał buskich (bez)radnych każda propozycja mieszkańców jest bezzasadna i trzeba odrzucić ją nawet bez prób ewentualnego poprawienia. Za to projekty zgłaszane przez męża właścicielki hurtowni są zawsze słuszne i trzeba je zawsze przyjmować bez jakichś zbędnych dyskusji.
  A więc szanowni mieszkańcy: gdy buscy koryciarze z rady za rok będą jeszcze skomleć o wasze poparcie pamiętajcie, kto w głosowaniach pozwalał na katowanie was wysokimi podatkami oraz coraz wyższymi cenami wody…

 15. To bardzo smutne... pisze:

  No to fajnie, sprawa „za zamkniętymi drzwiami”.
  Radny Szumilas – osoba publiczna. Policjanci – funkcjonarusze publiczni. Sprawa Radnego Szumilasa jest także sprawą publiczną – w mediach to nagłaśniano, Szumilasa opisywano, opluwano, obsmarowywano na wszystkie strony i bodaj żadne z tych mediów nigdy nawet nie zapytało drugiej strony, czyli Radnego Szumilasa, co on ma do powiedzenia. Za to sprawa o możliwość przekroczenia uprawnień przez policjantów jest za zamkniętymi drzwiami, po cichutku, bez rozgłosu, itd. Gdzie tu elementarna jakakolwiek sprawiedliwość, jakakolwiek równowaga w traktowaniu etc.? W jakim kraju my żyjemy ja się pytam? Czym Polska różni się od krajów o ustroju totalitarnym???

 16. To bardzo smutne... pisze:

  Zadam jeszcze takie pytania: skoro sprawa jest „tajna”, to czy czegoś się obawia wymiar sprawiedliwości? A może chce coś ukryć przed społeczeństwem, przed opinią publiczną? Jeśli tak, to co chce ukryć ja się pytam? Czego my jako społeczeństwo, jako obywatele państwa polskiego, nie możemy się dowiedzieć w zakresie tej sprawy?

 17. Emilia pisze:

  Co jest smutne gnoje wy gnoje z polokenia Hwdp i slums atack -Sprzedawał portki szerokie sprzedawał do tego ta dibelska muzyka może marihuana to wam dać ,a wszytko ten zasrany rocznik 1987 pokolenie skeytów

 18. stare ale jare pisze:

  „czy to prawda co właśnie usłyszałem, że po Mikołajkach i Karpaczu teraz Gołębiewski ma postawić hotel na Górce?! 22 WRZEŚNIA 2021 O 15:34 „wprawdzie myślę, że to jest teoria spiskowa, ale z drugiej strony może coś w tym być jednak, bo to by sensownie wyjaśniało budowę tej kładki. Bo wg mnie gadanie o niepełnosprawnych dzieciach to bajeczka dla naiwnych. Tylko jeśli już miała by być to prawda, to dlaczego miasto ją buduje?”. Ostatnio z Górki wyprowadził się ośrodek jeździecki Hippoland, teraz zamierzają ”ludzi z Górki przekwaterować do tzw. hotelowca przy szpitalu”, więc chyba rzeczywiście coś dużego się szykuje na Górce. Czyżby więc jednak hotel Gołębiewski?

 19. Jak się z tym nie zgodzić pisze:

  Na busko.com.pl ukazał się taki komentarz.
  Zaglądając na stronę internetową busko.com.pl jedno jest zawsze pewne. Mianowicie laurki dla służb mundurowych, a szczególnie dla milicjantów. Znowu nie tak ekskluzywne Echo Dnia zamieszcza owszem info o nagrodach i sukcesach policji. Tam jednak dowiemy się o ciemniejszych stronach, choćby ostatnio sprawa dyrektora LO, proces dwóch wydalonych ze służby policjantów, czy pojawiające się co pewien czas wieści dotyczące więzionego radnego i wiele tego typu problemów. Patrząc tutaj to cofam się o czterdzieści lat, do głębokiej komuny. Skandal i brak słów.

 20. Do powyżej pisze:

  No sama prawda,a laurki dla milicji śmieszą najbardziej, czasem mam wrażenie, że oni to zmyślają, bo aż się nie chce wierzyć, że buska (lub jakąkolwiek polska) policja to takie asy.

 21. Prof. Krzysztof Bielecki ma zakaz wstępu do budynku Szpitala na Solcu pisze:

  medexpress.pl/prof-krzysztof-bielecki-ma-zakaz-wstepu-do-budynku-szpitala-na-solcu/85404

 22. Marek Cichy pisze:

  W żydowskich mackach PiSu burmistrz poprawia swą poduszkę, by swymi niecnymi czynami nie stać się przypadkowym kopciuszkiem.
  Dzierży ze żłoba bo ma możliwości, za nic nie poprawia miasta jakości.
  Siwy dziad co pieniądze dzięki żonie pierze, rządzić chce dłużej…czy będzie?
  – nie wierzę.

 23. Policyjny sygnalista zwolniony ze służby w ramach odwetu za zgłoszenie nieprawidłowości w formacji? pisze:

  Policyjny sygnalista został zwolniony ze służby ze względu na jej ważny interes w ramach odwetu za zgłoszenie nieprawidłowości w formacji? Tak sprawę ocenia Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które przyłączyło się do skargi złożonej przez mundurowego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/policyjny-odwet-na-sygnaliscie

 24. Shopen f hooj pisze:

  Policja w Busku Zdroju – przykład porażki wymiaru sprawiedliwości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl