RK: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zacieśnia współpracę z biznesem. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zacieśnia współpracę z biznesem.

10 kwietnia 2017 | Radio Kielce Michał Kita 10.04.2019 / Jarosław Kruk 10.04.2019 | | 0 komentarzy

1 kwietnia rozpoczęła działalność ogólnopolska Sieć Badawcza Łukasiewicz, trzecia największa sieć w Europie skupiająca 38 instytutów badawczych z najważniejszych dziedzin wiedzy. Uniwersytet Jana Kochanowskiego będzie realizować działania z instytutami wchodzącymi w skład tego rządowego projektu

 

 

Jak informuje profesor Jacek Semaniak rektor tej kieleckiej uczelnio – podpisane porozumienia daje ogromną szansę podniesienia poziomu kształcenia kadry naukowej i studentów uczelni.

– Mamy już bardzo precyzyjnie sformułowane programy badawcze, które zaowocują podpisaniem dwustronnych umów pomiędzy uniwersytetem, a instytutami. Zaowocuje to wykorzystaniem potencjału uczelni w celu wdrożenia pewnych nowych produktów z szansą na komercjalizację. Chcemy, aby uniwersytet był miejscem, w którym projekty badawcze przekładają się na wdrożenia przemysłowe – informuje profesor Jacek Semaniak rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zacieśnia współpracę z biznesem. Kielecka uczelnia wyższa będzie realizować działania z instytutami wchodzącymi w skład rządowego projektu Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz podkreśla, że instytucja, która formalnie zaczęła działać 1 kwietnia łączy 38 Instytutów badawczych z całego kraju, które dotychczas działały niezależnie od siebie. Głównym zadaniem „Łukasiewicza” jest ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do naukowców.

– Współpraca sieci badawczej z uniwersytetami opiera się na trzech filarach. Pierwszy z nich to wymiana kadr. Chcielibyśmy, aby pracownicy uczelni współpracowali z instytutami i odwrotnie. Drugą kwestią jest wspólne kształcenie kadr, w którym zależy nam przede wszystkim na studiach doktoranckich. Trzeci wymiar współpracy to wspólne projekty, które są już realizowane także z przedsiębiorcami – zaznacza.

Piotr Dardziński zaznacza, że współpraca Instytutów z Sieci Badawczej Łukasiewicz daje możliwość wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych, np. z programu unijnego Horyzont Europa, którego budżet w przyszłej perspektywie finansowej będzie wynosił 100 miliardów euro.

Zdaniem Renaty Janik wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, nawiązanie współpracy UJK z Siecią Łukasiewicz z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności kieleckiej uczelni. Renata Janik zaznacza, że Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego rozpoczął ponadregionalny projekt ułatwiający współpracę nauki z biznesem pod nazwą „Vouchery na innowacje”.

– To pieniądze przeznaczone na usługi doradcze dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Kwota dofinansowania wynosi od 20 tysięcy złotych do nawet miliona złotych. Dzięki temu, tworzy się dobra płaszczyzna do współpracy i jak najlepszego rozwoju gospodarki naszego regionu – dodaje.

Dzięki podpisaniu listów intencyjnych, partnerem UJK będą: Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz Instytut Przemysłu Skórzanego w Łodzi.

 

Radio Kielce: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-84440


Radio RDC: https://www.rdc.pl/informacje/prezes-sieci-lukasiewicz-przedsiebiorcy-musza-miec-dostep-do-zasobow-naukowych/

 

– Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli łatwy dostęp do naukowców wielu różnych dziedzin – wyjaśnił Dardziński. – Po powstaniu Łukasiewicza te 38 elektronów tworzy jedną konstrukcję. Przedsiębiorcy nawiązując współpracę z jednym instytutem mają dostęp do całych zasobów sieci – dodał były wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Obecnie priorytetem Sieci jest rozpoznanie kompetencji wszystkich instytutów. Później przygotowana będzie oferta dla przedsiębiorców. Duża grupa instytutów jest aktywna na przykład w obszarze kosmicznym, chemicznym i biotechnologicznym.

Od kwietnia

Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczęła działalność pierwszego kwietnia. Włączono do niej 38 instytutów badawczych, z których większość podlegało Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla polskiej gospodarki i strategii rozwoju państwa. Działalność sieci koordynuje Centrum Łukasiewicz z siedzibą w Warszawie. Na jej prezesa został powołany w poniedziałek dotychczasowy wiceminister nauki Piotr Dardziński.


Polskie Radio:

Sieć Badawcza Łukasiewicz. Dr Piotr Dardziński: z małych drobinek składamy jeden większy obraz – https://www.polskieradio.pl/7/161/Artykul/2291071,Siec-Badawcza-Lukasiewicz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl