RK: To będzie rekordowy pod względem inwestycji rok dla Buska - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: To będzie rekordowy pod względem inwestycji rok dla Buska

19 stycznia 2020 | Radio Kraków Marta Gajda 06.01.2020 / Jarosław Kruk 19.01.2020 | | 11 komentarzy

Rok 2020 rozpoczął się dla Buska-Zdroju z budżetem na poziomie blisko 150 mln zł po stronie dochodów, a obecny stan wydatków to ok. 200 mln zł. Burmistrz Waldemar Sikora określa tegoroczny budżet mianem proinwestycyjnego. informuje Radio Kielce

Postępuje budowa wartej blisko 25 milionów złotych mega tężni w sercu Nowego Parku zdrojowego, 14.01.2020 / fot. Jarosław Kruk

Jak dodaje, ponad 66 mln zł to wydatki inwestycyjne, co stanowi ponad 34 proc. dochodów budżetu. – Rok 2020 pod względem wydatków, a tym samym inwestycji będzie rekordowy z uwagi na sztandarowe projekty, takie, jak rewitalizacja parku i uzdrowiska, a także budowa tężni. W poprzednim roku wydatki na inwestycje kształtowały się na poziomie 30-40 mln zł – przypomina burmistrz.

Włodarz dodaje, że deficyt budżetowy kształtuje się na poziomie ponad 43 mln zł. Będzie on w całości pokryty z kredytów. Jak tłumaczy, powstał on ze względu na przesunięcia się terminów realizacji dużych inwestycji, które zostały rozpoczęte w poprzednim roku. Dodaje, że większość z nich będzie oddana do użytku w tym roku.

Opodal tężni posuwa się rozbudowa stadionu miejskiego; opóźnienie czasowe przekroczyło już 14 miesięcy, 14.01.2020 / fot. Jarosław Kruk

– To bardzo kosztowne inwestycje, ale będą miały znaczący wpływ szczególnie na rozwój obszaru uzdrowiskowego i poprawę atrakcyjności tego miejsca – mówi burmistrz.

– Ponad 18 mln zł wyniesie rewitalizacja starego parku. Zadanie już zostało rozpoczęte. Z kolei 11 mln zł stanowi rewitalizacja części uzdrowiskowej, w tym m.in. ulicy 1 Maja i parku zdrojowego. Dalej będą kontynuowane działania związane z rozbudową buskiej galerii, tężni solankowej oraz stadionu – wymienia burmistrz.

Gmina przygotowuje się również m.in. do rewitalizacji… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

11 odpowiedzi na “RK: To będzie rekordowy pod względem inwestycji rok dla Buska”

 1. Milton Friedman, wskazał cztery sposoby wydawania pieniędzy - z którym sposobem mamy do czynienia w Busku-Zdroju? pisze:

  Konrad Berkowicz, jeden z liderów KORWiN (Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja) przypomina:

  Noblista w dziedzinie ekonomii, śp. Milton Friedman, wskazał, że są cztery sposoby wydawania pieniędzy.
  Pierwszy: wydajemy swoje pieniądze na siebie samych. Dbamy wtedy, żeby wydać je możliwie oszczędnie – w końcu to nasze pieniądze. Wydajemy je też celowo. Potrzeby też są przecież nasze, więc dobrze je znamy.

  Drugi sposób: wydajemy swoje pieniądze, na kogoś innego. Np. kupując komuś prezent. Staramy się wydać te pieniadze, własne przecież, dobrze. Staramy się też kupić jak najlepszy prezent, bo zależy nam na obdarowywanym. Niestety – nigdy nie znamy czyichś potrzeb tak dobrze, jak swoich. Stąd i nasze prezenty często nie są trafione. Każdy z nas chyba dostał kiedyś prezent, który niespecjalnie nam odpowiadał. Docenia się wtedy intencje – niestety skazane na porażkę z powodu praw ekonomii właśnie. Dlatego tradycyjnie w sytuacjach istotnych ekonomicznie daje się w prezencie po prostu gotówkę – np. parze młodej na weselu. Ta wyda pieniądze w najlepszy z możliwych sposobów: własne w końcu, na własne potrzeby.

  Trzeci sposób: wydajemy cudze pieniądze, za to na własne potrzeby. Wydajemy rozrzutnie, ale przynajmniej celowo. Bo własne potrzeby znamy.

  Czwarty sposób: Zupełnie rozrzutnie i niecelowo wydaje się cudze pieniądze na kogoś innego. To najgorszy sposób wydawania pieniędzy. Kto wydaje pieniądze tym najbardziej nieracjonalnym sposobem? Urzędnicy państwowi, wydając pieniądze z podatków, na potrzeby obywateli!

  https://www.youtube.com/watch?v=Dvz871f91Sw

  A teraz pytanie: Z którym modelem wydawania pieniędzy mamy do czynienia w Busku-Zdroju?

 2. Pan Pikuś do Dolnego Śląska pisze:

  Warszawski minipark Trzaskowskiego to pikuś w porównaniu z tym co robi się w Busku-Zdroju 👌 prezydent Warszawy powinien przyjechać tu na dokształt i popatrzeć jak robią to miszczowie 👌 Trafnie opisał to Franciszek Rusak kilka miesięcy temu: Na projekcie zarobi dużo osób: projektant, koordynator i wykonawcy; należy tylko stworzyć łańcuszek ludzi wzajemnie się wspierających i dzielących się pieniędzmi. Nieważne jakim kosztem. Całość tu https://infobusko.pl/fr-rewitalizacyjny-walec-czuj-stary-pies-szczeka/

 3. bang bang pisze:

  Oj psycholki zrzera was nienawiść

 4. Stan pisze:

  „Włodarz dodaje, że deficyt budżetowy kształtuje się na poziomie ponad 43 mln zł. Będzie on w całości pokryty z kredytów”. Przy budżecie szacowanym na 150 mln dochodów to znaczy, że kredyt będzie na poziomie 1/3 rocznych dochodów! W tym roku wydatki w najważniejszych działach budżetu Buska-Zdroju pomoc społeczna i rodzinna – 45,1 mln zł, oświata i wychowanie – 41,7 mln zł. Razem 87 mln. Spróbujmy więc rozważyć jak będzie w 2021 roku. Dochód podobny, bo raczej nic się na lepsze nie zmieni czyli 150 mln. Minus pomoc społeczna i oświata to zostanie 63 mln. Minus kredyt 43 mln, to na cała resztę zostanie 20 mln. Szału nie ma, będzie cieniutko. Choć zawsze można spłacać stare kredyty nowymi kredytami. Ale to prosta droga do komornika.

 5. z Dolnego Śląska pisze:

  A co brak ROZSĄDKU ma wspólnego z NIENAWIŚCIĄ.
  „Bang Bang” też nienawidzi tych co pozadłużali się w Banku na dwa pokolenia?

 6. Andrzej pisze:

  Do z Dolnego Śląska
  Rafcio Trzaskowski to jest apogeum światowe różnorodny prezydent który za wszystko obwinia PIS ustawia sobie Warszawke z PO jak chce.
  Śmieszny jesteś jeśli naszego Waldiego porownujesz do Rafcia lub nawet przewyższasz Waldiego nad Rafciem.
  A czemu tak sądzę?? Bo prawda jest taka Piotrek Wąsowicz z Waldim to Pikuś przy Rafałku.
  Piotruś zrobił bezsensowny elektroniczny kibel w żulu gdzie cały czas się psuł i był demolowany, potem przeciął Bycoka..rozumiem gdyby były tam schody to miało by to sens.
  Waldi zrobił tylko bezsensowna trawkę z rolek i te betonowe bloczki z okregami.
  Więc koleś coś jest z tb nie chalo jeśli takie bzdury piszesz

 7. czytelnik do Andrzej: kibel, Bycok a Mickiewicza? pisze:

  piszesz: Piotruś zrobił bezsensowny elektroniczny kibel w żulu gdzie cały czas się psuł i był demolowany, potem przeciął Bycoka..rozumiem gdyby były tam schody to miało by to sens. – a zamiana za bodaj 10 000 000 zł Mickiewicza z normalnej ulicy na coś a la kaskadowy deptak z wąziutkim asfaltem dla pojazdów Ci się podoba? To nie są zmarnowane pieniądze? Pamiętasz jak to Piotruś i jego świta wmawiali że te 10 baniek spowoduje wielkie ożywienie na Mickiewicza, że będzie jak Sienkiewka, restauracje, kluby,butiki, kantory, itd.? I co? i wg mnie WIELKIE G…O!

 8. Łukasz Nowak pisze:

  Na jakim etapie są przygotowania do przedłużenia linii kolejowej z Wełcza na dworzec autobusowy przy ul. Waryńskiego?

  Tę inwestycję obiecali marszałek Jarubas i burmistrz Sikora przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Od wyborów cisza w temacie.

 9. Mieszkaniec pisze:

  A czy szanowni internauci pamiętają, jak półtora roku temu przed wyborami samorządowymi pisano w komentarzach o tym, jak duże planowane jest zadłużenie Gminy Busko? Powoływano się wtedy na publicznie dostępne dokumenty, np. uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej. Wtedy wylewał się hejt na nich, a władze mówiły, że zadłużenia prawie nie ma, że jest na poziomie (już dokładnie nie pamiętam) 2 może 3 milionów. Tyko że tu chodziło o przyszłe zadłużenie, o plany finansowe Gminy na przyszłość. Teraz widzimy, że internauci mieli rację…

 10. Stadion pisze:

  Stadion to by mógł być dobrą rzeczą, tylko do tego trzeba kompetentnych ludzi, a nie przyjmowanych z klucza politycznego lub rodzinnego.

  W Busku są już 2 hotele 4-gwiazdkowe. W połączeniu ze stadionem to by tworzyło dobre miejsce na zgrupowania drużyn Ekstraklasy S. A., czy kadry narodowej.

  Tylko to trzeba umieć zorganizować i przyciągać takie drużyny. Jak widzę „sukcesy” Ragana, czy „Żelka” od BSCK-u to bardzo wątpię, by umieli profesjonalnie tym zarządzać.
  Wystarczy pojechać np. do Krakowa. Przy większości ważnych skrzyżowań reklamy Malinowego Zdroju z Solca. Gdzie reklamy Buska?! W Kielcach tak samo. Za to „promuje” się miasto jakąś badziewną „kapsułą sferyczną”. To ty6lko jeden z przykładów, jacy „fachowcy” odpowiadają za przyciąganie turystów. To, że ktokolwiek do nas przyjeżdża, to zasługa zsyłek z NFZ i ugruntowanej przez poprzednie dekady marki, ale to przecież nie jest dane raz na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl