RK: Takiej sytuacji finansowej w gminie Nowy Korczyn jeszcze nie było - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Takiej sytuacji finansowej w gminie Nowy Korczyn jeszcze nie było – a w Busku?

14 stycznia 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 11.01.2020 / Jarosław Kruk 14.01.2020 | | 3 komentarze

Żeby domknąć budżet na 2020 rok, gmina musi zaciągnąć blisko 1,2 mln zł kredytu. Na koniec 2020 roku zadłużenie gminy wyniesie 16,3 mln zł. Jak zaznaczył burmistrz, sytuacja nie jest optymistyczna. W 2020 roku gmina musi spłacić także blisko milion zł kredytów i pożyczek. informuje Radio Kielce

Rynek w Nowym Korczynie, 10 lutego 2017 / fot. Jakub Hałun; Wikipedia

– Jest to budżet rozczarowań nie tylko organu wykonawczego, ale również budżet rozczarowań radnych. Pośrednio myślę, że i mieszkańców. Takiego trudnego budżetu i takiej sytuacji finansowej w naszej gminie jeszcze nie było – zaznacza.

Jak dodaje, w tym roku z uwagi na brak środków finansowych nie planowano wydatków na inwestycje. Obecna sytuacja łącznie ze spłatami kredytu z lat poprzednich uniemożliwiają realizację nowych przedsięwzięć. Jak dodaje, większość to te, które zostały rozpoczęte w poprzednim roku, a których terminy realizacji wydłużyły się na ten rok.

– Najbardziej kosztowne zadanie to rewitalizacja miejscowości gminnej Nowy Korczyn – II etap, czyli wymiana wodociągu w Nowym Korczynie – 1,8 mln zł, kompleksowa poprawa bazy dydaktycznej i sportowej w placówkach oświatowych – 280 tys. zł, przy udziale środków zewnętrznych – wymienia.

Kolejne zadania realizowane z poprzednich lat to … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Każdy ekonomista wie, że okres prosperity nie trwa wiecznie, że po okresie hossy przychodzi trudny czas bessy . Cykliczność w gospodarce jest stara jak świat, już Biblia go podaje. W Księdze Rodzaju jest opisane jak to Faraonowi przyśniło się siedem krów tłustych i siedem krów chudych, potem znowu przyśniło mu się siedem kłosów zdrowych i siedem pustych. Z dokładnego opisu tych dwóch snów Józef wywnioskował, że Egipt czeka siedem lat obfitych zbiorów a następnie siedem lat nieudanych. Doradził więc władcy Egiptu Faraonowi, aby zaoszczędził część urodzajów zebranych w dobrych czasach i wykorzystał je w czasach złych. Pomysł okazał się genialny.

Z lektury @wpisu „7 lat tłustych 7 lat chudych”  można wysnuć wniosek, iż Biblijne siedem lat ma odzwierciedlenie i we współczesnej ekonomii. Czy wniosek jaki mi się nasuwa po przeczytaniu informacji o tegorocznym budżecie Nowego Korczyna, że oto chyba zaczynają się chude lata dla niegdyś miasta królewskiego Korony Królestwa Polskiego jest nieuzasadniony? Czy podobny los czeka i Busko?

..

Choć burmistrz Waldemar Sikora stwierdził w Echu Dnia 28 listopada 2019, że „Marka Buska-Zdroju jest bardzo mocna”, to jak to jest naprawdę pokaże czas. Wszak zachodzące zmiany szybciej widać na przykładzie mniejszych organizmów.

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “RK: Takiej sytuacji finansowej w gminie Nowy Korczyn jeszcze nie było – a w Busku?”

 1. "Mocna" marka Buska... pisze:

  Nowy budżet to 149,744,681,00 złotych po stronie dochodów oraz 193,644,681,00 złotych po stronie wydatków.

  Przyszłoroczny deficyt zaplanowano na poziomie 43,9 miliona złotych i będzie on pokryty z kredytów w kwocie 34,5 mln złotych oraz nadwyżki budżetu z lat ubiegłych w kwocie 9,4 mln złotych.

  PRAWIE 45 MILIONÓW DZIURA BUDŻETOWA…

  PRAWIE 35 MILIONÓW KREDYT…

  ZOBACZYMY CO JESZCZE BĘDZIE DALEJ, W 2021, 2022 ROKU…

 2. "Mocna" marka Buska... pisze:

  Jeśli chodzi o pozostałe wydatki to najwięcej pieniędzy pochłoną:

  -pomoc społeczna i rodzinna – 45,1 mln zł ( 23,3 %)
  -oraz oświata i wychowanie – 41, 7 mln zł ( 21,5 %).

  POMOC SPOŁECZNA POCHŁONIE WIĘCEJ NIŻ EDUKACJA!

  NO CÓŻ, JAK WIDAĆ NA TYM PRZYKŁADZIE, TRUDNO MÓWIĆ O BOGACTWIE I DOBROBYCIE W BUSKU (POZA WĄSKĄ GRUPĄ KREZUSÓW). SKORO OPIEKA SPOŁECZNA TYLE POCHŁANIA, TO MOIM ZDANIEM WNIOSEK JEST OCZYWISTY.

 3. "Mocna" marka Buska... pisze:

  O przepraszam, zapomniałem podać źródła powyższych wpisów. Już to czynię:

  http://busko.net.pl/radni-uchwalili-budzet-gminy-busko-zdroj-na-2020-rok,,4,1,1,4,29823,n.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl