RK: Po wyborach samorządowych wielkie zmiany w świętokrzyskich powiatach - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Po wyborach samorządowych wielkie zmiany w świętokrzyskich powiatach

23 października 2018 | Marek Orkisz Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Do największej zmiany doszło w powiecie opatowskim, w którym dotychczas rządziło Polskie Stronnictwo Ludowe. Teraz większość w radzie powiatu będzie miało Prawo i Sprawiedliwość, które może rządzić samodzielnie zdobywając 9 mandatów w 17. osobowej radzie. Siedem mandatów przypadło PSL, a jeden zdobył Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

PiS zyskuje – PSL traci   / JKR

W powiatach buskim i kazimierskim wybory wygrało PSL, ale utraciło posiadaną dotychczas bezwzględną większość. W buskim PSL ma 9 radnych, PiS 5, a komitety w sumie 5 radnych. Z kolei w powiecie kazimierskim PSL uzyskał 7 mandatów, PiS 5, a komitety w sumie 3 mandaty.

Nie ma zwycięzcy w powiecie pińczowskim. PiS i PSL otrzymały po 4 mandaty, SLD 1, a miejscowe komitety wyborcze w sumie 6 mandatów.

Podobna  sytuacja jak we wspomnianym na wstępie powiecie opatowskim jest w powiecie kieleckim, gdzie 16 mandatów zdobyło PiS, 9 PSL, a 4 Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty.

Zmiana władzy także w powiecie jędrzejowskim. Tam z kolei PiS zdobyło 11 mandatów i może samodzielnie rządzić. 8 mandatów przypadło PSL i 2 dla lokalnego komitetu wyborców.

W powiecie ostrowieckim samodzielnie mogą rządzić radni z komitetu Jarosława Górczyńskiego, którzy zdobyli 14 mandatów. PiS zdobył ich 8, a komitet wyborców 1.

W pozostałych powiatach zwycięzcy, aby mieć większość muszą utworzyć koalicje.

W powiecie staszowskim wygrało PiS, które otrzymało 9 mandatów, z kolej PSL 5, tyle samo regionalne komitety wyborców.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło także największe poparcie i 7 mandatów w powiecie włoszczowskim, ale musi poszukać koalicjanta, ponieważ 6 mandatów ma PSL, 2 SLD i 2 lokalne komitety wyborców.

Podobna sytuacja jest w powiecie koneckim. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 6 mandatów, PSL 5, SLD 4, a regionalne komitety wyborcze w sumie 6 mandatów.

Do rozmów koalicyjnych dojdzie także w powiecie skarżyskim. PiS będzie miał 7 radnych, PSL 6, SLD 3, a pozostałe komitety wyborcze 3 mandaty.

W powiecie starachowickim najlepsze wyniki osiągnęli kandydaci Komitetu Marka Materka, uzyskując 9 mandatów. Na drugim miejscu uplasował się PiS z 8 mandatami, zaś PSL i inne komitety mają po 2.

Nie ma jeszcze oficjalnych danych z powiatu sandomierskiego.

Radio Kielce: WYNIKI WYBORÓW DO RAD POWIATU – szczegóły

 

źródło: Radio Kielce – Po wyborach samorządowych wielkie zmiany w powiatach

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl