RK: Pińczów chce mieć nową strzelnicę. Obecna jest w fatalnym stanie | JKR: A w Busku?... - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Pińczów chce mieć nową strzelnicę. Obecna jest w fatalnym stanie | JKR: A w Busku?…

19 maja 2022 | | | 5 komentarzy

Pińczowska strzelnica może doczekać się gruntownej przebudowy. Obecnie ziemny obiekt jest w katastrofalnym stanie i nie ma w zasadzie żadnego zaplecza. Szansą na zmianę tego stanu rzeczy mogą być pieniądze z ministerialnego programu „Sportowa Polska”. informuje portal Radio Kielce

Strzelnica sportowa w Tarnowie (zdjęcie poglądowe)

Strzelnica pochodzi z lat 70. Zawsze brakowało pieniędzy, aby ją zmodernizować, wyjaśnia burmistrz Włodzimierz Badurak. Teraz może się to zmienić. Gmina zamierza wybudować nowy budynek o wymiarach 20 na 10 m w miejscu starego, który zostanie rozebrany. W obiekcie będzie się znajdować sala do ćwiczeń, magazyn i część sanitarna.

Jeśli uda się dostać dofinansowanie, gmina jeszcze w tym roku przystąpi do wyłonienia wykonawcy oraz prac. Wartość inwestycji to 1,5 mln zł., a gmina wystąpiła o 50 proc. dofinansowania.

– Posiadamy ważny projekt przebudowy strzelnicy, zatwierdzony przez starostwo powiatowe. Wniosek o wsparcie zadania złożyliśmy do Ministerstwa Sportu i Turystyki w marcu tego roku. Głównym zadaniem będzie budowa ośmiu stanowisk strzelniczych na 50, 100 i 150 m. Miejsce będzie monitorowane – opisuje włodarz.

– Dzięki temu strzelnica będzie… – cały artykuł na źródłowej stronie Radio Kielce


Jarosław Kruk: Si vis pacem, para bellum (dosł. „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny”) – poucza pochodzące z czasów rzymskich przysłowie łacińskie♂. Wojna na Ukrainie pokazała, że pokój w Europie nie jest rzeczą pewną. Pokazuje również, jak duże znaczenie w skutecznych działaniach obronnych ma przeszkolenie wojskowe i strzeleckie obywateli.

Latem ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs ofert „Strzelnica w powiecie 2022” – informował 09.08.2021 portal prawo.pl♂. Celem konkursu jest rozbudowa strzelnic w Polsce. Gminy, powiaty i województwa mogą wnioskować o dotacje w wysokości od 1,5 do 5 mln zł. Dotacja MON pokryje 20%  całkowitego kosztu realizacji zadania. Celem konkursu jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym budowa strzelnic będących poza zasobami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Również umożliwienie prowadzenia szkolenia strzeleckiego dla uczniów szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno–wychowawczą w dziedzinie obronności państwa tzw. klasy mundurowe, oddziały przygotowania wojskowego. A także aktywizacja organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz umożliwienie szkoleń strzeleckich żołnierzy Sił Zbrojnych RP z wykorzystaniem infrastruktury strzelnic będących poza zasobami SZRP

Pińczów – jak informuje Radio Kielce – swoją starą strzelnicę rewitalizuje za pieniądze pochodzące z ministerialnego programu „Sportowa Polska”♂ . W Busku niegdyś  też były strzeleckie poligony. W liceum, w ramach zajęć Przysposobienia Obronnego chodziliśmy strzelać z karabinków sportowych’ na strzelnicę w Zdroju, usytuowaną w miejscu, w którym obecnie funkcjonuje Dworzec autobusowy. Przypomina mi się również, że jeszcze wcześniej strzelnica była w miejscu, gdzie dziś jest plac zabaw pomiędzy blokami osiedla Kościuszki ♂.

Obecnie, opodal Buska, w Skotnikach Dolnych, w niecce dawnego kamieniołomu od jakiegoś czasu funkcjonuje strzelnica, ale to miejsce dostosowane jest do strzelań myśliwskich, na poważniejsze strzelania trzeba jeździć do Starachowic lub Tarnowa. Wydaje mi się więc, że dobrze by było, gdyby o całorocznej strzelnicy z prawdziwego zdarzenia pomyślano również i w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie’.

Szkolenie strzeleckie na strzelnicy sportowej w Tarnowie. luty 2022 r. / fot. jarosław Kruk infoBusko.pl

◙ Podobne informacje:

PR24: Sukces charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej. „Melduję, że batalion doszedł do granicy z Rosją”

PR24: Gen. Polko: Ukraińcy obalili mit wszechpotężnej rosyjskiej armii, pokazali siłę obrony terytorialnej

eM: Płk Grzegorz Motak: Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycję Armii Krajowej [VIDEO]

RK: Wojsko Polskie w stanie podwyższonej gotowości. Terytorialsi w stanie gotowości | „Stanęło ich trzystu naprzeciw tysiącom. Wygrali!”

Znakomity występ zawodników Buskiej Sekcji Karate w Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Gór Świętokrzyskich!

KS „Słoneczko”: Podsumowanie Sezonu 2021 Klubu Sportowego „Słoneczko” na wyjeździe w Zakopanem

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

5 odpowiedzi na “RK: Pińczów chce mieć nową strzelnicę. Obecna jest w fatalnym stanie | JKR: A w Busku?…”

 1. trzęsienie ziemi w PSS? pisze:

  Sikorki w mieście ćwierkają, że w PSS trzęsienie ziemi podobno, bo było walne zebranie i były wybory do Rady Nadzorczej no i jakoby po raz pierwszy Waldi nie został wybrany do tej Rady. Ktoś coś?

 2. giermek pisze:

  Arcy ważna informacja o strzelnicach szczególnie w obliczu zagrożenia i wyzwaniom jakie musi stawić Polska w obecnej rzeczywistości. To wielce zastanawiające że podczas prezentacji naszych włodarzy planów inwestycyjnych nikt z nich nie zastanowił się czy można by te projekty powiązać. I tu daje przykład pod zastanowienie.- Budowa parkingu wielopoziomowego. Większość konstrukcji tych parkingów jest żelbetonowych czy nie zasadne by było poziom minus 1 lub minus dwa był wykorzystany jako całoroczna strzelnica sportowa? A otwarta przestrzeń przeznaczona na osie strzeleckie do 50 m wykorzystana na wypadek stanu zagrożenia jako schron cywilny? Bo z tego co wiem w Busku zdroju nie ma żadnego schronu cywilnego.

 3. Xxx pisze:

  W Busku już od paru lat funkcjonuje strzelnica na ulicy Ludwika Waryńskiego 33 właśnie tuż obok dworca PKSu gdzie szanowny redaktor wspomina stare czasy. Strzelnica jest wspaniała polecam

 4. pollonus pisze:

  To prawda strzelnica jest wspaniała jako amatorska niestety nie spełnia wymogów strzelectwa sportowego.

 5. ShooterCK pisze:

  Kilka lat temu były zbierane podpisy pod projektem rewitalizacji strzelnicy, następnie głosowanie internetowe w ramach budżetu obywatelskiego. Za każdym razem projekt uwalano.Teraz gdy strzelectwo okazuje się praktyczna umiejętnością temat odżywa jak Feniks. Mam tylko nadzieję, że gdyby jakimś cudem udało się odbudować ten obiekt to nikt nie pozwoli położyć na tym łapy dziadom z LOku. Chętnie przyjadę odbyć trening.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl