RK: "Opowieść Wigilijna" przenosi się z Kałkowa do Strożysk [AUDIO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: „Opowieść Wigilijna” przenosi się z Kałkowa do Strożysk [AUDIO]

14 stycznia 2022 | | | 0 komentarzy

W niedzielę, 16 stycznia o godzinie 18 na deskach przykościelnej sali teatralnej w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn, wystąpi gościnnie Amatorski Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali. Aktorzy zaprezentują „Opowieść wigilijną” – spektakl inspirowany słynnym dziełem Charlesa Dickensa. – informuje portal Radio Kielce

W niedzielę, 16 stycznia o godzinie 18 w przykościelnej sali teatralnej w Strożyskach wystąpi gościnnie Amatorski Teatr Dramatyczny im. Ks. Infułata Czesława Wali z „Opowieścią wigilijną”.

Teatr istnieje już od 48 lat. Powstał przy Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie w gminie Pawłów dzięki zaangażowaniu śp. ks. Czesława Wali♂. Reżyserem sztuki wystawianej od ponad 7 lat jest Maciej Bidziński, a w rolę bohaterów niemal godzinnego spektaklu wcielają się mieszkańcy gminy Pawłów.

– Znam wartość tej słynnej historii Karola Dickensa. To wymowna, ciekawa, ale i dająca do myślenia sztuka – mówi ksiądz Marek Wesołowski, proboszcz parafii w Strożyskach.

– Myślę, że dla społeczeństwa będzie to ciekawe przeżycie. Jednocześnie chcemy, aby ludzie wyszli ze swoich domów, przybyli do naszej salki teatralnej i razem z nami przeżyli ten spektakl – dodaje.

W starej nawie strożyskiej świątyni prowadzone są aktualnie kosztowne prace konserwatorskie przy unikatowych, datowanych na XIV wiek, polichromiach.

Proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, ks. Marek Wesołowski♂ zaprasza także na koncert kolęd w zabytkowym wnętrzu XIV-wiecznego kościoła w Strożyskach♂ w wykonaniu artystów – młodych śpiewaków operowych: Marty Wąs i Michała Jewiarza♂. Na organach zagra Jarosław Mrożek. Koncert odbędzie się w piątek, 21 stycznia o godzinie 18.00.

Widowisko „Opowieść Wigilijna” zostanie zaprezentowane w przykościelnej salce teatralnej. Jarosław Kruk, regionalista i redaktor Internetowego Portalu Informacyjnego infobusko.pl mówi, że została ona otwarta w 2019 roku, dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza Marka Wesołowskiego. Znajduje się w dawnym budynku gospodarczym. Z roku na rok, w miarę możliwości jest modernizowana i przystosowywana do potrzeb wspólnoty parafialnej. Podest sceniczny został obłożony estetycznymi deskami, doprowadzono centralne ogrzewanie.

Jarosław Kruk dodaje, że widząc urok i potencjał tego miejsca wyszedł z inicjatywą zaproszenia tu  teatru.

Przeglądając stronę Radia Kielce, natknąłem się na artykuł o Amatorskim Teatrze Dramatycznym, który wystawia „Opowieść Wigilijną” już od kilku lat. Wówczas pomyślałem, że tą znakomitą sztukę można zaprezentować właśnie w Strożyskach. Ksiądz Marek z entuzjazmem przyjął mój pomysł – dodaje.

„Wigilijna Opowieść” jest… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce

Niedzielna inscenizacja, 16.01.2022,  w Strożyskach o godzinie 18:00 będzie pierwszą dużą formą sceniczną na deskach miejscowej Sali Teatralnej im. Księży Biskupów Diecezji Kieleckiej, powstałej staraniem ks. proboszcza Marka Wesołowskiego i miejscowej wspólnoty parafialnej w wyremontowanych i odpowiednio zaadoptowanych dawnych pomieszczeniach gospodarczych. Do tej pory w oddanej do użytku i poświęconej przez bp. Mariana Florczyka w 2019 r. Sali Teatralnej realizowane były mniejsze formy sceniczne. / fot. Jarosław Kruk, infobusko.pl

◙ Podobne informacje:

Teatr z Kałkowa zaprasza w niedzielę, 16.01 do Strożysk na spektakl „Opowieść wigilijna” wg opowiadania Karola Dickensa | I ❤ Ponidzie

I ❤ Ponidzie: Strożyska – Moniuszko, Chopin, Paderewski – „Z klasyką przez Polskę” – koncert w kościele, 2 sierpnia, 13:00 [AKTUALIZACJA]

Koncert Świąteczny w kościele św. Brata Alberta – 6 stycznia 2022 – [VIDEO/FOTO]

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl