RK: Nie będzie pieniężnych nagród dla pracowników GOZ w Działoszycach - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Nie będzie pieniężnych nagród dla pracowników GOZ w Działoszycach

16 listopada 2018 | Kamil Włosowicz - Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

150 tysięcy złotych na nagrody roczne dla pracowników zamierzał przeznaczyć dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Działoszycach. Zenobiusz Wasiak wydał już w tej sprawie stosowne rozporządzenie, które na dzisiejszym posiedzeniu negatywnie zaopiniowała działająca przy ośrodku zdrowia rada społeczna.

Działoszyce – widok z lotu ptaka / źródło: https://spwz.e-swietokrzyskie.pl

Zenobiusz Wasiak łączy funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Zdrowia z pracą lekarza. W placówce zatrudniona jako lekarz jest również jego żona. Nagrody miały być przeznaczone łącznie dla 11 pracowników. Pieniądze miały pochodzić z nadwyżki finansowej z ostatnich lat, która wynosi obecnie 320 tysięcy złotych.

Dyrektor podkreśla, że przejęta przez niego w 2006 roku placówka borykała się z dużym zadłużeniem, teraz przynosi same zyski. Dobra sytuacja finansowa ośrodka, jak zaznacza, jest zasługą w dużej mierze pracowników, którzy nie byli do tej pory w godziwy sposób wynagradzani. Przyznane premie miały być rekompensatą za ich dotychczasową pracę.

– Kwota, którą zamierzaliśmy przeznaczyć na ten cel i to, co zostanie z nadwyżki, czyli około 170 tysięcy złotych, nie zachwiałyby płynności finansowej ośrodka zdrowia – dodaje szef placówki.

Dyrektor nie uściślił jak duże kwoty miały być przeznaczone dla poszczególnych pracowników. Dodał, że decyzję rady szanuje, choć się z nią nie zgadza.

Przewodniczącym rady społecznej jest ustępujący burmistrz Zdzisław Leks. Jego zdaniem nagrody pracownikom się należały, ale decyzję w tej sprawie, jak zaznaczył, powinien podjąć nowy burmistrz.

– Dlaczego po wyborach i w ostatniej chwili przed odejściem z urzędu miałbym podejmować taką decyzję, o którą poprosił pan dyrektor? Pieniądze na realizację wszystkich inwestycji w gminie są zabezpieczone. Niech nowa władza przejmie ośrodek zdrowia w dobrej kondycji finansowej i ze znaczną nadwyżką – stwierdził Zdzisław Leks.

Podobnego zdania jest Łukasz Szostak, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego w radzie społecznej działającej przy działoszyckim ośrodku zdrowia. Jak zauważył, sam dyrektor placówki był w ciągu ostatnich dwóch lat dwukrotnie nagradzany za swoją pracę premiami w wysokości około 10 tysięcy złotych.

– Kwoty, które miały być przeznaczone na nagrody dla pracowników są kwotami rzędu ministerialnych premii czy nagród. To zdecydowanie za duży wydatek. Podejrzewam, że taka decyzja źle odebrana byłaby również przez opinię publiczną - zauważył Łukasz Szostak.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Działoszycach poinformował, że po przejęciu władzy przez nowego burmistrza zamierza złożyć rezygnację z pełnionych funkcji. Po odejściu razem ze swoją żoną, placówka zostanie bez dwóch medyków. Nowy burmistrz Działoszyc Stanisław Porada, prowadzi już rozmowy z innymi lekarzami, ponieważ nie wyobraża sobie współpracy z obecnym dyrektorem. Jego zdaniem, premie pracownikom ośrodka się nie należały, ponieważ wielu pacjentów odchodzi szukając pomocy w innych miejscach .

– Zaoszczędzone pieniądze powinny być przeznaczone na zakup nowego sprzętu, w tym aparatu do badań USG – podkreślił Stanisław Porada.

W Gminnym Ośrodku Zdrowia w Działoszycach … – cały artykuł znajduje się na źródłowej stronie Radia Kielce – dostępny po kliknięciu na ten link

źródło: Radio Kielce

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl