RK: Kielce przedstawiły pakiet ulg dla przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię - a w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Kielce przedstawiły pakiet ulg dla przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię – a w Busku?

26 marca 2020 | Radio Kielce Mateusz Kaczmarczyk 25.03.2020 / Jarosław Kruk 25.03.2020 | | 19 komentarzy

Władze Kielc przedstawiły program pomocy dla przedsiębiorców. Ma być wsparciem dla firm, które musiały zawiesić, albo ograniczyć działalność, z powodu zagrożenia koronawirusem. – informuje Radio Kielce

Pakiet zakłada m.in. ulgi i odroczenia w płatnościach podatków lokalnych, czynszów za wynajem lokali komunalnych i dzierżawę gruntów od miasta. Przedsiębiorcy mogą też zapłacić mniej za odbiór odpadów.

Oprócz tego, zgodnie z propozycją urzędników ratusza, od 1 kwietnia przez trzy miesiące opłaty za dzierżawę gruntów od miasta zostaną obniżone o 90%. Dotyczy to firm prowadzących działalność m. in. handlową, usługową, przemysłową, czy sportową oraz parkingi. Z kolei czynsze za wynajem lokali, niezależnie od wielkości miejsca, w kwietniu wyniosą 1 zł za miesiąc, a za dwa kolejne miesiące zostaną odroczone.

We wszystkich przypadkach, wnioski firm będą rozpatrywane indywidualnie. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o czasowe odroczenie podatku od nieruchomości i środków transportu, rozłożenie płatności na raty i umorzenie odsetek od tych kwot. Firmy będą mogły… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link


 

Jarosław Kruk: Uważam, że w obecnych realiach, wzorem Kielc, władze słonecznego miasta powinny szybko opracować i wdrożyć pakiet pomocy dla przedsiębiorców z terenu gminy Busko-Zdrój. Należy również przygotować i uruchomić system pomocy dla mieszkańców. Nie dalej jak 4 miesiące temu, burmistrz Sikora w wywiadzie dla Echa Dnia twierdził, że marka Buska-Zdroju jest bardzo mocna, zatem można przypuszczać, że Gmina dysponuje wiedzą i odpowiednimi środkami,  „na czarną godzinę” również i obecnie, w obliczu krachu sięgnie po nie by ratować sytuację.

źródło: Echo Dnia

W ekonomii mówi się o zjawisku występowania w gospodarce wahań koniunktury w okresach kilkuletnich. Biorąc po uwagę, że ostatni głęboki kryzys finansowy miał miejsce stosunkowo dawno, w latach 2007-2009, to specjaliści od pewnego czasu przepowiadali nadejście kolejnego, choć zapewne nie aż takiego. W skutecznym zarządzaniu należy zawsze zakładać ewentualność wystąpienia czarnego scenariusza i na taką okoliczność powinno się zawczasu przygotować odpowiednie środki i procedury.

Już w Busku słyszy się, że w odpowiedzi na zapaść niektórzy przedsiębiorcy zaczynają redukować zatrudnienie, inni rozważają zawieszenie lub likwidację działalności. Z uwagi na to, uważam, że władze gminy powinny w pierwszej kolejności zredukować obciążenia finansowe ciążące na przedsiębiorcach by temu przeciwdziałać, a przynajmniej to opóźniać.

Z prognoz i wypowiedzi specjalistów (np. PR24: Prof. Włodzimierz Gut: do końca epidemii jest jeszcze daleko) wynika, że niestety nie można się spodziewać szybkiego powrotu do normalności, uważam więc, że władze samorządowe czym prędzej powinny przebudować gminny budżet z obecnego optymistycznego i proinwestycyjnego na „antykryzysowy”, taki, w którym będzie możliwie dużo środków na pomoc i przetrwanie.

Obecny czas pokazuje również niestety, że opieranie gospodarki gminy niemal wyłącznie na jednym sektorze, na branży uzdrowiskowej, sprawia, że w obliczu kryzysu jak ten obecny, sytuacja z dnia na dzień robi się bardzo trudna.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

19 odpowiedzi na “RK: Kielce przedstawiły pakiet ulg dla przedsiębiorców poszkodowanych przez epidemię – a w Busku?”

 1. Do redakcji pisze:

  A w Busku nic.
  Panie Jarku w koncu sam pan pisał że gmina się zadłuża!!!

 2. WB pisze:

  panie redaktor, pan się nie boi, za Waldkiem przecież Zatorski stoi

 3. .. pisze:

  Kruku ty nie masz nawet honoru i przez to szczucie a teraz oczekujesz by gmina działała ??

 4. Mieszaniec Buska pisze:

  Miasto to tylko może dac spokój z dzierżawa

 5. Hah pisze:

  Oj Kruku ty baranie ck to nie busko a poza tym sam szczułeś władze by nie robili inwestycji bo nie ma pieniędzy i sie zadłużaja więc na cholerę teraz płaczesz by pomagali??.
  Obniżenie tego wszystkiego to ponoć strzał w nogę dla gminy bo nie ma ponoć pieniędzy.

 6. anty-Śliwa pisze:

  A co na to tzw. opozycja z tym starym koryciarzem Grędą na czele? Dlaczego nie odezwał się w tej sprawie na zamkniętym zebraniu bezrady miejskiej?

 7. Andrzej pisze:

  Panie Jarku poproś o to pana Cieslaka bo jak narazie to samorządy mają związane rece.

 8. Buszcza pisze:

  Właśnie marny redarktorku proś Cieśloka o pomoc buhahah

 9. krecz pisze:

  I ZNOWU NASZ LOTNY REDAKTOR MYLI INSTYTUCJE po 1 to panstwo ma pomagac a nie samorzad gdzie jest dzis panstwo pokazuje polski sejm na czele z panem.bez rekawiczek Po 2 nasz redaktor wie ze kielce sa tak zadluzone ze tam przez kilka lat nie da sie nic zrobic wiec mozna tylko robic to co robi Prezydent Wenta teraz Po 3 Nikt nie przewidzial ze cos rakiego sie stanie niedawno pan redaktor ganil a dzis moze warto podziekowac bo.juz to co bedzie nikt nam nie zabierze a nie wiadomo kiedy RP sie podniesie Po 5 i ostatnie myslalem ze juz pan wychodzi z tego jadu dla Pana Sikora to wrog nr jeden ale Panie Jarku niech pan poaptrzy co robi jeden z radnych z Pana kompanem i co mowi ze jest klamca czy mam pomyslec to samo o Panu!!!!!!

 10. krecz pisze:

  Ps. Po 5 chodzilo mi o powiat i co tam sie dzieje

 11. O Boże pisze:

  Marny Redaktorek znowu ma swoje urojenia!!!
  To państwo ma pomagać!

 12. Do krecz pisze:

  A gdzie po 4?

 13. Busko pisze:

  Szkoda strzępić ryja na redaktora Kruka Jarosława

 14. Obywatel pisze:

  Panie Kruku Pan albo ma niewiedzę albo jest Pan głupi. Widzi Pan co się dzieje?? Panuje epidemia samorządy mają związane rece nawet same nie wiedzą co robić i przekaja na pomoc rządu który też sam nie wie co robić.

 15. Marcin pisze:

  Dzisiaj Państwo tworzy tarczę anty kryzysowa i jak narazie niech samorządy się nie wychylaja z pomocą bo same mogą ucierpieć. A w koncu my byśmy nie chcieli by nasza gmina ucierpiała. Gastronomia może przetrwać bo dużo w Busku lokali robi dowozy. Gorzej ze sklepami odzieżowymi itp choć jest alternatywa sprzedaż internetowa. Uzdrowiska niestety narazie będą zamknięte jeśli ktoś jest mądry to przeżyje bo mógł oszczędzać. Panie redaktorze Busko to nie tylko uzdrowisko.

 16. Ela pisze:

  na szczęście Sikora ma przy sobie też wiceburmistrza Marońskiego. Będzie dobrze zobaczycie

 17. Marek Gręda do anty-Śliwa pisze:

  Proszę odsłuchać zapisu transmisji z obrad RM i dopiero komentować. Jako jedyni, jako klub radnych „Razem dla Buska” mówiliśmy o oszczędnościach i nie zadłużaniu gminy na inwestycje, które mogą poczekać, o problemach które nas mogą dotknąć. Niestety reszta rady nie podzieliła naszych uwag.

 18. Emka pisze:

  Państwo da pomoc, taaaaa hahahaha
  A w Busku to weź kij i konia zbij

 19. anty-Śliwa do koryciarza Marka Grędy pisze:

  Proponuję wpierw dać dobry przykład i zrezygnować z diety.

  Reszta rady nie usłuchała? Ejże, czy wśród tej reszty były dwie koleżanki z KWW Śliwy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl