RK: Do kogo trafią nowe mieszkania komunalne w Starachowicach? | A w Busku? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Do kogo trafią nowe mieszkania komunalne w Starachowicach? | A w Busku?

9 maja 2021 | Radio Kielce Anna Głąb 09.05.2021 / Jarosław Kruk 09.05.2021 | | 28 komentarzy

W najbliższych tygodniach dowiemy się, do kogo trafią mieszkania w nowych blokach komunalnych, wybudowanych w Starachowicach. Komisja mieszkaniowa jest już po pierwszym posiedzeniu. informuje portal Radio Kielce

Budowa bloków komunalnych w Starachowicach kosztowała 12 mln zł. W budynkach przy ul. Piłsudskiego, wybudowanych z rządowym wsparciem, znajduje się 60 mieszkań o powierzchni 34, 47 i 56 metrów kwadratowych. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pomoc rządowa to zapewnienie 35 proc. inwestycji i zagwarantowanie pożyczki bez marży banku.

Każde lokum wyposażone jest w kuchenkę elektryczną, biały montaż (umywalka, zlew, wanna), okładziny ścienne i podłogowe oraz kontakty elektryczne. W mieszkaniach jest instalacja światłowodowa, telewizja naziemna i satelitarna. Wszystkie posiadają balkony, piwnice i miejsce parkingowe oraz ciepłą wodę z miejskiej ciepłowni.

>>>  Gminy Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów oraz Staszów w mieszkaniowej spółce  <<<
Radio Kielce [ 07.05.2021]: – Spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – SIM SMS (Śląskie, Małopolskie, Świętokrzyskie), mającą wespół z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) budować mieszkania czynszowe w sześciu gminach tych trzech województw, powołano w piątek w Zawierciu (Śląskie). Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński podał, że spółka SIM SMS jest już piątym SIMem w kraju i pierwszym koncentrującym gminy z trzech województw. Uściślił, że w Zawierciu, na działce o pow. 1,5 ha z zasobu KZN powstanie ok. 145 lokali mieszkalnych. Druziński zaznaczył, że do spółki SIM SMS przystąpiły też gminy Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów oraz Staszów, w których będą realizowane kolejne inwestycje mieszkaniowe. Łączna liczba mieszkań przewidywana do budowy w ramach tej spółki ma sięgać 500…♂

Jak informuje prezes Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Igor Gajewski, chętnych na mieszkania było ponad trzykrotnie więcej, niż lokali. Wnioski wpływały do STBS-u jeszcze zanim mury bloków wyszły ponad fundamenty.

Opłata za mieszkanie będzie wynosiła 12,60 zł za metr kwadratowy miesięcznie, dodatkowo co miesiąc miejsce parkingowe będzie obciążone opłatą 29,52 zł. Umowy będą zawierane na… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce

 


Jarosław Kruk:  Budowa bloków komunalnych w Starachowicach z 60 mieszkaniami kosztowała 12 mln zł.
W Busku, mniej więcej tyle samo z miejsko-gminnej kasy słoneczni włodarze wydadzą lekką ręką na „zardzewiałą” kładkę na Górkę w Zdroju♂.
Kto bogatemu zabroni…

 

◙ Podobne informacje:

RK: W Łopusznie za 2,2 mln zł powstaną baseny letnie. A w Busku? Kładka na Górkę za…12,0 mln

ED: Kładka w Busku zachwyci świat? Trwa budowa, będzie konstrukcja z cortenu, jednego z najmodniejszych materiałów na świecie. Zobaczcie film. A…

Wielki na prawie 30 metrów okręt za 400 tys. opodal tężni kolejną atrakcją w Busku-Zdroju

NM: Park linowy w Małpiaku i nowoczesne boiska przy skateparku. Będzie mega atrakcyjnie w Busku-Zdroju! JKR: A co z 47 sołectwami? co ze Szczaworyżem?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

28 odpowiedzi na “RK: Do kogo trafią nowe mieszkania komunalne w Starachowicach? | A w Busku?”

 1. Do redakcji pisze:

  Kładka ma za zadanie pełnić rolę atrakcji jak i najbardziej bezpiecznego połączenia zdroju z górką dla kuracjuszy turystów mieszkańców a przedewszystkim osobom niepełnosprawnym których jest bardzo dużo w szpitalu na górce i w dwóch szkołach na górce.

  I obiektywnie tak zapytam.
  Obserwuje od jakiegoś czasu ten portal i pan uważa że wszystko się w tym Busku kręci wokół włodarzy miasta. A zapytam czy radni działają w jakichkolwiek sondach dotyczących właśnie budowy takiego o to bloku komunalnego? I dla ścisłości bloki komunalne są przy Kauflandzie i przy szpitalu gdzie podobno nie wszystko jest zapełnione z lokali.
  I teraz istnieje pytanie dla kogo takie bloki budować?

 2. Dżimi Konors pisze:

  Ciekawe kto zasiedli zdepopulowane Seszele?
  Koronawirus na Seszelach. Chińska szczepionka powodem wzrostu zakażeń? Mimo wyszczepienia 2/3 populacji, chorych przybywa.

 3. Łukasz Nowak pisze:

  „Kładka ma za zadanie pełnić rolę atrakcji jak i najbardziej bezpiecznego połączenia zdroju z górką dla kuracjuszy turystów mieszkańców a przedewszystkim osobom niepełnosprawnym”

  To niby obecne niebezpieczne? :O
  Zapytałem KPP o wypadki na buskich ulicach w czasie dekady. Na Starkiewicza było jakieś zdarzenie przed bodaj trzema laty i tyle. Żadnych ofiar śmiertelnych.
  A teraz po wybudowaniu obwodnicy Zbludowic ruch jeszcze spadł.

  „Obserwuje od jakiegoś czasu ten portal i pan uważa że wszystko się w tym Busku kręci wokół włodarzy miasta.”

  Tu się wyjątkowo zgodzę: redaktor „za mały” ma jakąś obsesję na punkcie Sikory, za to te same rzeczy w UBZ już mu nie przeszkadzają….

  „I dla ścisłości bloki komunalne są przy Kauflandzie i przy szpitalu gdzie podobno nie wszystko jest zapełnione z lokali.
  I teraz istnieje pytanie dla kogo takie bloki budować?”
  Przed kilkoma miesiącami pytałem Gadawskiej-Śmietany i mówiła, że przy Kaufschwitzu wszystkie zajęte.
  Natomiast w Hotelowcu podobno rzeczywiście wiele wolnych.
  Zaniosłem zapytanie do UMiG przed rokiem i przed kilkoma miesiącami o liczbę niezasiedlonych mieszkań w Hotelowcu. W obu przypadkach nie otrzymałem odpowiedzi. Jewiarz (ten który podobno mówił Hadżiemu, że „powinien się cieszyć” z apartamentu o zawrotnej powierzchni 7 m kw.) powiedział mi, że wysłał. Ciekawe, że tak pechowo akurat awiza tych odpowiedzi lubią ginąć 🙂

 4. Do powyżej pisze:

  Kto uczęszcza przy zakręcie na Starkiewicza ten wie jak ludzie jeżdżą i jaki jest ruch. Kładka w tym miejscu jest adekwatna właście by poprawić bezpieczeństwo a tym bardziej ruch osób niepełnosprawnych w tych rejonach.
  Kto jest przeciwny takiej lub podobnej inwestycji staje się przeciwnikiem osób niepełnosprawnych.
  Nie pozdrawiam.

 5. Prawa strona Buska pisze:

  Budowa mieszkań za państwowe już gdzieś to było.

 6. Łukasz Nowak pisze:

  „Kto jest przeciwny takiej lub podobnej inwestycji staje się przeciwnikiem osób niepełnosprawnych.”

  Kim jesteś, że śmiesz wypowiadać się¢ za niepełnosprawnych?

 7. Do powyżej pisze:

  Jestem mieszkańcem słonecznego miasta na ponidziu.
  Zabolała prawda? Ma boleć!

 8. Łukasz Nowak pisze:

  „Jestem mieszkańcem słonecznego miasta na ponidziu.” [Ponidzie – z dużej!]

  No to mam dokładnie takie samo prawo do wypowiadania się w imieniu niepełnosprawnych.
  Chyba, że jesteś niepełnosprawny, ale umysłowo.

  „Zabolała prawda? Ma boleć!”

  Jaka prawda? 🙂

 9. Do powyżej pisze:

  Słaby pocisk za literówkę?
  A ja jasno określiłem że kto jest przeciwny takiej lub podobnej inwestycji staje się przeciwnikiem osób niepełnosprawnych.
  Zaczynają się wyzwiska.
  Oj słabo.
  Boli? Ma boleć!

 10. Marcin pisze:

  „Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pomoc rządowa to zapewnienie 35 proc. inwestycji i zagwarantowanie pożyczki bez marży banku.”

  Czyli wiadomo 35% to pieniądze rządowe czyli podatnika,a reszta to kredyt.
  Parodiowane mieszkanie plus

 11. krecz pisze:

  Nasz redaktor nie wiem czy panstwo zauważyli klepie jedno i to samo. Czyli kładka, teznia stadion, park. Chlopie szkoda ci na paliwo z kielc rozumiem, ale na milośc boską Buską, to nie kladka tylko to mieszkańcy, uzdrowisko, wioski itd. Podaj konto zrzucimy sie na paliwo bys pojechil.po wsiach i popisał tez co tam jest fajnego albo i nie. Mieszkania no coż ktos mial je budować, 4 lata temu mialo byc ich chyba 100 tys. Ale rozumiem redaktorze że ty wolisz by wydawać z naszych gminnych bo tak naprawde cudze chlopowi z kielc, przepraszam za określenie wisi gdzies tam. Zaczynasz sie redaktorze powtarzać co świadczy ze nie masz duzo do zaoferowania, albo wymyslaj sobie tzw. List do redakcji i nakrecaj sie sam to ponoc jest niezle w twoim wykonaniu.

 12. Mieszkaniec pisze:

  Koszt budowy bloków w Starachowicach to 12 mln zł. Nie pisze ile ich jest, więc przypuszczam, że dwa, ale to nie istotne. W blokach tych jest 60 mieszkań o powierzchni 34, 47 i 56. Nie mamy podanej łącznej powierzchni wszystkich mieszkań niestety, zatem:

  -średnia wielkość mieszkania: (34+47+56):3 = 45,67 m2
  -średnia łączna powierzchnia mieszkań: 45,67 m2 x 60 mieszkań = 2740,20 m2.
  -koszt budowy 1 m2: 12 mln zł : 2740,20 zł/m2 = 4379 zł
  -cena działki powiedzmy 1,5 mln zł, więc na 1m2 przypada: 1,5 mln zł : 2740,20 m2 = 547 zł/m2
  -łączny koszt (budynek plus działka) 1 m2 wynosi: 4379 zł + 547 zł = 4926 zł

  W Busku ceny nowych mieszkań które już powstają i powstanie ich więcej to 6-7,5 tys. zł/1m2. Są one w stanie deweloperskim, czyli okna i gołe ściany, a te mieszkania w Starachowicach są do wykończone. Ile zarobi deweloper w Busku za takie 60 mieszkań, czyli za takie dwa bloki (nie licząc już tego, że w Starachowicach mieszkania są wykończone a w Busku nie) ?

  -Gdy 1 m2 będzie kosztował 6 tys. zł zarobi: 2740,20 m2 x (6000 zł – 4926 zł) = 2,9 mln zł.
  -Gdy 1 m2 będzie kosztował 7,5 tys. zł zarobi: 2740,20 m2 x (7500 zł – 4926 zł) = 7 mln zł !!!

  Zatem za 60 mieszkań (jeden duży blok lub dwa mniejsze bloki) deweloper w Busku zarobi
  od 2,9 do 7 mln zł.

  Cóż więcej trzeba mówić? Jak głosi stare mądre powiedzenie: „Mądrej głowie dość dwie słowie”, ale gdyby ktoś słabiej „kumał”, to przekładam z polskiego na nasze: Po co ma gmina budować bloki, jak może wybudować prywatny deweloper i zarobić kilka milionów.

 13. Mieszkaniec pisze:

  Errata:

  -koszt budowy 1 m2: 12 mln zł : 2740,20 zł/m2 = 4379 zł

  Powinno być:

  -koszt budowy 1 m2: 12 mln zł : 2740,20 m2 = 4379 zł

 14. Kamil Do Mieszkaniec 10 MAJA 2021 O 10:16 pisze:

  Cenowo za metr w blokach budowanych czy powstałych w Busku przez deweloperów to jak narazie jest kilka mieszkań które przeszły próg 6.000 zł za metr.
  Tylko że w nowym budownictwie w Busku i w Polsce te 6.000 zł za metr to jest za mieszkanie/apartament które ma od 55m2 do nawet i 70m2.
  I takie ceny są po prostu cenami rynkowymi i jest to naturalne.
  Martwi mnie to że mieszkańcy prlowskich bloków w Busku robią bańkę gdzie za zwykłe 45m2 płaci się jak za apartamentowiec w nowym deweloperskim bloku.

 15. mieszkaniec - do powyżej pisze:

  Nie kilka mieszkań. Wiele mieszkań. Są ogłoszenia, kto chce to się dowie. A tu poniżej przykład: 7500 za m2. Tak jak napisałem, ceny są średnio od 6000-7500 zł/1m2.

  otodom.pl/pl/oferta/mieszkanie-46-84-m-busko-zdroj-ID45UzQ.html#551bfbab9d

 16. mieszkaniec - do powyżej pisze:

  Nie kilka mieszkań. Wiele mieszkań. Są ogłoszenia, kto chce to się dowie. Tak jak napisałem, ceny są średnio od 6000-7500 zł/1m2. Chciałem wrzucić tu link dla przykładu, to komentarz jak zwykle wcięło. Pani pośrednik Źrebiec-Wilk, bloki koło stacji TRAFO, ceny po 7,5 zys/m2.

 17. Kamil Do Mieszkaniec 10 MAJA 2021 O 10:16 pisze:

  Regularnie sprawdzam strony z mieszkaniami w Busku więc w nowym deweloperskim budynku można naliczyć parę mieszkań z metrażem pow 55m2 gdzie cena za 1m2 jest coś ok 6000 zł

 18. Mieszkaniec - do powyżej pisze:

  Kamil, zasada pierwsza: mieszkanie im mniejsze, tym cena w przeliczeniu za metr kwadratowy jest większa. Tak jest od zawsze, czy to mieszkania nowe czy na rynku wtórnym. Oczywiście jest tak, jeśli porównujemy podobne mieszkania. Jeśli będzie na przykład mieszkanie 35 m2 ale ruina, a drugie będzie duże, np. 65 m2 ale odstawione na cacy, to cena jednostkowa za m2 może być wyższa w przypadku tego większego mieszkania. Dlatego też napisałem, że średnio cena za m2 to od 6000-7500. Oczywiście mówimy o nowych, deweloperskich blokach. Owszem może się trafić jakieś duże mieszkanie, gdzie cena spadnie poniżej 6 tys. zł, natomiast to są ceny średnie. Nie mogę wstawić linku. Takie masz na przykład ogłoszenie:

  Pośrednik: Beata Źrebiec-Wilk
  Mieszkania na NOWYM LUKSUSOWYM osiedlu mieszkaniowym „Apartamenty Zdrojowe ” w Busku-Zdroju
  ul. Waryńskiego.

  2 pokoje, 46,84 m2, cena 351 300 zł, to jest 7500 zł/1m2

  Przykład drugi, tu mieszkanie duże już (To są te budynki koło os. Promyk-ul. Jasna):

  Pośrednik: Beata Źrebiec-Wilk
  Luksusowy Apartament DWUPOZIOMOWY Busko-Zdrój.
  Powierzchnia: 112,42 m², Liczba pokoi: 3
  Cena: 820 000 zł , to jest 7294 zł/m²

  Mieszkania na ul. Batorego 23, tam są ceny podane, to na przykład:

  36,39 m2 – 236 535,00zł – 6500 zł/m2
  51,59 m2 – 319 858,00zł – 6200 złm2
  62,12 m2 – 366 508,00zł – 5900 zł/m2
  69,30 m2 – 415 800,00zł – 6000 zł/m2

  Zatem ceny średnio to 6000 – 7500 zł/m2, a jak Ci to poprawi humor to niech będzie od 5900 – 7500 zł/m2. To nie ma większego znaczenia. Mniej więcej takie są ceny i nie ma co się rozwodzić
  o różnicę 100 czy 200 zł za metr kwadratowy w tę czy w tamtą stronę.

 19. Kamil Do powyżej pisze:

  I bardzo dobrze że podałeś te przykłady mi też o te apartamentowce luksusowe chodziło w moim komentarzu.
  Na Waryńskiego wliczają też ogromne tarasy tak samo jak na Batorego.
  Przykładowo mieszkanie na Kusocińskiego czy Młyńskiej są metrażowo tańsze.
  Ale jest ogromna różnica między apartamentami a mieszkaniami

 20. Hipokryzja redaktora Jarosława Kruka pisze:

  23 stycznia 2019 r pan Jarosław Kruk zamieścił artykuł o Galerii Sekunda w Jędrzejowie.

  https://infobusko.pl/rk-jedrzejow-bedzie-mial-pierwsza-galerie-handlowa/

  Za budowę tej galerii jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie prywatny inwestor z Jędrzejowa. A pan Jarosław Kruk w tym artykule dodał by w Busku to gmina by wybudowała taką ową galerie. Teraz pytanie czy wszystko według Jarosława Kruka ma spadać na gminę? Otóż tak.

  A teraz drodzy państwo w Busku buduje się park handlowy, budowany przez prywatnego inwestora z Buska Zdroju.
  I co ciekawe pandemia dała w kość wielkim galeriom handlowym i nie wiadomo czy nie będzie kolejnych fal. A jak wiadomo w wielkich galeriach handlowych były otwarte tylko najpotrzebniejsze sklepy spożywcze i apteki.

  https://echodnia.eu/wielkie-centrum-handlowe-powstaje-w-busku-ma-w-nim-byc-11-duzych-sklepow-ccc-pepco-media-expert-i-inne-zdjecia-film/ar/c3-15609299

  I teraz wisienka na torcie..
  Pan Kruk wielokrotnie pisze o braku miejsc pracy, że gmina.. kolejny raz pan Kruk wskazuje gmina.. że gmina nie buduje miejsc pracy itp itd.
  A teraz zobaczcie że ma być 11 sklepów wystarczy tylko policzyć ile będzie miejsc pracy.

  Ale zaraz to buduje inwestor z Buska to się nie liczy. Dla redaktora Kruka nie liczy się to że buscy przedsiębiorcy od lat budują w Busku miejsca pracy. Dla redaktora liczy się to że gmina ma ściągać inwestorów z zewnątrz. Ale żeby ściągać inwestorów z zewnątrz to ta gmina musi być dla nich atrakcyjna.

 21. krecz pisze:

  Do powyżej: nasz lotny redaktor odleciał juz dawno i tak jak jedna ze stacji w naszym kraju powtarza ze wszystkiemu winny Tusk w naszym przypadku gmina. Juz kiedys pisalem, że utrata pracy może w człowieku wywołać agresje, ale msciwiść jak na niby katolika to raczej mało możliwe a jednak….Niedawno napisałem też ze niedlugo sztandarowe inwestycje dobiegną końca, i co ten nasz redaktor bedzie pisał!!! Uzdrowisko fakt tam jeszcze troche i bedzie gora i kamieni kupa, wioski to za wysokie progi, listy do redakcji zostaną? Oj bedzie bieda jedynie to tylko zakasać dlonie i do porzytecznej pracy pytanie czy jeszcze sie chce?

 22. Do powyżej pisze:

  Zgadzam się z tym w 100%

 23. Czytelnik pisze:

  Czytając ten portal zastanawiam się do czego on służy w sensie do czego służą te treści i opinie autora. Autor tego portalu wziął na swój celownik tylko gmine i w nią strzela o wszystko. Czym gmina sobie zasłużyła na obarczenie za winą wszystkiego co się da. Rozumiem że autor tego portalu współpracował z Buską gminną władzą i ją też tworzył ale trzeba zostawić prywatne wojny w kąt. Gmina Busko to nie tylko działania włodarza gminy ale też działania powiatu i władzy tego kraju a także nas mieszkańców.

 24. Artur G pisze:

  W załączonych artykułach jest mowa o odkrytym basenie który był na terenach uzdrowiska i został zburzony. Co ciekawe redaktor wraz z radnymi poruszali temat o Radzanowie. Gmina opracowała budżet obywatelski gdzie została załączona modernizacja Radzanowa. Redaktor Kruk nawet nie sprawdził informacji o budżecie obywatelskim a dalej dążył temat Radzanowa. Co ciekawe gmina czeka na pieniądze od województwa na modernizację Radzanowa. Czyżby nasz redaktor byłby tak zaślepiony nienawiścią do burmistrza że nie widzi co gmina robi.

 25. krecz pisze:

  Miejsca pracy to ulubiony temat tego redaktora! Wiec pytam szanowny panie Jarku czemu pan nie pisze o tym co sie buduje np. Na Boh. Warszawy co moze dac miejsca pracy? A moze by tak w Busku zaczac pisac prawde!!!! I jeszcze jedno ponoc mamy ministra z Buska moze bys maly redaktorze napisal ile załatwił kasy dla gminy Busko Zdroj. No prosze podaj maly redaktorze z kielc czym sie ten minister moze pochwalic. Masz redaktorze troche jaj moze artykulik ile gosc od kolei zalatwil kasy dla miasta i gminy Busko Zdroj, od momentu bycia ministrem. Masz odwage czy mieszkając w Kielcach bedzuesz bredził a jak w Busku!!!!

 26. Do powyżej pisze:

  Nasz Redaktor pisze to co chce

 27. Kamil pisze:

  „Prezydent Starachowic na konwencji Porozumienia. „Okazja do spotkania z samorządowcami””

  Już wiadomo skąd sympatię naszego redaktora do tej osoby hahh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl