RK: Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach z opóźnieniem. Kolejny przetarg zbyt drogi - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach z opóźnieniem. Kolejny przetarg zbyt drogi

12 lipca 2019 | Radio Kielce Izabela Mortas 11.07.2019 14:39 / Jarosław Kruk 12.07.2019 | | 0 komentarzy

Latem miała rozpocząć się budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach w gminie Kije. Inwestycja będzie jednak opóźniona. Z uwagi na zbyt drogie oferty w przetargu, który miał wyłonić wykonawcę, postępowanie zostało unieważnione.

Wizualizacja budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach    Fot. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych 

Marcin Piętak, dyrektor gabinetu marszałka mówi, że województwo ma teraz duży problem finansowy z realizacją inwestycji.

– Całkowity koszt inwestycji miał wynieść prawie 15 milionów złotych. Zagwarantowane fundusze unijne osiągnęły poziom 85 procent, resztę pieniędzy miał pokryć samorząd województwa. Po otwarciu ofert w przetargu okazało się, że aby zrealizować inwestycję, potrzebujemy więcej, niż zakładaliśmy, bo aż 9 milionów złotych – mówi dyrektor.

Samorząd województwa nie dysponuje taką sumą, dlatego w urzędzie rozpoczęły się analizy finansowe i dyskusja nad przyszłością inwestycji – zaznacza Mariusz Bodo, sekretarz województwa.

– Rozpatrywane są różne warianty, między innymi tylko częściowa realizacja projektu, bądź zmiana lokalizacji obiektu. Jest za wcześnie, by przesądzać o przyszłości centrum edukacji – mówi sekretarz. Dodaje jednak, że budżet województwa nie jest z gumy, a dotacja unijna jest na tyle wysoka, że próżno liczyć na jej zwiększenie.

Tomasz Hałatkiewicz – dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, czyli przyszły gospodarz obiektu, ma nadzieję, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne inwestycje:

„(…) Obiekt w Umianowicach ma być gotowy w 2019 roku. W planach jest rozpoczęcie działalności edukacyjnej na wiosnę 2020 roku. Warsztaty i zielone szkoły będą się tam odbywały przez cały rok – zapowiada Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

W budynku będzie m. in. nidarium, czyli ogromne akwarium, pokazujące w kilkunastu tysiącach litrów wody, jak wygląda życie w Nidzie. Przy ośrodku powstanie m. in. pokazowe gospodarstwo, gdzie dzieci będą mogły zobaczyć, jak mieszkają zwierzęta, np. czerwona krowa, konik polski, indyk, perliczka, kura i owca wrzosówka.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej będzie zbudowany z naturalnych materiałów, czyli drewna i kamienia. W części hotelowej będzie 75 miejsc noclegowych, sala konferencyjna i część laboratoryjna dla młodzieży i naukowców. Obok, na kilkunastu hektarach łąk powstanie wybieg, na którym będzie można zobaczyć rodzime rasy zwierząt. W ciągu tygodnia ośrodek będzie służył głównie szkołom, studentom i naukowcom. W weekendy będzie pełnił też funkcje turystyczne.

Cała inwestycja ma kosztować 14,5 mln złotych, z czego 85 proc. to dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego.”

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl