RK: ASF zbliża się do Świętokrzyskiego. Szczególne środki bezpieczeństwa - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: ASF zbliża się do Świętokrzyskiego. Szczególne środki bezpieczeństwa

15 stycznia 2020 | Radio Kielce Anna Głąb , Magdalena Galas-Klusek 14.01.2020 / Jarosław Kruk 15.01.2020 | | 0 komentarzy

Poszerza się strefa występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Ogniska choroby są coraz bliżej regionu świętokrzyskiego. Kolejne gminy zostały włączone w żółtą strefę ochronną. Od 10 stycznia znalazły się w niej: Mirzec w powiecie starachowickim i Skarżysko Kościelne w powiecie skarżyskim. – ostrzega Radio Kielce

Afrykański pomór świń nie jest zagrożeniem dla człowieka, generuje jednak ogromne straty materialne. Rząd wypłaca rekompensaty rolnikom, a występowanie na części terenu Polski ASF spowodowało, że wieprzowina nie jest eksportowana na rynki azjatyckie, głównie do Chin, Japonii czy Korei.

Zbigniew Polak, powiatowy lekarz weterynarii ze Starachowic informuje, że już w odległości 14 kilometrów od granicy gminy Brody znaleziono padłego dzika, zarażonego ASF. Rozszerzenie strefy żółtej wymusza na hodowcach trzody chlewnej zaostrzenie rygorów bezpieczeństwa.

Przed wejściem do chlewu trzeba zmienić ubranie i umyć ręce. Przy drzwiach powinna znajdować się mata dezynfekcyjna, trzeba też uważać na zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty, które wolno biegają po okolicy. Mogą przynieść wirusa z lasu, albo pola. Najgroźniejszy jest okres prac polowych, kiedy choroba może zostać przeniesiona na słomie czy maszynach rolniczych.

Obostrzenia dotyczą również domowego uboju świń. Trzeba zbadać zwierzę przed i po uboju, poza tym przed ubojem należy je hodować w swoim gospodarstwie przynajmniej 30 dni. Nie może też pochodzić ze strefy o wyższym zagrożeniu chorobą, czyli czerwonej czy niebieskiej.

Uważać powinni także myśliwi. Po odstrzeleniu dzika w strefie żółtej trzeba przechowywać tuszę w specjalnej chłodni weterynaryjnej, potem musi być zbadana i dopiero wtedy może trafić do skupu czy do użytku własnego. Dzik odstrzelony w strefie czerwonej nie może trafić do sprzedaży, wolno jedynie spożytkować go samemu lub poddać utylizacji.

W 2019 roku zbadano na okoliczność występowania ASF… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

4 Wikipedia: – Afrykański pomór świń

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl