PR24: Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów. Nie szata zdobi człowieka - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów. Nie szata zdobi człowieka

31 sierpnia 2020 | PolskieRadio24.pl 29.07.2020 / Jarosław Kruk 31.08.2020 | | 1 komentarz

Posiadanie butów było w średniowieczu ważnym sygnałem przynależności do określonej warstwy społecznej. Oczekiwano od księżnej zatem, że będzie chodzić w butach. Nawet spowiednik Jadwigi namawiał ją do tego. Ona teoretycznie się nawet zgodziła.Teoretycznie, gdyż w praktyce owo „noszenie butów” potraktowała dosłownie i… nosiła swoje buty pod pachą albo, jak pokazuje to ikonografia, przewieszone przez ramię. – postać świętej Jadwigi Śląskiej przypomina portal PolskieRadio24.pl

– Święte, do którego kręgu należała Jadwiga Śląska, w dużym stopniu przyswoiły sobie nową duchowość związaną z franciszkanami czy w ogóle z zakonami żebraczymi – przywoływał kulturowy kontekst owego problemu „księżnej bez butów” dr Grzegorz Pac z Instytutu Historycznego UW. Jak tłumaczył gość Dwójki, wcześniejsze arystokratki, które próbowały praktykować życie ubogie, były przede wszystkim władczyniami i musiały to pokazać: strojem, sposobem bycia. Tego od nich oczekiwano.

W życiorysie świętej Jadwigi też to widzimy, przekonywał gość audycji, że otoczenie oczekuje od niej pewnych rzeczy, które są stosowne dla księżnej (jak choćby owo chodzenie w butach). Jadwiga zaś ostentacyjnie mówiła: nie.

Prowadzący audycję przytoczył również jeden z jadłospisów Jadwigi. – W niedzielę, wtorek i czwartek jadła ryby i potrawy z nabiałem, w poniedziałek i w sobotę zasilała się samymi leguminami, czyli warzywami, w środę i piątek jadła chleb suchy i popijała wodą.

Modlitwa i działanie

Warto również zaznaczyć, że to w dużej mierze dzięki Jadwidze kultura średniowiecznego Śląska rozwijała się znacznie szybciej niż w pozostałych księstwach piastowskich. Poza działalnością dobroczynną i ascezą była inicjatorką wielkich fundacji jej małżonka, Henryka Brodatego, z których najwspanialszym przykładem jest klasztor w Trzebnicy.

Zmarła w październiku 1243 roku. Jej grób znajduje się w trzebnickim sanktuarium – kaplica, w której mieści się barokowy sarkofag św. Jadwigi, jest pierwszym w Polsce budynkiem zbudowanym w całości w stylu gotyckim.

Cały artykuł i audycja radiowa o świętej arystokratce, która nie strojem i nie sposobem bycia zasłużyła na wyróżnienie – na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknieciu na link


 

Wikipedia: – Jadwiga Śląskaniem. Hedwig von AndechsHedwig von Schlesien (ur. między 1178 a 1180 w Andechsie, zm. 14/15 października 1243 w Trzebnicy) – święta Kościoła katolickiego, żona Henryka I Brodategoksięcia wrocławskiego, matka Henryka II Pobożnego, córka hrabiego Bertolda VI von Andechs, księcia Meraniifundatorka kościołów i klasztorów. [cd. link]

 

◙ Podobne informacje:

eKAI: Aresztowany w Hongkongu katolik-miliarder porównywany do św. Tomasza Morusa

UMiG: Kładka nad ul. Starkiewicza i przebudowa ul. Rokosza za ponad 9 mln zł w cenowej czołówce Planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2020 r.

Franciszek Rusak: Rewitalizacyjny walec – Czuj, stary pies szczeka!

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “PR24: Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów. Nie szata zdobi człowieka”

  1. zatroskany obywatel pisze:

    Pozostaje zadać pytanie-kto wybiera tych ludzi- do naszych władz.Są całkowicie bezkarni.Od ich „wspaniałych „decyzji zabrakłoby piachu na pustyni a co dopiero naszych pieniędzy którymi zarządzają. Busko obudzi się z” ręką w nocniku”a my będziemy spłacać długi Kolejne pytanie KOGO TO OBCHODZI
    -jesteśmy jak zombie,sterowani,kontrolowani,bezwolni.Panuje tumiwisizm-po mnie chodzby i potop.Zaszczuci w maskach,nie widzimy już nawet czubka swojego nosa. Patrzymy z boku na krzywdę sąsiada i zamiast pomóc,cieszymy się że tym razem to nie mnie to spotkało.Na ludzką słabość reagujemy pogardą i wykluczeniem.Świat się budzi? wchodzimy w piąty wymiar?Gdzie jest ludzkość,na jakim etapie. Ktoś powie jesteśmy jak zwierzęta?.Nie, nie obrażać zwierząt,one się szanują.Atakują tylko wtedy gdy są głodne i naprawdę opiekują się nawzajem sobą i swoim potomstwem,a my?-pani Sikora wiedząc że pracownik może wylądować na wózku inwalidzkim ma to serdecznie w tyle———– myślicie naiwnie że piekło ją kiedyś pochłonie——a może ona i jej towarzystwo nie ma się czego bać, bo samo jest z piekła rodem. Pozdrawiam resztkę ludzi godnych szacunku dla samego siebie, którzy mogą chodzić ulicami tego miasta z podniesionym czołem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl