Kalendarium: 3 czerwca 1605 zmarł Jan Zamoyski. Kanclerz równy królom. Najpotężniejszy Polak wszechczasów? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 3 czerwca 1605 zmarł Jan Zamoyski. Kanclerz równy królom. Najpotężniejszy Polak wszechczasów?

3 czerwca 2019 | Polskie Radio 03.06.2019 06:08 / Jarosław Kruk 03.06.2019 | | 0 komentarzy

Gdy zaczynał karierę, miał w posiadaniu 4 wsie. Skończył z 23 miastami i 819 wsiami zespolonymi w Ordynację Zamojską, która formalnie przetrwała do 1945 roku. – Dzięki swej energii, zdolności panowania nad tłumem oraz umiejętności dostosowania się do sytuacji, potrafił zrobić karierę, jaka nie stała się udziałem chyba nikogo innego w skali europejskiejo drugiej osobie w państwie za panowania czterech królów mówił w Polskim Radiu  prof. Henryk Wisner.

Ojciec Jana, Zygmunt Zamoyski, kasztelan chełmski, zadbał o staranne wykształcenie syna. Urodzony 19 marca 1542 Jan pobierał nauki na najlepszych ówczesnych uniwersytetach: w Paryżu, Strasburgu i Padwie (gdzie wybrano go nawet rektorem).

Wykształcony, obyty w świecie szlachcic powrócił do kraju i objął funkcję sekretarza Zygmunta Augusta. Był najbliższym współpracownikiem ostatniego Jagiellona i w sposób naturalny stał się dziedzicem jego myśli politycznej. Dopomogła mu w tym popularność wśród średniej szlachty, z której sam pochodził. Jego znaczenie wzrosło po śmierci monarchy, kiedy to projektował zasady wolnej elekcji. Jan Zamoyski był bez wątpienia produktem swoich czasów.

– Wytworzyła się pustka, w której ludzie zdolni zyskali warunki do działania – podkreślał prof. Wojciech Tygielski, który wcielił się w rolę obrońcy kanclerza w audycji PR Andrzeja Sowy z cyklu „Na historycznej wokandzie”.

Do szczytu potęgi Zamoyski doszedł w czasie panowania króla Stefana Batorego. Monarcha był mu wdzięczny za poparcie, jakie założyciel Zamościa uzyskał dla niego u średniej szlachty. Zamoyski stał się wówczas nieformalnym wicekrólem państwa.

Jako polityk skutecznie… – cały artykuł i audioplik audycji na źródłowej stronie Polskiego Radia – po kliknięciu na link

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 13 maja 1901 roku urodził się rotmistrz Witold Pilecki

Kalendarium: 3 maja 1791 Sejm Wielki uchwalił Konstytucję – pierwszą polską ustawę zasadniczą. Busko-Zdrój AD2020: @, kameralnie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl