PR: Armeński analityk: Rosja jest przerażona tym, co dzieje się w Armenii, powstaniem narodów, które już mają dość korpucji i kłamstw - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR: Armeński analityk: Rosja jest przerażona tym, co dzieje się w Armenii, powstaniem narodów, które już mają dość korpucji i kłamstw

11 lipca 2019 | Polskie Radio 24 11.07.2019 15:14 / Jarosław Kruk 11.07.2019 | | 0 komentarzy
Chcę, by Europa rozumiała, że w Armenii czy w Gruzji nie chodzi o rozgrywki polityczne, trzeba mówić o powstaniu narodów, które już mają dość korpucji i kłamstw – mówi portalowi PolskieRadio24.pl znany armeński analityk polityczny, Stepan Grigorjan.

Ararat – święta góra Ormian, symbol kraju; po prawej słynny ormiański klasztor Chor Wirap / fot. Andrew Behesnilian, Wikipedia

Podkreśla, że praca polskich organizacji jest w Armenii zauważalna i ważne, by ją kontynuowano. Stwierdza też, że Rosja próbuje na powrót zaszczepić schematy korupcyjne w Gruzji i to oburza tamtejsze społeczeństwo.

Po grudniowych wyborach, w których 70 proc. Ormian zagłosowało za koalicją obecnego premiera Armenii Nikola Paszyniana, kraj zaczyna się zmieniać – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stepan Grigorjan, armeński politolog.

Przedterminowe grudniowe wybory i zwycięstwo Nikola Paszyniana poprzedziły wielotysięczne protesty w wielu miejscach Armenii, blokady dróg dojazdowych. Liczebność niektórych protestów w Armenii szacowano nawet na 160 tys. osób. Katalizatorem wybuchu społecznego niezadowolenia była próba zmiany konstytucyjnej – w ramach zmiany modelu prezydenckiego na kanclersko-parlamentarny, chodziło o zachowanie władzy przez ówczesnego prezydenta Serża Sarkisjana, który w nowym systemie miałby dalej rządzić krajem, tyle że jako premier.

Jak mówi Stepan Grigorjan, wiele jest jeszcze do zrobienia: czeka reforma sądownictwa, potrzebna jest instytucjonalizacja walki z korupcją (obecnie jest ona selektywna).

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl